فراخوان چهارمین همایش ملی “پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران”

۱۱ مهر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

.

انجمن جامعه‌شناسی ایران با همکاری برخی مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاهی کشور برگزار می‌کند:

چهارمین همایش ملی “پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران”

.
همایش ملی پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران که به صورت دو‌سالانه توسط انجمن جامعه‌شناسی ایران و با همکاری برخی مراکز علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ راه‌اندازی گردید. چهارمین دوره این همایش با یک سال تاخیر در  روزهای ۶ و ۷ دی ماه ۱۳۹۶ در دو محور عمومی و ویژه ( محور ویژه: نابرابری و عدالت اجتماعی ) برگزار خواهد شد. منظور از برگزاری این همایش تقویت دانش و گسترش ادبیات علمی حوزه علوم اجتماعی و ارتقاء کمی و کیفی پژوهش اجتماعی و فرهنگی است.

این همایش عرصه‌ای را برای صاحب­نظران و علاقمندان علوم اجتماعی فراهم می­سازد تا پیرامون پژوهش اجتماعی و فرهنگی و دستاوردهای آن برای توسعه و ترویج دانش، بهبود سیاست گذاری‌های اجتماعی، برنامه‌ریزی و تسهیل همکاری‌های بین نهادی بحث و گفتگو کنند. بدین وسیله از استادان، پژوهشگران، کارشناسان، دانش آموختگان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دعوت می­شود تا با مشارکت در این همایش و ارائه مقاله در محورهای عمومی و وِیژه زیر بر غنای محتوایی آن بیافزایند.  ادامه ی نوشته

عشایر استان ایلام از نگاه تصویر(عکاس: منصور منصوری مقدم)

۱۶ تیر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

مناظر طبیعی استان ایلام از نگاه تصویر

۲ اسفند ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

استان ایلام

استان ایلام یکی از استان‌های کشور ایران است که در باختر این کشور و در ناحیه‌ای کوهستانی و نیمه گرم قرارIMG_3602 گرفته‌است. مرکز این استان شهر ایلام است.[۲] استان ایلام از غرب با کشور عراق، از جنوب با استان خوزستان، از شرق با استان لرستان و از شمال با استان کرمانشاه همسایه است. استان ایلام دارای ده شهرستان به این شرح است: آبدانان، ایلام، ایوان، بدره، دره شهر، دهلران، چرداول، ملکشاهی و مهران و سیروان از سال ۱۳۰۹ ه. ش در تقسیمات کشوری، ایلام بخشی از استان پنجم یعنی کرمانشاهان گردید. درسال ۱۳۴۳ ه. ش محدوده کنونی استان ایلام به عنوان فرمانداری کل شامل شهرستانهای ایلام، دره‌شهر، دهلران و مهران بخشی از استان کرمانشاه به تصویب هیئت وزیران رسید. طی این مصوبه، بخش‌هایی از لرستان و خوزستان به ایلام ملحق شدند. این ملحقات شامل دره‌شهر دهلران آبدانان از لرستان و موسیان از خوزستان می‌شد. در فروردین ۱۳۵۲ ه. ش پس از تصویب هیئت وزیران فرمانداری کل ایلام و پشتکوه شامل فرمانداری‌های ایلام، دره شهر، مهران و دهلران به استان ایلام تبدیل شد. در سالهای بعد به ترتیب فرمانداری‌های شیروان و چرداول، آبدانان، ایوان، ملکشاهی و سیروان در پیکره سرزمینی استان ایلام ایجاد شدند. نقاط شهری استان ایلام عبارت‌اند از: آبدانان، آسمان‌آباد، ارکواز، ایلام، ایوان، بدره، پهله، توحید، چوار، دره‌شهر، دهلران، زرنه، سرابله، صالح آباد، لومار، مورموری، موسیان، مهران و میمه. مهر و ماژین و شباب بلاوه تره در مهر ماه سال ۱۳۹۱ ه. ش شیروان و چرداول، در، تقسیمات کشوری در ایران به دو شهرستان، شیروان و چرداول، به مرکزیت سرابله، و سیروان به مرکزیت لومار، تقسیم شد و همچنین در تیر ماه سال ۱۳۹۲ با مصوبه هیئت محترم دولت شیروان چرداول رسماً، بنام چرداول تغییر نام یافت وبخش بدره از شهرستان دره شهر جدا گردید و به شهرستان بدره ارتقاء یافت. ادامه ی نوشته

فیلم مستند پرخوانان ترکمن آماده اکران شد

۲۳ آبان ۱۳۹۵ ۱ دیدگاه

فیلم مستند پرخوانان ترکمن آماده اکران شد.

 .

0031

شمنیزم اولین و ابتدایی‌ترین شکل شناخته‌شده­ دینی است که در میان قبایل اولیه­ انسانی شکل گرفته است. در واقع شکل‌گیری این آیین را باید به دوره­ شکارگری نسبت داد. توتم‌های حیوانی که مرکب شمن برای سفر به دنیای ارواح هستند و یا روح‌های حیوانی یاری‌رسان که در خدمت شمن قرار می‌گیرند، بازمانده­ این دوران‌اند که ارتباط انسان با جهان حیوانی را تداعی می‌کنند.

مغولستان به عنوان نخستین خاستگاه شمنیزم در جهان، روزگاری سرزمین قوم اوغور، اجداد ترکمن‌های امروزی بوده است. پرخوان‌ها به عنوان آخرین و اصلی‌ترین بازمانده «شمن‌ها» در بین قوم ترکمن معروف‌اند و با سفر به دنیای آل و ارواح و جن و پری، راز بیماران خود را کشف و به درمان آنان می‌پردازند

فیلم مستند پرخوانان ترکمن به کارگردانی صادق دقتی نجد و رحیم مرتضی‌وند و به تهیه کنندگی موسسه میراث فردا، که بر اساس طرح مطالعاتی درمانگران بومی و آیینی ترکمن طی چند سال پژوهش و تصویربرداری در مناطق شمال شرقی ایران به تولید رسیده است، سرانجام آماده نمایش شد. این‌ مستند بلند ۷۵ دقیقه‌ای در دو نسخه انگلیسی و فارسی، با نگاهی علمی، آیین پرخوانی، یکی از کهن‌ترین آیین‌های درمانی و شمنی ترکمن‌ها را به تصویر می‌کشد.

پرخوانان ترکمن یک مستند پژوهشی با رویکرد مردم‌شناسی است، این فیلم ضمن بررسی ریشه‌های تاریخی، فرهنگی و اعتقادی آیین پرخوانی، سعی در شناخت چگونگی و چرایی این آیین کهن دارد و مراحل تشرف و درمان را مرحله به مرحله به تصویر می‌کشد. این مستند آیینی که اکنون به چند جشنواره خارجی ارسال گردیده، پس از جشنواره در برخی محافل علمی و هنری کشور نمایش داده خواهد شد.

همچنین با اتمام تولید فیلم پرخوانان ترکمن، موسسه میراث فردا تدوین فیلم مستند کوچَ کوچ (روایتی قوم‌نگارانه از کوچ عشایر تالش) را آغاز کرده که امید است تا پایان نیمه اول سال ۹۶ آماده نمایش گردد. علاقه‌مندان می‌توانند اخبار فیلم‌های تولیدی موسسه را از طریق همین سایت دنبال کنند.

بررسی ضعف عمومی فیلم‌های ایرانی در نخستین نشست سینما و دانشگاه

۱ آذر ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

 

گزارش زیر توسط خانم زهرا راد، مدیر روابط عمومی مدرسه ملی سینمای ایران، به موسسه

ارسال گردیده و جهت آگاهی علاقه‌مندان در سایت میراث فردا منتشر می‌شود.

.

مدرسه ملی سینمای ایران با همکاری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نخستین نشست تخصصی «سینما- دانشگاه» را روز گذشته -ـ سه‌شنبه ۲۶ آبانــ در دانشگاه تهران برگزار کرد.

 به گزارش روابط عمومی مدرسه ملی سینمای ایران، در این نشست فیلم “چهارشنبه ١٩ اردیبهشت”، نخستین فیلم بلند سینمایی وحید جلیلوند، با شرکت جمعی از دانشجویان و اساتید علوم اجتماعی، در تالار ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نمایش داده شد و با حضور حمیدرضا جلائی پور عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی، مجید حسینی‏‌زاد عضو هیت علمی دانشکدۀ صدا و سیما و محمد گذرآبادی مترجم، نویسنده و کارشناس فیلمنامه مورد بررسی و تحلیل جامعه‏‌شناسانه قرار گرفت.

در ابتدای این نشست، یونس نوربخش رئیس دانشکده علوم اجتماعی، انگیزۀ مشترک مدرسه ملی سینمای ایران و دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران را از اجرای این سلسله نشست‌ها، برقراری پلی موثر و جدی میان سینما و دانشگاه عنوان کرد و ورود دانشگاه، فرهیختگان و صاحب‌نظران علوم اجتماعی به حوزۀ سینما را عاملی موثر برای غنی‌تر شدن سینمای ایران دانست.  ادامه ی نوشته

تبریک

۵ فروردین ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

 

 

2

تصویر:  photo-aks.com

 

پیام تسلیت

۵ آبان ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

 
خانم طاهره متولی

درگذشت غم‌انگیز مادر بزرگوارتان را تسلیت عرض می‌کنیم و برای شما و خانواده‌ی محترمتان آرزوی صبر و بردباری داریم.

ما را نیز در غم خود شریک بدانید.

همکاران موسسه میراث فردا

 

بزرگداشت «پدر کاریز ایران»

۶ مهر ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

نشست تخصصی بررسی احوال و آثار دکتر جواد صفی‌نژاد با عنوان «جستجو در آب و خاک» به کوشش «انجمن ایرانی تاریخ» در اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

safi nezhad
عمادالدین شیخ‌الحکمایی، جلال‌الدین رفیع‌فر، دکتر غلامرضا امیرخانی، رضا یکرنگیان و عطا طاهری، از سخنرانان این نشست هستند. همچنین در این مراسم، مستند «زنده‌ام به جستجو» به کارگردانی منوچهر مشیری پخش خواهد شد.
استاد جواد صفی‌نژاد، در شهریور ماه ۱۳۰۸ در شهر ری متولد شد. پس از اخذ لیسانس تاریخ و جغرافیا از دانشسرای عالی به عنوان استاد به استخدام دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران درآمد. چند سالی در موسسه‌ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی این دانشگاه به کار پژوهشی پرداخت و نهایتا در سال ۱۳۴۰ کارشناسی ارشد علوم اجتماعی را از همین دانشگاه گرفت. موضوع پایان‌نامه‌ی او، اماکن مقدسه شهر ری است. وی می‌گوید: «برخی مرا مردم‌شناس می‌دانند و بعضی جغرافیدان. من توامان این دو هستم. یعنی با دید جغرافیایی به مردم‌شناسی می‌پردازم. در این صورت شاید من جغرافیدان مردم‌شناس باشم.»
در سال‌ ۱۳۴۵ ، صفی‌نژ‌اد به‌ ‌اتفاق‌ دو تن‌ ‌از ‌همکار‌انش‌ به‌ سرپرستی‌ دکتر نادر ‌افشار نادر‌ی‌ بخش‌ مطالعات‌ و تحقیقات‌ ‌عشایر‌ی‌ ر‌ا به طور مستقل، پایه‌گذ‌ار‌ی‌ کردند. با ‌آ‌غاز ‌این‌ کار، بخش‌ مطالعه‌ مید‌انی‌ گروه‌ به‌ قلمروی ترکمن‌‌ها و سپس‌ مناطق‌ ‌عشایرنشین‌ شا‌هسون‌ گسترش‌ یافت‌. ‌از سال‌ ۱۳۴۶ پژو‌هش‌‌ها‌ی‌ ‌عشایر‌ی‌ استاد صفی‌نژ‌اد در قلمروی کهگیلویه‌ و به‌ خصوص‌ بویر‌احمد ‌آ‌غاز گردید. ‌

جو‌اد صفی نژاد درباره علاقه خود به تحقیق درباره ایران می گوید: « همه آثار من، تحقیقی است و در حوزه وطن عزیز ما ایران است. من جز راجع به مناطق روستایی و عشایری، وارد حوزه های دیگر نشدم. در کتابخانه شخصی من، ۹۰ درصد از آثار متعلق به پژوهش های ملی است. اگر بشنوم در دره گز کتابی راجع به دره گز چاپ شده، می روم آن را تهیه می کنم. بسیار علاقه مندم که کتابهای مربوط به مناطق مختلف کشور را داشته باشم»

پدر کاریز ایران، کتاب‌ها و مقاله‌های بسیاری را به رشته تحریر درآورده است. «مونوگرافی روستای طالب آباد»، «بنه؛ نظام‌های سنتی زراعی در ایران»، «نظام‌های آبیاری سنتی در ایران»، «عشایر مرکزی ایران»،«لرهای ایران؛ لر بزرگ و لر کوچک»، «واحدهای اندازه گیری در روستاهای ایران»، «سد زیرزمینی قنات وزوان میمه اصفهان»،«مبانی جغرافیای انسانی» و «نان سنگک؛ مطالعه مردم شناختی» برخی از تالیفات او را تشکیل می‌دهند.
مراسم بزرگداشت استاد جواد صفی‌نژاد، روز سه‌شنبه ۸ مهرماه از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه، تا ۱۸ در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

گزارشی از همایش بین‌المللی ایران‌شناسان در شهر مونترال

۲۴ شهریور ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

سرای ایرانشناسی با همکاری پژوهشکده و کتابخانه‌ی مطالعات ایرانشناسی ومرکز بازشناسی اسلام و ایران در نظر دارد، سلسله نشست‌هایی با عنوان «گزارشی از همایش‌های بین‌المللی ایران‌شناسی» برگزار کند.

iranshenasi
به گفته‌ی دکتر محسن جعفری مذهب که دبیری این نشست‌ها را بر عهده دارد، هدف اصلی از این میزگردها اطلاع‌رسانی از همایش‌هایی است که با هدف ایران‌شناسی در سایر کشورها برگزار می‌شود و متأسفانه نتایج آن در ایران، به خوبی منعکس نمی‌شود.

کنفرانس مطالعات ایران‌شناسی هر دو سال یکبار از سوی انجمن بین‌المللی مطالعات ایران‌شناسی در یکی از شهرهای بزرگ کشورهای مختلف با شرکت ده‌ها تن از استادان ایرانی و غیر ایرانی دانشگاه‌های جهان، پژوهشگران موسسات تحقیقاتی و یا محققان مستقل که در زمینه رشته‌های گوناگون ایران‌شناسی مطالعه و تدریس و تحقیق می‌کنند برگزار می‌شود.
همایش دوسالانه‌ی بنیاد بین‌المللی ایران‌شناسی، امسال در شهر مونترال کانادا، جایی که ده‌ها هزار ایرانی در آن ساکن هستند و دو دپارتمان ایران‌شناسی در دانشگاه‌های آن(مک گیل و کنکوردیا) در زمینه‌ی مطالعات ایران فعالند، در روزهای ۶ تا ۹ آگوست ۲۰۱۴/ ۱۵ تا ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ برگزار شد و فرصتی را برای گردهم آمدن فعالان این حوزه از جای جای جهان فراهم کرد.

فردا، سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ از ساعت ۱۷ تا ۱۹، دکتر داریوش بوربور – مدیر پژوهشکده و کتابخانه‌ی مطالعات ایران‌شناسی- در مرکز بازشناسی اسلام و ایران، به ارائه‌ی گزارشی از این همایش بین‌المللی خواهد پرداخت.
مرکز بازشناسی اسلام و ایران واقع در بلوار کشاورز، خ. فلسطین جنوبی، شماره ۴۰۵، واحد ۲۲ می‌باشد.

منبع خبر: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
مرکز پژوهشی میراث مکتوب

نشست تجلیل از مردم‌شناسان ایران به مناسبت روز مردم‌شناسی در ایران

۱۵ شهریور ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

نشست تجلیل از مردم‌شناسان ایران، همزمان با روز مردم‌شناسی و بزرگداشت ابوریحان بیرونی، با حضور سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، علی بلوکباشی، رئیس بخش مردم‌شناسی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، محمد میرشکرایی، مردم‌شناس پیشکسوت، محمدحسین باجلان‌فرخی، انسان‌شناس و اسطوره‌شناس شهیر ایرانی، امیلیا نرسسیانس، استادیار گروه انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، مهرداد عربستانی، پژوهشگر انسان‌شناسی دین و عباس تحویلدار، عکاس و مستندساز و جمعی از پژوهشگران انسان‌شناس چهارشنبه ۱۲ شهریورماه در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

دکتر علی بلوکباشی در این نشست به بیان اهمیت فعالیت‌های ابوریحان بیرونی در مردم‌شناسی پرداخت و اظهار کرد: امروزه ویژگی‌هایی را برای یک محقق مردم‌شناس برشمرده‌اند. ویژگی‌هایی چون آشنایی با زبان مردم جامعه مورد تحقیق، تعصب نورزیدن به قوم و فرهنگ قومی و دینی و بی‌طرفی در نقد آرا و عقاید و تحلیل بخردانه از تلقی‌ها و برداشت‌های مردم‌شناسی. بر همین اساس پژوهشگران می‌کوشند پیش از تحقیق جامعه¬ مورد مطالعه، ابتدا زبان آن مردم را بیاموزند و بعد از تعصب‌ورزی فرهنگی و اعتقادی در تحقیق بپرهیزند و سرانجام تا می‌توانند فاصله بیگانگی بین خود و دیگران را کم کنند و به مردم و فرهنگ و اندیشه آنان هرچه بیشتر نزدیک شوند تا در فضای خودمانی و صمیمی بتوانند به مفاهیم فرهنگی رفتار و اندیشه آنان در زندگی دست یابند. ادامه ی نوشته