ـــ تصویر مردم‌شناسی:

نشست هم‌اندیشی عشایر کوچر تالش (گزارش تفصیلی)

۲ مرداد ۱۳۹۳ ۱ دیدگاه

 گزارش نشست هم‌اندیشی عشایر کوچرو تالش

( نگاهی به پروژه مطالعات مردم‌شناختی عشایر کوچرو تالش ۹۰ – ۱۳۸۶)

ImageGen

.

برگزار کننده‌گان: انجمن مفاخر معماری ایران

                         با همکاری موسسه میراث فردا

سخنرانان: صادق دقتی، یلدا زینعلی، امیر شکرگزار ناوی

.

.

.

یکصد و بیست و چهارمین گفتمان هنر و معماری «انجمن مفاخر معماری ایران»، به موضوع عشایر کوچ‌رو تالش، اختصاص داشت که با همکاری موسسه میراث فردا در ۱۸ تیر ماه و در باغ موزه ی قصر برگزار گردید.

برنامه با نمایش فیلم صیام، ساخته امیر شکرگزار آغاز شد. سخنران اول این نشست، آقای صادق دقتی بود که صحبت های خود را با تشکر از انجمن مفاخر معماری ایران آغاز کرد که با برگزاری این جلسه فرصتی را فراهم آوردند تا نتایج اینگونه پژوهش‌ها در اختیار علاقه مندان قرار گیرد و بحث عشایر به عنوان یکی از موضوعات جدی و حیاتی جامعه ایران مطرح شود.

مدیر پروژه‌ی مطالعاتی عشایر کوچ روی تالش، در ادامه تاریخچه‌ای از قوم تالش و جغرافیای مکانی آن به طور خلاصه بیان کردند. به اعتقاد وی، واژه «تالش» که بیشتر محققان آن را تغییر یافته واژه کادوس یا کادوش به تالوش و یا کادوس به طلیسان و بعد تالشان می‌دانند، نوعی هم‌ریشه پنداری نامانوسی است که سعی دارد به هر صورتی ارتباطی بین این سه واژه ایجاد کند. ادامه ی نوشته

فراخوان شرکت در اولین جشنواره‌ی فیلم‌های مستند مردم‌شناسی خاورمیانه و آسیا- اروپا

۱ فروردین ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

markaze-gostaresheicinemaye-mostanadفراخوان اولین دوره‌ی جشنواره‌ی مستند مردم‌شناسی خاورمیانه و آسیا- اروپا (چین، آسیای میانه، روسیه و قفقاز) که تابستان سال آینده در کشور استونی برگزار خواهد شد، از سوی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، منتشر شد.

هدف از برگزاری این جشنواره که طی روزهای ۹ تا ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۳و همزمان با سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی دوسالانه‌ی مردم‌شناسان اجتماعی اروپا در دانشگاه تالین استونی برگزار خواهد شد، حمایت از فیلم‌های مستند و تجربی در زمینه‌ی مردم‌شناسی و موضوعات متنوع دیگری چون جامعه‌شناسی، فرهنگ عامه و موضوعات دینی در کشورهای خاورمیانه و آسیا- اروپا است. ادامه ی نوشته

مستندی درباره‌ی قالی کرمان

۲۷ آذر ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

تهیه وتنظیم: ثریا لشگری

مستند فرش عرشمستند قوم­شناسی «فرش عرش»، ساخته­ی محمدجواد اعتباری، در هفتمین جشنواره­ی بین­المللی سینما حقیقت و به مدت ۳۵ دقیقه در بخش مسابقه­ی ملی اکران شد.

مستند فرش عرش، با نگاهی شاعرانه به توصیف ویژگی­های قالی کرمان پرداخته و سعی دارد بیننده را با جنبه­های مختلف آن چون رنگرزی،‌ طراحی، نقش­خوانی و بافت آشنا سازد.

در این مستند تلاش می­شود،‌ از پس متون شاعرانه و نماهایی درشت از قالی اطلاعاتی نظیر نقش­خوانی برای بافت، جنبه­ی اقلیمی بودن قالی کرمان، رنگرزی ادامه ی نوشته

برگزیدگان هفتمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت معرفی شدند

۲۷ آذر ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

جشنواره سینما حقیقتهفتمین جشنواره‌ی سینما حقیقت روز سه‌شنبه بیست‌و‌ششم آذر پس از هشت روز رقابت ما بین مستندسازان داخلی و خارجی به پایان رسید. در مراسم اختتامیه‌ی این جشنواره که در تالار وحدت برگزار شد برگزیدگان در بخش‌های مختلف جشنواره توسط هیات داوران اعلام گردید. به گزارش روابط عمومی جشنواره  هیات داوران هیچ یک از فیلم‌های بخش مستند قوم‌شناسی را واجد شرایط کاندید شدن به عنوان مستند برتر این حوزه ندانستند. اسامی برگزیدگان بخش های مسابقه ملی و مسابقه بین الملل این جشنواره به شرح ذیل می‌باشد:

ادامه ی نوشته

رازهای نهفته در تار و پود قالی­های ایران

۲۳ آذر ۱۳۹۲ ۳ دیدگاه

 تهیه و تنظیم: ثریا لشگری

چپاتیفیلم مستند «چپاتی»، ساخته­ی سعید نبی در هفتمین جشنواره­ی بین­المللی سینما حقیقت و به مدت ۳۰ دقیقه، در بخش مسابقه­ی ملی شرکت کرده است.

چپاتی از مجموعه­ی مستند «نقش بافت» که در گروه مستند شبکه چهار سیما تولید شده، انتخاب شده است.

مستند نقش بافت، رازهای نهفته در تار و پود قالی­های ایران است که به تحلیل ساختاری و عناصری نقش­ها در میان بافت­های کهن ایران پرداخته است.

رویکرد اصلی در مستند چپاتی، نقش بافت­های اسطوره­ای ایران در منطقه­ی زابل است و کارگردان به بهانه­ی این موضوع، به زندگی روزمره­ی چادرنشینان و به خصوص زنان عشایری پرداخته است. ادامه ی نوشته

مستند «سفرنامه­ی سیستان»

۲۲ آذر ۱۳۹۲ ۳ دیدگاه

تهیه و تنظیم: ثریا لشگری

سفرنامه سیستانفیلم مستند «سفرنامه­ی سیستان؛ دیدار با بلوچ» ساخته­ی علی زارع قنات نوی، برداشت آزادی از کتاب «دیدار با بلوچ» محمود دولت­آبادی است که به مدت ۳۲ دقیقه در هفتمین جشنواره­ی بین­المللی سینما حقیقت و در بخش قوم­نگاری نمایش داده شد.

این فیلم که روایت شش روز، سفر فیلمساز به منطقه­ی سیستان و بلوچستان است، با حرکت یک ماشین در کویر لوت آغاز می­شود و از همان ابتدا این حس را به مخاطب می­دهد که با این فیلم، سفر کوتاهی به سیستان و بلوچستان خواهد داشت. ادامه ی نوشته

آخرین چهارشنبه‌ی آخر سال در تالش

۲۱ آذر ۱۳۹۲ ۲ دیدگاه

مستند «دختران همین چهارشنبه بی‌زمستان»

کارگردان و تصویر بردار سپیده برنجی، تولید ۱۳۹۰

تهیه و تنظیم: آتیه عارف‌پور

دختران همین چهارشنبه بی‌زمستانفیلم مستند دختران همین چهارشنبه ساخته‌ی خانم سپیده برنجی در هفتمین دوره جشنواره سینما حقیقت و در  ۱۸ دقیقه نمایش داده شد. رویکرد اصلی این مستند پرداختن به آداب و رسوم و اعتقادات مردم منطقه تالش در روزهای پایانی سال، خصوصا چهارشنبه آخر سال است. کارگردان به زبانی ساده توانسته است بخشی از زندگی فرهنگی مردم این خطه از سرزمین ایران را به تصویر بکشاند و به اطلاعات فرهنگی مخاطبان خود بیافزاید.

داستان توسط پیرمردی روایت می‌شود که از کودکی خود سخن می‌گوید. ادامه ی نوشته

برنامه‌ی نمایش فیلم‌های هفتمین جشنواره سینما حقیقت اعلام شد

۱۸ آذر ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

برنامه زمان‌بندی هفتمین جشنواره سینما حقیقتنمایش فیلم‌های جشنواره‌ی سینما حقیقت از فردا سه‌شنبه ۱۹ آذر آغاز می‌گردد.

در این دوره از جشنواره، در حدود ۹۷ فیلم در بخش ملی جشنواره و ۴۷ فیلم در بخش بین‌المللی به رقابت می‌پردازند. محل اکران فیلم‌ها سینما فلسطین و سپیده می‌باشد و هر فیلم در دو نوبت اکران می‌شود.  ۱۱ فیلم  از فیلم‌های بخش ملی متعلق به حوزه‌ی قوم‌نگاری می‌باشد که علاقمندان می‌توانند برنامه‌ی نمایش آنها را  به همراه اطلاعات محل و زمان برگزاری فیلم‌ها از طریق فایل پیوست دریافت کنند:

برنامه‌ی زمان‌بندی نمایش فیلم‌های بخش مستند قوم‌نگار

همچنین برنامه‌ی کامل نمایش فیلم‌های جشنواره را می‌توانید از فایل  زیر دریافت کنید:

برنامه‌ی کامل نمایش فیلم‌های هفتمین جشنواره سینما حقیقت

ادامه ی نوشته

نمایشگاه عکس «کودکان ایرانی از دریچه دوربین»

۱۲ آذر ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

نمایشگاه عکس «کودکان ایرانی از دریچه دوربین»نمایشگاهی از عکس­های بهمن رحیمی، عکاس مردم­شناس در پژوهشکده­ی مردم­شناسی سازمان میراث فرهنگی برپا شده است که به موضوع کودکان ایرانی پرداخته است. در این نمایشگاه تلاش شده، حضور کودکان ایرانی از زوایای گوناگون به نمایش گذاشته شود. و به نوعی معنای فرهنگ از زبان کودکان بازگو گردد.

علاقه­مندان برای بازدید از این نمایشگاه عکس می­توانند از پنجم تا بیستم آذرماه از ساعت ۹ تا ۱۵، به پژوهشکده­ی مردم­شناسی واقع در میدان امام خمینی، خیابان سی تیر، روبروی موزه­ی ملی مراجعه کنند.

نگاهی به فیلم های منتخب بخش مستند «قوم شناسی» سینما حقیقت

۹ آذر ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

 

هفتمین جشنواره سینما حقیقتدر بخش مستند «قوم شناسی» هفتمین دوره­ی جشنواره سینماحقیقت، ۱۲ فیلم پذیرفته شده­اند که در ادامه، توضیحاتی در مورد موضوع و عوامل تولید این آثار خواهد آمد.

«آرواد»
کارگردان: حسین مظفری
خلاصه فیلم: مستند «آرواد» در مدت زمان ۱۲ دقیقه به بررسی زندگی روستائیان (فعالیت­های روزانه، جشن عروسی­، دامداری و…) در استان بوشهر می­پردازد.
عوامل تولید: کارگردان: حسین مظفری ادامه ی نوشته