سومین جشنواره‌ی ملی سفرنگاری ناصرخسرو قبادیانی

۳ اسفند ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

سومین جشنواره‌ی ملی سفرنگاری ناصرخسرو قبادیانی

جشنواره‌ی ملی سفرنگاری‎ ناصرخسرو قبادیانی، قصد دارد با ایجاد یک بستر مناسب، گردشگران فارسی زبان را به سفرنگاری‎‎ تشویق کند. به همین جهت برگزارکنندگان این جشنواره (وب‎سایت ZORAQ.com، خانه جهانگرد استان تهران و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران و مرکز پژوهش‎های تعطیلات نو )، از علاقمندان دعوت می‎کنند تا با شرکت در این رقابت، نه تنها توانایی خود را بیازمایند بلکه با سفرنگاری‌‎های دیگر آشنا شوند.

سومین دوره­ی جشنواره­ی ملی سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو، با هدف احیای سنت سفرنگاری، تشویق به مستندسازی وقایع و اتفاقات و آشنایی با مکان‌های تاریخی، سبک زندگی، اعتقادات و سنن اقوام گوناگون ایرانی براساس یافته‌های عینی، برگزار می‌شود. ادامه ی نوشته

هیئت داوران و محل اصلی نمایش و نقد آثار مستند فجر اعلام شدند

۲۵ دی ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

مستند سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر قائم مقام جشنواره فیلم فجر از مرکزیت خانه هنرمندان به عنوان محل اصلی نمایش و نقد آثار مستند و احتمال اضافه شدن سینما آزادی برای نمایش آثار مستند خبر داد. ابرهیم داروغه‌زاده با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: “امسال طبق برنامه ریزی‌های انجام شده خانه هنرمندان به محل اصلی نمایش و نقد آثار مستند در نظر گرفته شده و همه اتفاقات مهم جشنواره در این بخش در خانه هنرمندان خواهد افتاد.”

وی افزود: “امسال در ۳۰ سالن مردمی فیلم‌های جشنواره به نمایش در خواهند آمد و در همین راستا نیز خانه هنرمندان به محل اصلی نمایش و نقد آثار مستند در نظر گرفته شده است و به نوعی این محل در ایام جشنواره پاتوق اهالی مستند خواهد بود و فیلم‌های بلند و داستانی در خانه هنرمندان نمایشی نخواهند داشت.” ادامه ی نوشته

اعلام فیلم‌های بخش مستند سی و دومین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر

۱۶ دی ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

سی و دومین جشنواره¬ی بین¬المللی فیلم فجر، هیات انتخاب بخش مستند سی و دومین جشنواره­ی بین­المللی فیلم فجر اسامی ۲۲ فیلم پذیرفته شده در این بخش را پس از بازبینی ۱۵۹ مستند اعلام کرد.

«برای گونگادین بهشت نیست» (سید غلامرضا نعمت‌پور)، «رژیستور عقب مخاطب می‌گردد» (سید وحید حسینی)، «نرمین تولیچ: بازیگر» (محمدرضا عباسیان)، «در پناه بلوط» (مهدی نورمحمدی)، «از عطر باغ نارنج» (پویان کاظمی)، «جایی برای زندگی» (محسن استادعلی)، «لطفا بوق بزنید» (رضا فره‌مند)، «زنجموره» (محمد حسن دامن زن)، «خانه­ی سیمین و جلال» (پریسا عشقی)، «خواب ابراهیم» (محمود کریمی)، «ابر‌ها در راهند» (محمدعلی فارسی)، «نیمروز مکران» (ماکان عاشوری)، «حیات در رگ‌های سرد» (فتح ا… امیری)، «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» (مرتضی پایه‌شناس)، «خاطراتی برای تمام فصول» (مصطفی رزاق کریمی)، «شش قرن و شش سال» (مجتبی میرطهماسب)، «ساعت صفر» (آزاده نوزاد مقدم و حسین سلامت)، «شناسنامه» (سید محمدرضا هاشمیان)، «ملخی غول شد» (محمدتقی فهیم)، «بیوک آقا» (علیرضا انصاریان)، «صورت‌های ابریشمی» (اکبر ناظمی)، «کمی بالا‌تر» (لقمان خالدی). ادامه ی نوشته

مستندی درباره‌ی قالی کرمان

۲۷ آذر ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

تهیه وتنظیم: ثریا لشگری

مستند فرش عرشمستند قوم­شناسی «فرش عرش»، ساخته­ی محمدجواد اعتباری، در هفتمین جشنواره­ی بین­المللی سینما حقیقت و به مدت ۳۵ دقیقه در بخش مسابقه­ی ملی اکران شد.

مستند فرش عرش، با نگاهی شاعرانه به توصیف ویژگی­های قالی کرمان پرداخته و سعی دارد بیننده را با جنبه­های مختلف آن چون رنگرزی،‌ طراحی، نقش­خوانی و بافت آشنا سازد.

در این مستند تلاش می­شود،‌ از پس متون شاعرانه و نماهایی درشت از قالی اطلاعاتی نظیر نقش­خوانی برای بافت، جنبه­ی اقلیمی بودن قالی کرمان، رنگرزی ادامه ی نوشته

برگزیدگان هفتمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت معرفی شدند

۲۷ آذر ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

جشنواره سینما حقیقتهفتمین جشنواره‌ی سینما حقیقت روز سه‌شنبه بیست‌و‌ششم آذر پس از هشت روز رقابت ما بین مستندسازان داخلی و خارجی به پایان رسید. در مراسم اختتامیه‌ی این جشنواره که در تالار وحدت برگزار شد برگزیدگان در بخش‌های مختلف جشنواره توسط هیات داوران اعلام گردید. به گزارش روابط عمومی جشنواره  هیات داوران هیچ یک از فیلم‌های بخش مستند قوم‌شناسی را واجد شرایط کاندید شدن به عنوان مستند برتر این حوزه ندانستند. اسامی برگزیدگان بخش های مسابقه ملی و مسابقه بین الملل این جشنواره به شرح ذیل می‌باشد:

ادامه ی نوشته

رازهای نهفته در تار و پود قالی­های ایران

۲۳ آذر ۱۳۹۲ ۳ دیدگاه

 تهیه و تنظیم: ثریا لشگری

چپاتیفیلم مستند «چپاتی»، ساخته­ی سعید نبی در هفتمین جشنواره­ی بین­المللی سینما حقیقت و به مدت ۳۰ دقیقه، در بخش مسابقه­ی ملی شرکت کرده است.

چپاتی از مجموعه­ی مستند «نقش بافت» که در گروه مستند شبکه چهار سیما تولید شده، انتخاب شده است.

مستند نقش بافت، رازهای نهفته در تار و پود قالی­های ایران است که به تحلیل ساختاری و عناصری نقش­ها در میان بافت­های کهن ایران پرداخته است.

رویکرد اصلی در مستند چپاتی، نقش بافت­های اسطوره­ای ایران در منطقه­ی زابل است و کارگردان به بهانه­ی این موضوع، به زندگی روزمره­ی چادرنشینان و به خصوص زنان عشایری پرداخته است. ادامه ی نوشته

برنامه‌ی نمایش فیلم‌های هفتمین جشنواره سینما حقیقت اعلام شد

۱۸ آذر ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

برنامه زمان‌بندی هفتمین جشنواره سینما حقیقتنمایش فیلم‌های جشنواره‌ی سینما حقیقت از فردا سه‌شنبه ۱۹ آذر آغاز می‌گردد.

در این دوره از جشنواره، در حدود ۹۷ فیلم در بخش ملی جشنواره و ۴۷ فیلم در بخش بین‌المللی به رقابت می‌پردازند. محل اکران فیلم‌ها سینما فلسطین و سپیده می‌باشد و هر فیلم در دو نوبت اکران می‌شود.  ۱۱ فیلم  از فیلم‌های بخش ملی متعلق به حوزه‌ی قوم‌نگاری می‌باشد که علاقمندان می‌توانند برنامه‌ی نمایش آنها را  به همراه اطلاعات محل و زمان برگزاری فیلم‌ها از طریق فایل پیوست دریافت کنند:

برنامه‌ی زمان‌بندی نمایش فیلم‌های بخش مستند قوم‌نگار

همچنین برنامه‌ی کامل نمایش فیلم‌های جشنواره را می‌توانید از فایل  زیر دریافت کنید:

برنامه‌ی کامل نمایش فیلم‌های هفتمین جشنواره سینما حقیقت

ادامه ی نوشته

نگاهی به فیلم های منتخب بخش مستند «قوم شناسی» سینما حقیقت

۹ آذر ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

 

هفتمین جشنواره سینما حقیقتدر بخش مستند «قوم شناسی» هفتمین دوره­ی جشنواره سینماحقیقت، ۱۲ فیلم پذیرفته شده­اند که در ادامه، توضیحاتی در مورد موضوع و عوامل تولید این آثار خواهد آمد.

«آرواد»
کارگردان: حسین مظفری
خلاصه فیلم: مستند «آرواد» در مدت زمان ۱۲ دقیقه به بررسی زندگی روستائیان (فعالیت­های روزانه، جشن عروسی­، دامداری و…) در استان بوشهر می­پردازد.
عوامل تولید: کارگردان: حسین مظفری ادامه ی نوشته

چهارمین جشنواره ی عکس ایران شناسی

۳۰ آبان ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

آثار تاریخی و فرهنگی ایران­زمین

چهارمین جشنواره ی عکس ایران شناسیایران، در زمره­ی کهن­ترین تمدن­های جهان به شمار می­رود، از این جهت باید گفت این کشور از مهم­ترین مناطق باستانی جهان است که همواره مورد توجه محققان و باستان­شناسان بوده است. برخی کارشناسان گفته­اند در ایران بیش از چهار صد هزار اثر تاریخی وجود دارد. این بدین معناست که برای مطالعه و تحقیق پیرامون هر یک از این آثار و همچنین نگهداری و معرفی آن­ها، توان علمی و مادی بسیاری نیاز است. یکی از مقدم­ترین کارها برای این مهم، ارائه­ی گزارش­های تصویری از این آثار است. گزارش­هایی که باید در دوره­های زمانی مختلف تهیه شود تا از آخرین وضعیت این آثار آگاهی به دست آید. این گزارش­ها که تا حدی آنها را باید به مثابه داده­های خام پژوهش­گران به شمار آورد، علاوه بر کاربردهای هنری و ایران­گردی به پژوهش­گران ایران­شناس و باستان­شناس در هر گوشه­ی جهان که باشند کمک می­کند تا بتوانند به سهولت به مطالعه در زمینه موضوع آن عکس بپردازند و نتایج حقیقی و به روز شده­ای نیز به دست آورند.

بنیاد ایران شناسی نیز بر حسب اهداف خود، تهیه گزارش تصویری از آخرین وضعیت «آثار باستانی و تاریخی ایران» را دستور کار خود قرارداده و با دعوت از تمامی علاقه­مندان و عکاسان کشور، چهارمین جشنواره­ی عکس ایران­شناسی را با همکاری شبکه­ی مستند صدا و سیمای جمهوری اسلامی و با موضوع و عنوان «آثار تاریخی و فرهنگی ایران زمین»، برگزار می­کند. ادامه ی نوشته

کارگاه‌های آموزشی سینما حقیت

۲۷ آبان ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

cinema-haghighatمرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در راستای اهداف خود درباره­ی توسعه­ی پژوهش و تحقیقات زیربنایی در مباحث تئوریک سینمای مستند ایران و همزمان با برگزاری هفتمین دوره­ی جشنواره بین المللی «سینماحقیقت»، کارگاه­های آموزشی این جشنواره را با حضور استادان ایرانی و خارجی برگزار خواهد کرد.

شرایط عمومی شرکت در کارگاه­های آموزشی جشنواره­ی بین­المللی سینماحقیقت، آشنایی اولیه با مفاهیم اساسی در سینمای مستند است و متقاضیان می­توانند فرم ثبت­نام در این کارگاه­ها را تکمیل کرده و تحویل دفتر معاونت پژوهش و تحقیقات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دهند. در ضمن ثبت نام اینترنتی کارگاه­های جشنواره نیز به زودی بر روی سایت رسمی مرکز گسترش ادامه ی نوشته