ـــ مراكز مردم‌شناسي:

نشست تجلیل از مردم‌شناسان ایران به مناسبت روز مردم‌شناسی در ایران

۱۵ شهریور ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

نشست تجلیل از مردم‌شناسان ایران، همزمان با روز مردم‌شناسی و بزرگداشت ابوریحان بیرونی، با حضور سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، علی بلوکباشی، رئیس بخش مردم‌شناسی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، محمد میرشکرایی، مردم‌شناس پیشکسوت، محمدحسین باجلان‌فرخی، انسان‌شناس و اسطوره‌شناس شهیر ایرانی، امیلیا نرسسیانس، استادیار گروه انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، مهرداد عربستانی، پژوهشگر انسان‌شناسی دین و عباس تحویلدار، عکاس و مستندساز و جمعی از پژوهشگران انسان‌شناس چهارشنبه ۱۲ شهریورماه در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

دکتر علی بلوکباشی در این نشست به بیان اهمیت فعالیت‌های ابوریحان بیرونی در مردم‌شناسی پرداخت و اظهار کرد: امروزه ویژگی‌هایی را برای یک محقق مردم‌شناس برشمرده‌اند. ویژگی‌هایی چون آشنایی با زبان مردم جامعه مورد تحقیق، تعصب نورزیدن به قوم و فرهنگ قومی و دینی و بی‌طرفی در نقد آرا و عقاید و تحلیل بخردانه از تلقی‌ها و برداشت‌های مردم‌شناسی. بر همین اساس پژوهشگران می‌کوشند پیش از تحقیق جامعه¬ مورد مطالعه، ابتدا زبان آن مردم را بیاموزند و بعد از تعصب‌ورزی فرهنگی و اعتقادی در تحقیق بپرهیزند و سرانجام تا می‌توانند فاصله بیگانگی بین خود و دیگران را کم کنند و به مردم و فرهنگ و اندیشه آنان هرچه بیشتر نزدیک شوند تا در فضای خودمانی و صمیمی بتوانند به مفاهیم فرهنگی رفتار و اندیشه آنان در زندگی دست یابند. ادامه ی نوشته

نخستین مراسم «تجلیل از پژوهشگران و مراکز تهران‌پژوهی»

۲۶ آذر ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

تهران قدیمبه مناسبت هفته­ی پژوهش، نخستین مراسم «تجلیل از پژوهشگران، ناشران و مراکز تهران‌پژوهی» با حضور تهران‌پژوهان و پدیدآورندگان آثار مکتوب فرهنگی، تاریخی و هنری مربوط به تهران، چهارشنبه(۲۷ آذرماه) در اداره‌­ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران برگزار می‌شود.

در این نشست، تهران‌شناسان پیشکسوت و استادانی چون عبدالله انوار، ناصر تکمیل‌همایون، محمدرضا سحاب، احمد مسجدجامعی، همچنین علی‌اصغر محکی، رییس مرکز مطالعات شهرداری تهران سخنرانی خواهند کرد و درباره موضوع‌ها و مسایل تهران‌پژوهی، تنظیم و ساماندهی فعالیت‌های علمی در این زمینه و تصمیم‌گیری درباره­ی تاسیس خانه­ی تهران‌پژوهان گفت‌وگو می‌شود. ادامه ی نوشته

گزارش مراسم رونمایی ۱۳ جلد کتاب مردم‌شناسی محلات منطقه‌ی ۱۹

۷ آبان ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

 

گزارش مراسم رونمایی کتب مردم‌شناسی محلات سیزده‌گانه‌ی منطقه‌ی ۱۹

طرح جامع مطالعات مردم‌شناختی محلات سیزد‌ه‌گانه منطقه ۱۹ با هدف باز‌شناسی هویت تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محلات حاشیه جنوبی تهران و ساکنان بومی و مهاجر آن به سفارش شهرداری منطقه ۱۹ و توسط موسسه‌ی میراث فردا در طی ۲۸ ماه، از اردیبهشت ۱۳۹۰ تا مرداد ۱۳۹۲، به مرحله اجرا درآمد. در این طرح هر محله به عنوان یک واحد مطالعاتی مورد نظر بوده که موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی را مورد پژوهش قرار داده و دستاورد آن در قالب ۱۳ کتاب ۲۵۰ تا ۳۵۰ صفحه‌ای (به نسبت محله) به عنوان مرجعی برای تهران‌شناسی ارائه گردیده است. در اجرای این پروژه‌ی مطالعاتی، ۶۳ نفر از متخصصان مردم‌شناس و سایر رشته‌های مرتبط (جامعه‌شناسی، تاریخ، معماری، رجل شناسی، مترجم متون تاریخی، عکاس و گرافیست) همکاری داشتند. ادامه ی نوشته

مراسم رونمایی کتب مردم‌شناسی محلات سیزده‌گانه‌ی منطقه‌ی ۱۹

۷ آبان ۱۳۹۲ ۵ دیدگاه

 ۱۳ محله، ۱۳ کتاب

مراسم رونمایی کتب مردم‌شناسی محلات سیزده‌گانه‌ی منطقه‌ی 19

جلسه­ی رونمایی از کتب سیزدگانه محلات منطقه‌ی ۱۹ شهرداری تهران، در تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۲ در مجموعه­ی فرهنگی شهربانو واقع در بوستان ولایت با حضور شهردار منطقه ۱۹، معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران، برخی از اعضای شورای شهر تهران، معاونین اجتماعی و فرهنگی مناطق ۲۲ گانه­ی تهران، اعضای شورایاری محلات منطقه ۱۹ و همکاران موسسه­ی میراث فردا به عنوان مجری طرح برگزار گردید.

طرح جامع مطالعات مردم‌شناختی محلات سیزد‌ه‌گانه منطقه ۱۹ با هدف باز‌شناسی هویت تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محلات حاشیه جنوبی تهران و ساکنان بومی و مهاجر آن به سفارش شهرداری منطقه ۱۹ و توسط موسسه‌ی مطالعات مردم‌شناسی میراث فردا انجام گرفته است. در این طرح هر محله به عنوان یک واحد مطالعاتی مورد نظر بوده که موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی را مورد پژوهش قرار داده و دستاورد آن در قالب ۱۳ کتاب به عنوان مرجعی برای تهران‌شناسی ارائه گردیده است. در اجرای این پروژه مطالعاتی، ۶۳ نفر از متخصصان مردم‌شناس و سایر رشته‌های مرتبط (جامعه‌شناس، تاریخ، معماری، رجل شناسی، مترجم متون تاریخی، عکاس و گرافیست) همکاری داشتند. ادامه ی نوشته

معرفی وب سایت استاد ایرج افشار؛ محقق،‌ مورخ و کتاب شناس ایران

۲۹ مهر ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

 تهیه و تنظیم: ثریا لشگری

ایرج افشار

وب‌سایت ایرج افشار با تلاش گروه مهندسین پازل جهت معرفی استاد افشار و خدمات ایشان به صورت افتخاری راه اندازی شده است. در صفحه­ی اول این وب­سایت،‌ شرح گزارش خدمات استاد ایرج افشار به استان یزد،‌ به قلم حسین مسرت به طور خلاصه بیان شده است.در بخش (درباره­ی ایرج افشار)، به شرح زندگی­نامه­ی استاد،‌ خانواده،‌ مرور زندگی، استاد در جامعه­ی دانشگاهی و… پرداخته شده است. ادامه ی نوشته

مجموعه گفتمان میراث فردا؛ پای صحبت فرهاد ورهرام

۱۴ شهریور ۱۳۹۲ ۱ دیدگاه

 

گفتگو: ثریا لشگری

Farhad-Varahram

فرهاد ورهرام برای همه‌ی آنهایی که با سینمای مستند آشنایی دارند، نامی آشناست. اغلب افراد او را با خوش­صحبتی و صمیمیتش می­شناسند.

سال­هاست که عکاسی می­کند و فیلم مستند می­سازد؛ فیلم­هایی که گاه برای ساخت آنها، مدتی را با مردم آن منطقه زندگی می­کند و حتی پس از اتمام کار نیز روابط خود را با آنها ادامه می­دهد. فعالیت‌هاى وسیع ورهرام در حوزه­ی پژوهش، عکاسى، فیلمسازى مستند و دقت او در حوزه­ی مردم شناسى ایران، وی را به یکى از بهترین مستندسازان ایران تبدیل کرده است.

برخی از آثار ماندگار و کلاسیک سینمای مستند ایران، مدیون تلاش‌های ارزشمند اوست. از فیلم­های مستند او می­توان به بازار اردهال، تاراز، عروسی مقدس، یاد و یادگار، خلوت جنگل  و … اشاره کرد.

فرهاد ورهرام متولد ۱۳۲۷ در بروجرد است. وی در مدرسه عالی تلویزیون و سینما، رشته فیلمبرداری را نیمه‌تمام و در دانشکده هنرهای دراماتیک رشته کارگردانی سینما را خواند. آشنایی با دکتر افشار نادری در سال ۵۳، زمینه‌ساز یک جریان عمده در کارهای او می­شود. این جریان از مسئولیت واحد فیلم و عکس در بخش مردم‌شناسی مؤسسه­ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران آغاز می‌شود و به واحد فیلم و عکس و دستیار تحقیق در مؤسسه­ی پژوهش‌های دهقانی و روستایی ایران می­رسد. در سال‌های بعد نیز مسئولیت واحد فیلم و عکس و کارشناس تحقیق در مرکز تحقیقات روستایی و اقتصاد کشاورزی را نیز به عهده می­گیرد. ادامه ی نوشته

معرفی وب سایت «دنیای زنان در عصر قاجار»

۲۴ مرداد ۱۳۹۲ ۳ دیدگاه

 

زنان در عصر قاجار

وب سایت «دنیای زنان در عصر قاجار»با گشت و گذار در اسناد متنوعی که از مجموعه های خصوصی خانوادگی و مؤسسات متعددی از سراسر دنیا فراهم آورده، شما را با زندگی زنان در عصر قاجار (۱۲۱۰ق-۱۳۰۴ش/۱۷۹۶-۱۹۲۵) آشنا می سازد. این وبگاه  که به دو زبان فارسی و انگلیسی مشغول به فعالیت است، ‌‌دسترسی کاربران ر‌ا به هزاران اوراق شخصی، اسناد دست‌نوشته و چاپی، عکس، اشیاء زندگی روزمره و آثار هنری، و اسناد صوتی ــ یعنی مجموعه دیجیتال بی نظیری برای تاریخ نگاری اجتماعی و فرهنگی عصر قاجار ــ ممکن می کند.

وب سایت «دنیای زنان در عصر قاجار» با مدیریت دکتر افسانه نجم آبادی ‌ــ تاریخ پژوه معاصر واستاد ادامه ی نوشته

هفدهمین کنگره‌ی بین المللی انسان شناسی و مردم شناسی

۲۶ تیر ۱۳۹۲ بدون دیدگاه

 

بشریت در حال تحول، جهان‌های رو به ظهور

 (Evolving Humanity, Emerging Worlds) 

 

17-kongereie-beinolmelali-ensanshenasi-mardomshenasi

شهر منچستر ۵ تا۱۰ آگوست (۱۴ تا ۱۹ مرداد) میزبان هفدهمین کنگره‌ی انجمن بین المللی علوم انسان­شناسی و مردم­شناسی است. این کنگره به مدت چهار روز و با محوریت «بشریت در حال تحول، جهان‌های رو به ظهور» توسط دانشگاه منچستر و با حمایت شورای شهر منچستر برگزار خواهد شد.

نخستین کنگره­ی جهانی علوم انسان­شناسی و مردم­شناسی در سال ۱۹۳۴ و با هدف گرد هم آوردن انسان­شناسانی از نقاط مختلف جهان و ترویج یافته‌های پژوهشی آنان در سطح جهانی در شهر لندن برپا شد. این کنگره پس از برگزاری ۱۶ دوره در کشورهای مختلف جهان، امسال مجددا به انگلستان بازگشته است.

دستور کار این کنگره توسط یک کمیته‌ی سازماندهی در انگلستان متشکل از انسان­شناسانی که در تمام زمینه‌ها و زیر شاخه‌های این علم مشغول به فعالیت هستند، تبیین می­شود.

ادامه ی نوشته

مجموعه گفتمان میراث فردا با پژوهش‌گران و اساتید علوم اجتماعی و حوزه‌های میان‌رشته‌ای

۱۲ خرداد ۱۳۹۲ ۲ دیدگاه


در جستجوی فرهنگ مردم، مرکز فولکلور ایران

(قسمت سوم: گفتگو با علیرضا هاشمی ـ فرهنگ عامه دغدغه‌ا­ی پایان ناپذیر)

 

گفتگو: ثریا لشگری

مقدمه:

سید علیرضا هاشمی

در جستجوی فرهنگ مردم، مرکز فولکلور ایران، عنوان مجموعه گفتمانی ‌است که سعی دارد از ورای گفتگو با دست‌اندکاران مرکز فرهنگ مردم، فعالیت‌ها و تحولات این مرکز از بدو پیدایش تا به امروز را مورد بررسی قرار دهد.

موسسه میراث فردا با هدف انعکاس دیدگاه‌ها و فعالیت‌های حوزه­ی علوم‌اجتماعی و حوزه‌های میان رشته‌ای آن، و در راستای مجموعه گفتمان‌های خود با اساتید و پژوهش‌گران، گفت‌و‌گو‌هایی را با دست‌اندرکاران برنامه­ی فرهنگ مردم در بخش‌های مختلف به انجام رسانده است.

در دو گفتمان نخست که به فعالیت‌های رادیویی فرهنگ مردم اختصاص یافت، گفت‌گویی را با مدیر بخش فرهنگ مردم رادیو(دکتر مصطفی خلعتبری لیماکی) و سردبیر برنامه­ی رادیویی آن(خانم زهرا میرزایی) به انجام رساندیم. قسمت سوم و چهارم این گفتمان به بررسی برنامه‌های واحد فرهنگ مردم مرکز تحقیقات صدا و سیما و تاثیر و عمل‌کرد شخصیت‌های مستقل در شکل‌گیری و تداوم برنامه‌های این نهاد فرهنگی اختصاص دارد که قسمت سوم آن را در زیر مطالعه می‌فرمایید.

همانطور که در گفتمان‌های قبلی نیز اشاره شد؛ تلاش‌های ارجمند مرحوم انجوی شیرازی و همکاران او همچون احمد وکیلیان، حسن پناهیان، محمود ظریفیان و برخی دیگر، و روابط متقابل آنها با پیشه‌وران یا همان فرهنگ‌یاران که پیوسته در مکاتبه و تماس بودند، دستاورد بزرگی را به جامعه فرهنگی ایران ارمغان آورد و موجب شکل‌گیری بزرگ‌ترین نهاد فولکلوریک ایران شد. آگاه سازی مردم از فرهنگ و آداب و رسوم مناطق مختلف، شکل‌گیری بزرگترین آرشیو و موزه‌ی‌ فرهنگ مادی و معنوی اقوام ایرانی و تهیه‌ی برخی کتب و مقالات، از دستاوردهای ملموس این نهاد فرهنگی بود.  ادامه ی نوشته

مجموعه گفتمان میراث فردا با پژوهش‌گران و اساتید علوم اجتماعی و حوزه‌های میان رشته‌ای

۱ خرداد ۱۳۹۲ ۵ دیدگاه

 

پا به پای پژوهش‌گران در سواحل و جزایر جنوب ایران

(گفتگو با آتیه عارف‌پور سرپرست گروه بازنگری پروژه­ی درمان‌‌گران بومی سواحل و جزایر جنوبی ایران)

  گفتگو: ثریا لشگری

میناب ـ روستای گرازو ـ دوشنبه

بابا خلیفه معروف به غلام مارگیر، آتیه عارف‌پور، مریم عباسی (به ترتیب از راست به چپ)
میناب ـ روستای گرازو ـ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۲۶
عکاس: امیر شکرگزار – آرشیو میراث فردا

موسسه میراث فردا نامی آشنا در حوزه­ی مطالعات مردم‌شناسی و انسان‌شناسی ایران است. در طول ۷ سال فعالیت موسسه، طرح‌های پژوهشی بسیاری توسط پژوهش‌گران در جوامع روستایی، ایلی و شهری به اجرا درآمده و بیش از ۲۰۰ پژوهش‌گر در این اجرای طرح‌ها مشارکت داشته‌اند. شاید سال ۹۲ سال برون‌دهی برخی دستاورد‌های تالیفی و تصویری این موسسه باشد.

در میان مجموعه فعالیت‌های میراث فردا، چند پروژه با اهداف چند منظوره‌ای خود نمایی می‌کنند. پروژه‌هایی ارزشمند که در نگاه اول به لحاظ گستردگی ابعاد آن، این پرسش را پیش می‌آورد که انجام چنین پروژه‌هایی چگونه ممکن شده است و چه عوامل و انگیزه‌هایی محرک چنین کارهای سترگی بوده است؟

به همین خاطر و در راستای مجموعه گفتمان‌های پایگاه اطلاع‌رسانی میراث فردا، که با هدف انعکاس دیدگاه‌ها و فعالیت‌های حوزه­ی علوم اجتماعی و حوزه‌های میان رشته‌ای آن، صورت می‌گیرد، این بار به سراغ موسسه میراث فردا آمده‌ایم تا در جهت معرفی موسسه و فعالیت‌های آن، سری گفتگوهایی را با مدیران، پژوهش‌گران و برخی عوامل اجرایی پروژه‌های مطالعاتی به انجام رسانیم. ادامه ی نوشته