بایگانی

بایگانی ۱۳۸۸

برگزاری کلاس پژوهش در فیلم مردم‌شناسی با حضور محمد تهامی‌نژاد

۲۴ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

تهامی نژادمحمد تهامی‌نژاد در سلسله جلسات کلاسهای آموزش فیلم مردم‌نگاری با بحث پیرامون موضوع «پژوهش در فیلم مردم‌شناسی» به آموزش روش‌های پژوهش در زمینه مردم‌شناسی پرداخت.

تهامی­نژاد روش‌های فیلم مردم‌نگاری را به دو دسته روش‌های عمومی مردم نگاری یعنی؛ خود مردم‌نگاری به عنوان یک روش و روش‌های تبدیل پروهش‌های مردم‌نگاری به فیلم یعنی روش‌های فیلمسازی مردم‌نگاری تقسیم کرد.

ادامه ی نوشته

جشن ملی استقبال از آئینهای نوروزی برگزار شد

۲۲ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

جشن ملی استقبال از آئینهای نوروزی برگزار شددر آستانه سال جدید، جشن ملی استقبال از آئین‌های نوروزی به همت معاونت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همکاری شهرداری منطقه ۱۲، به منظور معرفی و بزرگداشت آئینهای نوروزی استانهای مختلف ایران و معرفی بافت تاریخی این منطقه از ۱۶ اسفند لغایت ۲۱ اسفند ماه در کاروانسرای خانات واقع در چهارراه مولوی، خیابان صاحب جمع، کوچه امین السلطان برگزار شد.

ادامه ی نوشته

مرتضی پور صمدی؛ مردی برای همه نسل‌ها

۱۶ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

Porsamadiمرتضی پورصمدی از جمله فیلمبردارانی است که با هر سه نسل جامعه ایران یعنی مسن‌ترها، میانسال‌ها و جوانان کار کرده است و به همین خاطر از بهترین کسانی است که می‌تواند از تجربیات عکاسی و فیلمبرداری در حوزه فیلم مردم‌شناسی سخن گوید.

پور‌صمدی در سلسله جلسات آموزش فیلمبرداری فیلم مردم نگاری در مؤسسه میراث فردا به عنوان عکاس و فیلمبردار به‌نام کشور از تجربه‌های عکاسی و فیلمبرداری خود در حوزه فیلم مردم‌شناسی سخن گفت.

ادامه ی نوشته

مستند ساز باید حد خودش را بداند

۱۶ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

فرشاد فدائیانگفتگو با فرشاد فداییان / علی اصغر کشانی

 

مواجهه با سینمای مستند فرشاد فداییان مواجهه با اله‌مان‌های پر رمز و رازی است که در هزار توی مستندهایش نهفته دارد.

می دانم که دوربینش بارها به شکل اتفاقی به سو‍ژه برخورد نموده و زمان فیلم‌برداری یا دقیق‌تر، تولید برخی مستندهایش به یک یا دو روز محدود می شود اما پرسش عمیق و اساسی ظرفیت های فرارونده‌ای است که قواره آثارش را از محدوده زمان، تولید، پروداکشن، هزینه و تمامی این مولفه‌های دست و پاگیر و آزاردهنده آزاد و مخاطب را به دنیای مقابلش فرا می‌خواند. دنیایی که در آن خوانش عریانی در باب هستی صورت می‌پذیرد، واقعیت و حقیقت به بی‌واسطه‌ترین ساحت خود نزدیک می‌شود ما و فیلم‌ساز را مبهوت و شیدا در دل طبیعت رها می‌کند. ادامه ی نوشته

دعوت به همکاری

۱۲ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

موسسه میراث فردا به منظور انجام تحقیقات میدانی از پژوهشگران رشته مردم شناسی (فارغ التحصیل و غیر شاغل) دعوت به همکاری می‌نماید.برا ی اطلاعات بیشتر با ایمیلinfo@mirasfarda.org و یا شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید.

 ۲۵ ۰۰ ۹۶ ۸۸ و ۸۸۹۶۲۸۴۲

مستندسازی در حوزه‌ی شهری و فرهنگ بومی

۹ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

007 در راستای برگزاری کلاس‌های فیلم مردم‌نگاری در مؤسسه میراث فردا مهرداد اسکوئی؛ کارگردان و مستند‌ساز تدریس خود را با عنوان «مستندسازی در حوزه شهری و فرهنگ بومی» آغاز کرد.

وی در مورد سابقه آشنائی‌اش با مردم‌شناسی و مستند‌سازی گفت: از زمان تحصیل در دانشگاه با مستندهای مردم‌شناسی و علم مردم‌شناسی آشنا شدم و در زمینه مستندسازی و کارگردانی چهار سال است که تدریس می‌کنم.  ادامه ی نوشته

انسان شناسی و فرهنگ برگزار می کند

۸ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

دوره سه روزه روش پژوهش های کیفی در علوم اجتماعی

«انسان‌شناسی و فرهنگ» با همکاری «انجمن جامعه شناسی ایران» و انتشارات «جامعه شناسان» دروه سه روزه روش‌های کیفی در علوم اجتماعی را با حضور اساتیدی مانند نهال نفیسی، مهرداد اسکویی و ناصر فکوهی برگزار می‌کند.

ادامه ی نوشته

صدا؛ عنصری متصل به ماهیت شیء یا تصویر

۷ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

فزشاد فدائیانکلاس آموزش تخصصی فیلم مردم‌نگاری با حضور فرشاد فدائیان با موضوع «عنصر صدا و تصویر و مناسبات آن با واقعیات» برگزار شد.

فدائیان در کلاس‌های آموزش فیلم مردم‌نگاری ضمن بیان تجربیات شخصی خود در این زمینه و پخش چند فیلم مستند، همه‌ی دانش‌آموختگان را به طرح سؤال در زمینه فیلم مستند ترغیب کرد و به تمامی سؤالهای مطرح شده پاسخ داد.

ادامه ی نوشته

گفتگو با کریستیان برومبرژه: درباره مستندهای انسان شناسی

۶ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

کریستیان برومبرژه

گفتگو با کریستیان برومبرژه: درباره مستندهای انسان شناسی

کریستیان برومبرژه” بنابر آنچه خودش در مقاله اش با نام “فیلم‌های انسان شناسی ؛ آمیزه‌ای از حس نمایش و ادراک” آورده، مطرح بودن فیلم‌های انسان شناسی  را به مثابه ی مکمل کتاب دانسته است، چرا که هر سه فیلمی که او در آنها به عنوان نویسنده، مشاور یا کارگردان حضور داشته است، با کتابی همراه بوده است.

هرچند او از این که وی را متخصص سینمای انسان شناسی بدانند، پرهیز می‌کند. برومبرژه هم اکنون استاد انشگاه اکس آن پرروانس در جنوب فرانسه است.

ادامه ی نوشته

نمایش دو فیلم مستند در خانه سینما

۶ اسفند ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

دو فیلم مستند “پود” ساخته الهام اسدی و “کلاس تشکیل می شود” به کارگردانی جلال نصیری در چهاردهمین جلسه دوره‌ جدید نمایش هفتگی انجمن مستندسازان سینمای ایران به نمایش درمی‌آید.

“پود” به چگونگی تولید فرش در ایران می پردازد، و “کلاس تشکیل می شود” درباره یک کلاس درس در منطقه کردستان است.

این جلسه روز یکشنبه ،۹ اسفند، ساعت ۱۷:۳۰ در خانه سینما برگزار می‌شود و پس از به نمایش درآمدن فیلم‌ ها، نشست پرسش و پاسخ با حضور کارگردان ها برگزار می شود.

گفتنی است که نمایش هفتگی انجمن مستندسازان هر یکشنبه برگزار می شود.