بایگانی

بایگانی ۱۳۸۹

درگذشت دکتر محمود روح الامینی

۲۱ اسفند ۱۳۸۹ ۲ دیدگاه

0 (2)

دکتر محمود روح‌الامینی یکی از بنیان گذاران علوم اجتماعی ایران و از اساتید برجسته کشورمان در رشته مردم شناسی در ۱۷ اسفند ۱۳۸۹ بر اثر سکته مغزی در ایران درگذشت.

وی  متولد پنجم مهرماه ۱۳۰۷ در کرمان بود . پس از پایان دوره دبیرستان، وی تحصیلات خود را در سال ۱۳۳۱ در  دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال ۱۳۳۴ موفق به اخذ لیسانس زبان و ادبیات فارسی گردید. وی در دوران تحصیل خود در این مقطع توانست از محضر اساتید بزرگی چون دکتر محمد محمدی، استاد پورداوود، دکتر صادق کیا، دکتر خطیبی، بدیع الزمان فروزانفر، دکتر محمد معین، پرویز ناتل خانلری ، احسان یار شاطر و عبدالعظیم قریب استفاده نماید.  روح الامینی پس از اخذ لیسانس ادبیات فارسی به عنوان معلم به آمل رهسپار شد و سه سال در آن شهر به تدریس پرداخت. در دوران حضور در آمل اولین بارقه های پژوهش انسان شناختی در ایشان نمودار شد‎ چنانکه مصمم به ضبط و ثبت آداب و رسوم اهالی آمل گردید. پس از حضور سه ساله در آمل،در سال ۱۳۳۷ به تهران بازگشت  و اینبار در دارالفنون مشغول به تدریس گردید. دو سال از تدریس او در دارالفنون نگذشته بود که موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی تاسیس شد. دکتر روح الامینی به این موسسه پیوست و ضمن شاگردی در نزد دکتر غلامحسین صدیقی در سال ۱۳۳۹ موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس گردید. وی در این موسسه نزد اندیشمندانی چون دکتر یحیی مهدوی، دکتر محمد حسن گنجی، دکتر علی محمدکاردان، دکتر احسان نراقی و … به تحصیل پرداخت و در همان سال برای ادامه تحصیل و اخذ مدرک دکترا عازم فرانسه گردید… ادامه ی نوشته

آشنایی با اسطوره ­های ایرانی

۱۶ اسفند ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

مؤسسۀ میراث فردا برگزار می کند:آشنایی با اسطوره ­های ایرانی


در ۱۰ جلسه


همراه با گواهی پایان دوره

مدرس: دکتر مریم دارا


مکان: بلوار کشاورز، روبروی بیمارستان پارس، پلاک ۱۵۸، طبقه سوم

تلفن:  ۸۸۹۶۹۷۳۴ -۸۸۹۶۹۵۵۹ -۸۸۹۶۰۰۲۵


ایران به روایت کارت پستال‌های تاریخی

۱۴ اسفند ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

Tabriz

در روزگارانی که سفر به سهولت امروزه نبود، دل‌های مشتاق و جستجوگر با پیدایش فن و هنر عکاسی به دنبال پدیده ای بودند که همچون رسانه های امروزی اخبار و دیدنی های اسرارآمیز سرزمین های دور را به شکل تصویری برایشان به ارمغان آورد ، این معجزه ” کارت پستال ” بود .

مهرداد اسکویی عکاس و فیلمسازمستند ، نمایشگاه کارت پستال های تاریخی خود را روز ۱۰ اسفند ۱۳۸۹ در موزه عکاس‌خانه شهر به نمایش گذارده و مجموعه حاضر منتخبی بسیار دیدنی از ۳۰ کارت پستال دوره قاجار است که به همت گروهی از محققین به دقت بررسی شناسایی و خوانش شده است.

ادامه ی نوشته

اصلاحیه برنامه زمانی نخستین جشنواره عکس مردم‌نگاری

۴ اسفند ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

بر اساس خبر منتشر شده پیشین موسسه میراث فردا در نظر داشت با همکاری کمسیون ملی یونسکو در ایران نخستین جشنواره عکس مردم‌نگاری را در تاریخ تقریبی اوایل خرداد ماه ۱۳۹۰ برگزار نماید. اما از آن جایی که این جشنواره برای نخستین بار در ایران اجرا می‌شود، بر آن شدیم تا زمان برپایی جشنواره را به تاریخ مهر ماه منتقل نماییم. به این ترتیب علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره زمان کافی برای تهیه آثار خود را خواهند داشت.

برنامه‌ جشنواره و فراخوان عکس و مقاله

نخستین جشنواره عکس مردم‌نگاری

۱۸ بهمن ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

 

مؤسسه میراث فردا

با همکاری کمسیون ملی یونسکو در ایران

برگزار می‌کند :

 

نخستین جشنواره عکس مردم‌نگاری

۹ الی ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۰

فراخوان عکس نخستین جشنواره عکس مردم‌نگاری

فراخوان مقاله نخستین جشنواره عکس مردم‌نگاری

ثبت‌نام در کارگاه‌های نخستین جشنواره عکس مردم‌نگاری

انسان‌شناسی تصویری به عنوان حوزه‌ی میان‌رشته‌ای بین علوم اجتماعی (مردم‌شناسی و انسان‌شناسی) و هنر، امروزه به رشته‌ای جذاب و کارآمد مبدل شده است. این حوزه نه تنها توجه مردم‌شنا‌سان، انسان‌شناسان، سینما‌گران و عکاسان را به خود جلب کرده است، بلکه طیف وسیعی از پژوهش‌گران و علاقه‌مندان به فرهنگ‌های‌ بومی و شهری را مخاطبان خود ساخته است.

انسان‌شناسی تصویری از دهه ۱۹۸۰ میلادی در پی تحولاتی که در حوزه‌ی سینمای مردم‌شناسی و انسان‌شناسی فیلمیک پدید آمد، با تحت پوشش قرار دادن سه حوزه‌ی عکاسی مردم‌نگار، سینمای مردم‌شناسی و تحلیل فرهنگی تصاویر، و متمرکز کردن آنها در یک حوزه‌، شکل گرفت که هر سه حوزه به نوعی به بیان و یا تحلیل فرهنگ از طریق تصویر تأکید داشتند.

با این وجود، عکس و فیلم مردم‌نگاری، حدود یک قرن پیش از آنکه انسان‌شناسی تصویری شکل گیرد، همزمان با اختراع دوربین عکاسی و فیلمبرداری پا به عرصه وجود گذاشتند. در مقایسه با پیشرفت فیلم مردم‌نگار که در دهه ۱۹۶۰ منجر به شکل‌گیری سینمای مردم‌شناسی شد و تحولات نظری ارزشمندی را در حوزه مطالعات مردم‌شناسی و انسان‌شناسی پدید آورد، عکاسی مردم‌نگاری تحولات نظری و عملی نسبتا کمتری را تجربه کرد. به عبارتی دیگر می‌توان گفت، فیلم به دلیل ثبت و ضبط زنده پدیده‌های فرهنگی، با تمامی جزئیات و صداهای مربوطه، بیشتر در کانون توجه مردم‌شناسان قرار گرفت. با این همه، اهمیت عکس مردم‌نگاری در حوزه مطالعات مردم‌شناسی به عنوان سند تصویری از فرهنگ جوامع، که ارزش آن را در دیدگاه کلاسیک تا حد یک سند مطالعاتی بالا می‌برد، همچنان پابرجاست و قابل مقایسه با کارکرد فیلم مردم‌نگاری نیست. از سوی دیگر، فراتر از نگاه کلاسیک، عکس مردم‌نگار به عنوان پدیده‌ای در میان هنر و مردم‌شناسی، مورد تحلیل‌های عمیق فرهنگی است، خصوصا در شکل مقایسه‌ای در زمان و در مکان.

ادامه ی نوشته

ثبت نام سومین دوره عکاسی مردم‌نگاری

۹ بهمن ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

2

نظر به استقبال دانشجویان و علاقه‌مندان حوزه علوم اجتماعی، خصوصاً دانشجویان مردم‌شناسی از برگزاری دوره‌های آموزش عکاسی مردم‌نگاری، موسسه میراث فردا با بهره‌گیری از تجارب دو دوره گذشته، دوره سوم عکاسی مردم‌نگاری را به شیوه‌ای متفاوت برگزار می‌کند. در این دوره، آموزش هر مرحله از فنون و تکنیک عکاسی با کلاس‌های عملی و مباحث مرتبط مردم‌نگاری همراه خواهد بود و فراگیری دروس بعدی در صورت یادگیری کامل دروس قبلی فراهم خواهد شد.

علاوه بر آن، در آخر ترم ، آن دسته از دانشجویانی که علاقه‌مند به گذراندن دوره عملی مستقل در قالب پروژه عکاسی مردم‌نگاری باشند، به مدت سه روز به همراه اساتید به یکی از مناطق بومی کشور اعزام خواهند شد تا در قالب گروه‌های پژوهشی به تهیه عکس‌های مردم‌نگاری با موضوعات مشخص بپردازند. منتخب این عکس‌ها با منتخب عکس‌های دوره قبلی و بعدی به صورت کتاب در آینده از طرف موسسه چاپ و یا نمونه‌ای از عکس‌ها در نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و همایش‌های انسان‌شناسی تصویری در داخل و خارج از کشور به نمایش درخواهند آمد. (‌شرکت در پروژه عملی اختیاری بوده و هزینه آن مجزا می‌باشد).

هدف از برگزاری این دوره‌های آموزشی، تقویت انسان‌شناسی تصویری، خصوصا عکاسی مردم‌نگاری در ایران می‌باشد. دانشجویان در این دوره‌ها ضمن آموزش تکنیک‌های عکاسی به صورت تئوریک و عملی، از تجربیات عکاسان مطرح در حوزه عکاسی مردم‌نگاری بهره‌مند خواهند شد و روش‌ها و شیوه‌های تولید عکس مردم‌نگار را فرا خواهند گرفت.در این دوره‌ها سعی شده است از بهترین اساتید این حوزه که آشنا به هنر عکاسی و مباحث مردم‌نگاری می‌باشند، استفاده شود.

برای اطلاع بیشتر از شرایط ثبت نام و برنامه‌ی آموزشی این دوره به ادامه ‌مطلب مراجعه نمایید :

ادامه ی نوشته

درگذشت دکتر محمد شریف کمالی

۹ بهمن ۱۳۸۹ ۴ دیدگاه

DrSHARIFKAMALI

دکتر محمد شریف کمالی یکی از  اساتید بزرگ انسان شناسی ایران ، در صبح روز جمعه ۸ بهمن ماه درگذشت.

وی در سال ۱۳۲۵ در شهرستان لارستان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را درآنجا و تحصیلات دبیرستان را در رشته ادبیات در تهران به اتمام رساند. بعد از دیپلم، در رشته علوم اجتماعی در دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و دانشنامه لیسانس دریافت کرد.

آنگاه برای ادامه تحصیل به هند عزیمت کرد و تحصیلات خود را در رشته انسان شناسی جسمانی در مقطع فوق لیسانس ادامه داد و تحقیقات و پژوهشهای زیادی بر روی جوامع ایرانی در داخل و خارج ایران انجام داد و مقالات متعددی به زبانهای فارسی و انگلیسی به چاپ رساند.

کمالی در دوران خدمت به تحصیلات خود در سطح دکترای انسان شناسی در هند ادامه داد و بعد از احراز درجه دکتری، رییس بخش انسان شناسی زیستی پژوهشکده مردم شناسی ایران شد.

وی از سال ۱۳۶۵ به عنوان استاد، رهسپار کشور کانادا شد در آنجا به عنوان پژوهشگر و مشاور دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه تورنتو، استاد مهمان دانشگاه تورنتو، مدیر پروژه رشد مهارتها برای تازه واردین ایرانی انجمن ایرانیان انتاریو تورنتو، مشاور اسکان انجمن ایرانیان انتاریو تورنتو ، رییس هیئت مدیره انجمن ایرانیان انتاریو تورنتو، رییس کمیته فرهنگی انجمن ایرانیان انتاریو تورنتو، رییس انجمن رنگین پوستان تورنتو برای رشد مهارتها تورنتو، عضو هیئت اجرایی انجمن مهاجرین ونکوور کانادا است.حدود شش سال پیش از کاناد به ایران بازگشت و مطالعات خود را در زمینه های انسان شناسی زیستی و فرهنگی در ایران تدوام بخشید. او همکاری نزدیکی با پژوهشکده مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی و همچنین بخش انسان شناسی زیستی مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران  داشت و مطالعات ارزشمندی را طی این سال ها  به رشته تحریر در آورد .

از جمله آثار  و مقالات وی :

انسان شناسی جنگ و صلح

انسان شناسی زیستی عملی

انسان شناسی  عمومی

ایرانیان ترکمن

انسان شناسی و فولکلور در ایران

مطالعه کوررنگی در شش گروه ایرانی

انسان شناسی خطوط پوستی در جمعیت های ایرانی

تفاوت­های جمعیتی (گروهی) در خط شماری اشکال کف دست گروه ها (اقوام) ایرانی

و…

همچنین وی تا پیش از بروز عارضه ریوی ، درحال نگارش کتاب هایی در زمینه انسان شناسی باستان شناختی و پروژه ای بسیار مهم  در خصوص ابعاد زیستی هویت ایرانی بر پایه مطالعات مدرن انسان شناسی زیستی بود.


روحشان شاد

آلبوم عکس های مردم نگاری دانشجویان دوره دوم عکاسی مردم نگاری

۹ بهمن ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

0پس از به پایان رسیدن دومین دوره آموزش عکاسی مردم نگار و همزمانی آن با ایام محرم ، دانشجویان این دوره در سه گروه عازم کار عملی جهت عکس برداری از مناطق مختلف  شهر تهران در سه محورادبیات سوگواری،نمادو نشانه های محرم ، ادبیات سوگواری شدند .

مدت زمان کار گروه و هماهنگی های آن و رفتن به میدان از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ آذر ماه ۸۹ در محله های مختلف تهران صورت گرفت که در نهایت با توجه به کیفیت و تنوع عکس ها ، تعداد ۳۰ عکس از مجموعه دو گروه با موضوعات ادبیات سوگواریی(مناطق ۱و۱۰ تهران) و نمادو نشانه های محرم(در مناطق دهکده المپیک، شهرک چشمه ، شهرک اندیشه ، ده ونک ، ،شهر ری ) انتخاب شدند .

شما در قالب این دو مجموعه می توانید عکسها را مشاهده کنید :

ادامه ی نوشته

دعوت به همکاری با سایت مؤسسه میراث فردا

۲۷ دی ۱۳۸۹ ۲ دیدگاه

مؤسسه میراث فردا از دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته‌ی مردم‌شناسی

(یک نفر ـ آشنا به خبرنگاری و داشتن سابقه‌کاری‌ در این ‌حوزه)

جهت فعالیت با سایت مؤسسه دعوت به همکاری می نماید.


علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در ساعات اداری روزهای زوج هفته

با واحد پژوهش مؤسسه تماس حاصل فرمایند:

۸۸۹۶۰۰۲۵ -۸۸۹۶۲۸۴۲

دعوت به همکاری

۲۵ دی ۱۳۸۹ بدون دیدگاه

 

گروه جامعه‌شناسی مؤسسه میراث فردا جهت انجام فعالیت‌های پژوهشی خود‌،

از دانشجویان لیسانس جامعه‌شناسی (پ‍ژوهش‌گری) دعوت به عمل می آورد.

 

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در ساعات اداری (۱۶-۸:۳۰)

با واحد پژوهش مؤسسه تماس حاصل فرمایند .

 

شماره های تماس : ۸۸۹۶۰۰۲۵۸۸۹۶۲۸۴۲