بایگانی

بایگانی ۱۳۹۰

فیلم اتنوگرافیک و انسان‌شناسی تصویری

۱۷ اسفند ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

گفتگو با صادق دقتی: چالش‌های نظری و عملی در فیلم اتنوگرافیک

عباس ضیائی

بخش دوم

بخش اول مصاحبه در اینجا

آن‌چه در پی می‌آید بخش دوم و آخر متن گفتگوی عباس ضیائی با صادق دقتی درباره ابعاد تئوریک و عملی فیلم‌های مستند اتنوگرافیک است.

بخش اول این مصاحبه پیش از این در سایت موسسه میراث فردا  و در اینجا منتشر شده بود. بخش دوم این مصاحبه را در ادامه همین مطلب ببینید.

 

ادامه ی نوشته

پیام صلح با جدایی

۱۰ اسفند ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

صادق دقتی

همواره آن چه نام و یاد ایرانی را زنده و سرفراز می‌کند، موجب شادمانی است. جشنواره اسکار ۲۰۱۲ فرصتی شد تا بار دیگر حس سرفرازی و شادکامی را با موفقیت اصغر فرهادی تجربه کنیم.

اما آن چه به این موفقیت معنا داد، بیان زیبا و ارزشمندی بود که از شکوه و غنای فرهنگ ایرانی سخن گفت و ایرانی را مردمی با فرهنگ و تعامل‌گر و صلح جو معرفی کرد. چیزی که امروزه بیش از هر چیز به آن نیاز داریم.

«ایرانیان بسیارى در سرتاسر جهان در حال تماشاى این لحظه‌اند. و گمان دارم خوشحال‌اند. نه فقط به خاطر یک جایزه‌ى مهم یا یک فیلم یا یک فیلمساز. آن‌ها خوشحال‌اند چون در روزهایى که سخن از جنگ، تهدید، و خشونت میان سیاستمداران در تبادل است نام کشورشان ایران از دریچه‌ى باشکوه فرهنگ به زبان مى‌آید. فرهنگى غنى و کهن که زیر گرد و غبار سیاست پنهان مانده. من با افتخار این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم مى‌کنم. مردمى که به همه‌ى فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام مى‌گذارند و از دشمنى کردن و کینه ورزیدن بیزارند».

من بیش از آنکه به موفقیت فیلم اصغر فرهادی ببالم، به کلام او می‌بالم. چرا که این توان و امکان را نه تنها در سینمای ایران، بلکه در بسیاری از عرصه‌های فرهنگی و هنری و علمی کشور می‌بینم که می‌تواند در صورت خود‌باوری، و ایجاد زمینه‌های رشد و رفع تنگنا‌ها و تنگ نظری‌ها، و به دور از نفرین‌ها و آفرین‌ها، جایگاه‌های بسیار بالایی را از آن خود کند. مراسم اسکار جایگاه شگفتی نیست، شگفت نمودن آن از ما شگفت‌آور است.

ویژگی‌ بومی و اجتماعی فیلم‌های ایرانی که واقعیت‌های زندگی را بی پیرایه بیان می‌کنند، دیر بازی است که سینمای ایران را در جشنواره‌های جهانی مورد توجه ساخته است. موضوعات و مشکلات اجتماعی جامعه ایران در حال گذار، مخاطب را بی واسطه به دل واقعیات جامعه می‌کشاند و با موضوعات آن درگیر می‌سازد. چنین موضوعاتی برای بسیاری از جشنواره‌ها، به خصوص برای جهانی که می‌خواست چهره ایران بعد از تحولات سیاسی و اجتماعی را ببیند و بشناسد، بسیار حائز اهمیت بود.

ورود فیلم‌های ایرانی به جشنواره‌های جهانی با آثار فیلم‌سازان موج نو، خصوصاً آثار مستند از اواخر دهه چهل آغاز شد، اما اوج این واقعه هنری و اجتماعی را در دهه ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ شاهد بوده‌ایم. جامعه درگیر انقلاب و جنگ و رخدادهای اجتماعی و فرهنگی و سیاسی پس از آن، محسن مخملباف را پیشگام طرح مسائل و موضوعات جدی جامعه ایران کرد و به دنبال آن بسیاری از فیلم‌سازان را به تولید فیلم‌هایی با موضوعات اجتماعی کشاند و به تدریج سینمای ایران جایگاه ارزشمندی در جشنواره‌های جهانی به دست آورد. متأسفانه این روند به یک الگو مبدل شد و سینمایی که قصد داشت واقعیات جامعه خود را بی پروا و بی پرده باز گوید و تحولات فرهنگی و اجتماعی و معضلات پیش روی جامعه خود را بیان کند، تبدیل به سینمای جشنواره‌ای شد.

دهه هشتاد دهه افول سینمای ایران بود، سینمای اجتماعی ایران اکنون به سینمای تجاری و گیشه‌ای مبدل گشته بود. ورود جدی اصغر فرهادی به سینمای اجتماعی ایران با فیلم چهارشنبه سوری، بار دیگر سینمای رئال و اجتماعی ایران را تقویت نمود و در عرصه جهانی مطرح ساخت. جریانی کم سو و تکدست، اما با موفقیت‌های چشم‌گیر.

سینمای ایران هرگاه به واسطه فیلم‌سازانی که درد جامعه و عشق به فرهنگ خویش داشته‌اند، پا به عرصه تولید فیلم‌های اجتماعی گذاشته است، موفق و سربلند بوده است.

موفقیت ارزشمند جدایی نادر از سیمین به حق شایسته تقدیر است. این موفقیت را به آقای اصغر فرهادی و دیگر عوامل فیلم و به مردم با فرهنگ و مهردوست ایران تبریک می‌گوییم.

.

۹ اسفندماه ۱۳۹۰

 

فیلم اتنوگرافیک و انسان‌شناسی تصویری

۶ اسفند ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

گفتگو با صادق دقتی: چالش‌های نظری و عملی در فیلم اتنوگرافیک

عباس ضیائی

بخش اول

صادق دقتی نجد، متولد ۱۳۴۲ و دانش آموخته رشته انسان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد است. دقتی فعالیت‌های متعددی در قالب پژوهش، تألیف کتاب و تولید فیلم در حوزه‌های مردم شناسی، مردم نگاری و به خصوص انسان شناسی تصویری داشته است. کتاب‌هایی چون «قلمرو و موضوعات مردم نگاری»، «انسان شناسی تصویری» و «شمنیسم و درمان گری بومی در سواحل جنوبی ایران» از جمله تألیفات دقتی به شمار می‌آیند که دو کتاب اخیر در دست انتشارند. همچنین کارگردانی مستند مردم شناسی «پرخوانان ترکمن» با همراهی رحیم مرتضی وند و کارگردانی مستند مردم شناسی «کوچَ کوچ» نیز در کارنامه او به چشم می‌خورد. دقتی هم اکنون مدیر موسسه میراث فردا است که به عنوان نخستین موسسه خصوصی مردم شناسی در کشور فعالیت می‌کند. آن چه در پی می‌آید بخش اول از متن کامل مصاحبه عباس ضیائی با صادق دقتی است. در این مصاحبه فیلم‌های مستند اتنوگرافیک به لحاظ نظری و عملی به چالش کشیده شده است. عباس ضیایی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته سینما در دانشکده صدا و سیما است.

ادامه ی نوشته

فراخوان همایش زبان و مفاهیم علوم اجتماعی

۳ اسفند ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

کمیته «زبان، مفاهیم و واژگان علوم اجتماعی» انجمن جامعه‌شناسی ایران در نظر دارد «همایش زبان و مفاهیم علوم اجتماعی» را در تاریخ ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ برگزار نماید و در این راستا از علاقه‌مندان به موضوع واژگان و مفاهیم علوم اجتماعی در شاخه‌های مختلف آن اعم از جامعه‌شناسی، انسان‌شناسی، جمعیت‌شناسی، ارتباطات و همچنین زبان‌شناسان، نویسندگان و مترجمین این حوزه دعوت به همراهی و مشارکت نموده است.

 

محورهای همایش:

 • نقش زبان به طور عام در علوم انسانی و به طور خاص در علوم اجتماعی
 • زبان به مثابهٔ ظرف اجتماعی تفکر اجتماعی و کاربرد آن در علوم اجتماعی
 • واژگان علوم اجتماعی و مباحث مربوط به ریشه‌شناسی و ساخت و تحول آن‌ها
 • مفاهیم علوم اجتماعی و رابطه آن‌ها با زبان
 • رابطه زبان‌های بین الملی و زبان‌های محلی به طور عام و در حوزهٔ علوم اجتماعی به طور خاص
 • مسائل عمومی ترجمه و تألیف متون تخصصی در حوزهٔ علوم اجتماعی
 • استفاده از تخصص‌های غیر از علوم اجتماعی، اعم از علوم انسانی و علوم دقیقه در تعریف و ساخت واژگان و مفاهیم اجتماعی
 • راهکارهای پیشنهادی برای انسجام و یک دست شدن زبان علوم اجتماعی
 • راهکارهای پیشنهادی برای گسترش و بهبود کیفیت تألیف و ترجمه در علوم اجتماعی
 • بررسی روش‌های تدریس و نقد زبان تخصصی

بر اساس خبر انجمن جامعه‌شناسی ایران، علاقه‌مندان می‌توانند چکیده و اصل مقالات خود را در فرمت word به نشانی تهران، بزرگراه جلال آل احمد، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه اول، انجمن جامعه‌شناسی ایران، ارسال نمایند.

 

تقویم همایش:

دریافت چکیده‌ها: ۱۵ اسفند ۱۳۹۰

پاسخ چکیده‌های پذیرفته شده: ۲۸ اسفند ۱۳۹۰

دریافت اصل مقاله: ۱۵فروردین ۱۳۹۱

اعلام نتایج قطعی مقالات پذیرفته شده: ۳۰ فروردین ۱۳۹۱

 

منبع خبر: انجمن جامعه‌شناسی ایران

برگزاری دومین همایش ملی آسیبهای اجتماعی ایران به تعویق افتاد

۲ اسفند ۱۳۹۰ بدون دیدگاه
اطلاعیه فوری دبیرخانه همایش: برگزاری دومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران به تعویق افتاد
با توجه به اعلام مقامات ذیربط برگزاری دومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران که قرار بود در دوم و سوم اسفندماه برگزار گردد به تعویق افتاد. بدینوسیله دست اندرکاران همایش و انجمن جامعه شناسی ایران تشکر خود را از همکاری‌های بی دریغ ارائه دهندگان مقاله، اعضای شورای علمی همایش و مدعوین گرامی بیان می‌دارد. امید است در فرصت مناسب شاهد برگزاری این همایش علمی به گونه‌ای شایسته و در شأن جامعه علوم اجتماعی کشور باشیم.
منبع: انجمن جامعه‌شناسی ایران

فراخوان سومین همایش انسان‌شناسی تصویری

۱ اسفند ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

سومین همایش انسان‌شناسی تصویری،‌ اردیبهشت ماه سال آینده، با همت انجمن انسان‌شناسی ایران و با همکاری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌گردد.

 

محورهای همایش:

 • ارسال فیلم مستند
 • ارسال مجموعه عکس به صورت اسلایدشو
 • کاربرد نظریه و روش در انسان‌شناسی تصویری
 • نشانه‌شناسی تصویری
 • تحلیل انسان‌شناختی تصاویر از مضامین اسطوره‌ای تا زندگی روزمره

 

زمان و مکان برگزاری همایش:

هفته چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱، تالار ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

 

علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در قالب فیلم، مجموعه عکس و مقاله، به نشانی دبیرخانه همایش واقع در بزرگراه جلال آل احمد، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه اول، دفتر انجمن انسان‌شناسی ایران، ارسال نمایند.

مهلت ارسال آثار: شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱

 

منبع خبر: انجمن انسان‌شناسی ایران

 

دومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران

۲۹ بهمن ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

 

انجمن جامعه شناسی ایران، دومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران را با یادی از استاد فقید دکتر محمد عبداللهی و با محوریت وضعیت موجود، دستاوردهای نظری بومی و سیاست‌ها، برنامه‌ها و راه‌های پیشگیری، مداخله، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی برگزار می‌نماید.

 

زمان: دوم و سوم اسفند ماه ۱۳۹۰

مکان: تهران، بزرگراه شهید گمنام، ابتدای بزرگراه کردستان، تالار ایوان شمس

 

 

منبع خبر: انجمن جامعه شناسی ایران

 

نمایش فیلم مستند ایران، جنوب غربی

۲۹ بهمن ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

انسان شناسی و فرهنگ، با همکاری گروه فرهنگ و جامعه ی انجمن جامعه شناسی ایران، چهارمین برنامه از جلسات پخش فیلم مستند در سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ را برگزار می کند.در این جلسه که در سه بخش؛ پخش فیلم، سخنرانی، جلسه ی پرسش و پاسخ و بحث برگزار می شود، دکتر فرهنگ ارشاد (دانشگاه شهید چمران) با موضوع «هم گرایی و واگرایی قومی در خوزستان» و حسین عباسی (پژوهشگر و نویسنده) سخنرانی خواهند کرد و سپس جلسه ی پرسش و پاسخ و بحث با حضور سخنرانان، دکتر ناصر فکوهی (مدیر انسان شناسی و فرهنگ و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) و محمدرضا فرطوسی (کارگردان فیلم) برگزار می شود.

موضوع این فیلم، روایت زندگی خانواده فرحان سواری و معدود ساکنان دیگر حاشیه تالاب هورالعظیم در جنوب غربی ایران است که قسمت اعظم آن به دلیل کشف و حفر میادین نفتی و احداث سد از بین رفته است.

 

زمان: دوشنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۰، از ساعت ۱۷ الی ۱۹:۳۰

مکان: تهران، پل گیشا، دانشکده ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه ی اول، سالن کنفرانس انجمن جامعه شناسی ایران

 

 

منبع خبر: انسان‌شناسی و فرهنگ

 

نمایش مستند «سرزمین خانه خورشید» فرهاد ورهرام در سینما آزادی

۲۹ بهمن ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

 

فرهاد ورهرام، از مستندسازان شناخته شده سینمای ایران و کارگردان بهترین فیلم‌های قوم‌نگاری و مردم‌شناسی است. این فیلم‌ساز و مستندساز سرشناس، فیلم‌هایی چون آبگینه، باغ‌های زیرزمینی، صیادان بلوچ، بازار در اردهال، تاراز، قتل شتر، عروسی مقدس، یاد و یادگار، ‌آسمان،‌ یکی بر شاخ، خلوت جنگل، ‌گذر شهر بر آب، ایستگاه، اون آش، ویونا،‌ دو آئین، صدا و ‌بدون وصیت نامه را در کارنامه آثار هنری خود دارد.

بر اساس خبر انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران، فیلم دیگری از این مستندساز به نمایش در خواهد آمد. فیلم «سرزمین خانه خورشید» که به کارگردانی فرهاد ورهرام و تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و فرهاد ورهرام ساخته شده است، درباره قایق‌رانی روی آب‌های خروشان رودخانه سیروان کردستان است

فیلم مستند «سرزمین خانه خورشید» روز شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۰ و ساعت ۶ عصر در سینما آزادی به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

منبع خبر: انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند

 

مطالعات میان‌رشته‌ای فرصت یا تهدید

۲۹ بهمن ۱۳۹۰ بدون دیدگاه

 

پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می‌کند:

درآمدی بر همایش تاریخ و همکاری‌های میان رشته‌ای

مطالعات میان رشته ای فرصت یا تهدید

سخنرانان:

دکتر سارا شریعتی

دکتر داریوش رحمانیان


زمان: یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۶ تا ۱۸

مکان: تهران. خیابان ولی‌عصر، خیابان شهید عباسپور، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک ۹