بایگانی

بایگانی ۱۳۹۱

تبریک نوروزی

۲۹ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

جشن نوروز

۲۹ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

 

نوروز در میان زرتشتیان


ثریا لشگری

از روزگاران کهن تا به امروز، برگزاری جشن­ها و اعیاد از ویژگی­های فرهنگی همه­ی اقوام و جوامع محسوب می­شده است. سرزمین ایران نیز، جایگاه ارزشمندی از فرهنگ و آیین است و بدون تردید آگاهی از فرهنگ و رسوم اجتماعی ایران، بدون توجه به ریشه­های آن چندان میسر نیست.

در میان اعیاد رایج در زمان ساسانیان، آنکه بیش از سایر اعیاد مورد قبول بود، نوروز بوده است. این عید در آن روزگار، نوگ­روز  نامیده می­شد. این جشن در آغاز سال بود و در سال دینی بلافاصله بعد از فروردینگان می­آمده و هر پادشاهی در این روز فرخنده، رعیت ممالک خود را قرین شادی و خرمی می­کرده و کسانی که کار می­کردند دست از کار کشیده و به استراحت و شادمانی می­پرداختند. (حمید فهیمی، ۱۳۸۱) ادامه ی نوشته

چهارشنبه سوری

۲۹ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

 

آتش و آیین

 

صادق دقتی

آتش همواره در نزد ایرانیان مقدس بوده و دلیل تقدس آن به نظر نگارنده، شرایط اقلیمی نخستین زیستگاه آریایی‌ها در مناطق سرد و یخبندان سیبری واقع در سرزمین های بالای مدار قطبی، پیش از مهاجرت به سرزمین ائیریاویجو و فلات ایران بوده است. آتش در چنین شرایط اقلیمی آن چنان برای نیاکان ما مهم و حیاتی بوده که پیدایش آن هدیه‌ای بس ارزشمند از سوی اهورمزدا تلقی ‌شده است. آتش یکی از ایزدان اهورامزدا است که در میان آریائیان مهاجر به فلات ایران، «آذر» و در میان آریائیان مهاجر به شبه قاره هند، «آگنی» نام گرفته است. در میان ماه‌های ۱۲ گانه ایرانی، که هر یک به ایزدی منسوب‌اند، ماه آذر به ایزد آتش تعلق دارد.

پیدایش آتش را به هوشنگ دومین پادشاه پیشدای نسبت داده‌اند. آتش با گذر از دوران اساطیری به دوره تاریخی، همواره با نیایش‌ها و آیین‌ها همراه بوده و سرانجام در آیین زرتشت به عنوان مظهری از اهورامزدا ادامه ی نوشته

جشن بزرگ نوروز در میان زرتشتیان یزد

۲۸ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

 

کتاب «فرهنگ زرتشتیان یزد» نوشته صدیقه رمضان‌خانی اهمیت جشن بزرگ نوروز را در میان زردشتیان یزد بررسی می‌کند.

این کتاب، افزون بر بررسی آداب و رسوم، مراسم آیینی، جشن‌ها، باورها، رفتارها، نوع غذا، پوشاک، زیارتگاه‌ها و بسیاری از موارد دیگر که در میان زرتشتیان یزد رواج دارد به واکاوی جشن بزرگ نوروز می‌پردازد تا زمینه‌ای برای آشنایی بیشتر با بخشی از فرهنگ ایران فراهم شود.

در بخشی از کتاب که عنوان «جشن‌های ایرانی» دارد، به دلایل برپایی جشن‌ها در ایران و جشن‌های ماهیانه و سالیانه پرداخته شده است. در این بخش، به خصوص به گهنبارها (جشن‌های فصلی) که اهمیت به­سزا و عمده‌ای در میان جشن‌های ایرانی دارند، دقت ویژه‌ای شده است.

همین­طور در این کتاب به برخی مراسم و جشن­های پیش از نوروز مانند چهارشنبه سوری و پنج روز آخر سال نیز  پرداخته شده است.

پنجه کوچک و پنجه بزرگ و مراسم مربوط به آن، از بخش‌های دیگر ادامه ی نوشته

اسطوره و آتش

۲۷ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

آتش در اساطیر و باور آریایی

هلیا بهرامی


ادامه ی نوشته

نقش مستند در بازنمایی روابط انسانی

۲۷ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

ادامه ی مستند «زخمه بر زخم» با نام «بیوک آقا» به کارگردانی علیرضا انصاریان در خانه هنرمندان به نمایش درآمد.

مستند «بیوک آقا» روز دوشنبه، ۲۱ اسفند در جشنواره تصویر سال با حضور ناصر تقوایی به نمایش درآمد.  فیلم، بخش‌هایی از زندگی یک نوازنده به نام بیوک آقا را به تصویر کشیده است که از نوابغ موسیقی محسوب می­شود اما هیچ وقت در زندگی خود سازی نداشته است. بیوک آقا همیشه علاقه داشته مغازه‌ی عطر فروشی و گل فروشی داشته باشد، اما خانه و شغلی ندارد، مدتی در اتاقی سوخته زندگی می­کند، مدتی در ایستگاه راه آهن می­خوابد و به نوعی جدای از مردم زندگی می­کند.

پس از تماشای مستند، ناصر تقوایی در جلسه­ای که در مورد این فیلم برگزار شده بود، آن را جزو ۵ مستند برتر ایران برشمرد و گفت: «این فیلم، داستان عجیبی دارد، یک نوازنده‌ی دوره‌گرد و یک عاشق را می‌بینیم که وقتی حرف می‌زند، گویا یک فیلسوف است که نه فقط در مورد موسیقی بلکه در مورد زندگی سخن می­گوید». ادامه ی نوشته

پیام تبریک

۲۷ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

فرزاد حسینی از همکاران موسسه­ی میراث فردا برگزیده­ی جشن تصویر سال، در بخش «نگاهی دیگر» شد.

جشن تصویر سال، به اعتقاد مطبوعات و رسانه‌های داخلی، بزرگ‌ترین گردهمایی تصویری در ایران است که با دبیری سیف الله صمدیان، اسفند هر سال با برپایی نمایشگاه­های مختلف عکس، کاریکاتور، انیمیشن، گرافیک، نمایش فیلم­های مستند و همچنین برگزاری کارگاه­های تخصصی با حضور استادان و صاحب‌نظران حرفه­ی سینما در خانه­ی هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

«نگاهی دیگر» عنوان بخشی از جشنواره­ی عکاسی تصویر سال است که عکاس، در آن برخلاف بخش­هایی مانند مستند اجتماعی، خبری و هنر و هنرمند، در انتخاب سوژه و ویرایش تصویر، حق انتخاب بیشتری دارد.

از طرف موسسه­ی میراث فردا، این موفقیت را به فرزاد حسینی تبریک گفته و برای او آرزوی سالی سرشار از پیروزی داریم.

آیین چهارشنبه‌ سوری

۲۲ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

 

از جشن آتش تا جشن چهارشنبه سوری

نگارش: پوریا گل محمدی

چهارشنبه سوری و برگزاری جشن  آتش نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورها آیینی مرسوم است. این جشن برای ایرانیان حکم استقبال از نوروز و بهار را دارد و مردم با روشن کردن آتش و تطهیر خود که بعد از تطهیر کاشانه (خانه تکانی) صورت می‌گیرد، به استقبال بهار و زندگی نو می‌روند.

آتش در نزد ایرانیان باستان، مظهری از اهورامزدا بود که امروزه این باور در نزد زرتشتیان همچنان باقی است. در زمان حمله اعراب به ایران، به دلیل آنکه شناخت روشنی از تقدس آتش در نزد ایرانیان نداشتند، به سنت یونانی‌ها آنها را مجوس (آتش پرست) خواندند.

نسبت دادن چهارشنبه سوری به آتش پرستی و سنت مجوس، سخنی بدون شناخت و ناشیانه است. بارها این الفاظ و ادبیات توسط برخی از تازیان درباره ایرانیان تکرار شده است. نمونه بارز و اخیر آن، جنگ تحمیلی است که صدام بارها از چنین ادبیاتی استفاده کرد و ایرانیان را مجوس و جنگ خود را قادسیه خواند. اما خوب و نیک می‌دانیم که اسلام بعد از آمیخته شدن با فرهنگ ادامه ی نوشته

جایزه ی بین المللی تحقیقاتی «هانس – کیلیان» به هانس یوس رسید

۲۱ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

 

“هانس یوس” فیلسوف و جامعه شناس آلمانی به عنوان برنده جایزه بین المللی تحقیقاتی «هانس کیلیان» برگزیده شد.

بنیاد کوهلر مرکز اهداء کننده ی جایزه ی هانس کیلیان، یوس را به دلیل مجموع آثار علمی برجسته ای که به رشته ی تحریر درآورده و به ویژه برای ویژگی های بسیاری از آثارش که از چند دهه پیش، توجه بخش های علوم اجتماعی و علوم فرهنگی را به سوی خویش جلب کرده است، انتخاب نموده و در ۲۰ ژوئن (۳۰ تیر ماه ۱۳۹۲) در مرکز همایش های دانشگاه «رور» در شهر بوخوم این جایزه را به وی اهداء می کند.

از کتاب هایی که هانس یوس منتشر کرده می توان به عنوان نمونه به کتاب هایی در مورد عمل گرایی آمریکایی، خلاقیت عمل، شکل گیری ارزش ها در تجربیات تعالی خویشتن، جنگ و خشونت و تبارشناسی حقوق بشر اشاره کرد. «قدرت انسان» و ادامه ی نوشته

نمایش فیلم مستند ” به رنگ انار”

۲۱ اسفند ۱۳۹۱ بدون دیدگاه

 

مستند “به‌رنگ انار” در خانه هنرمندان ایران

انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران، فیلم مستند «به رنگ انار» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی رحیم مرتضی-وند را سه شنبه، ۲۲ اسفند، ساعت ۱۸ در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران به نمایش می‌گذارد.

این مستند درباره زندگی و آثار «سرگئی پاراجانف» فیلمساز مشهور قفقازی است.

پاراجانف، فیلمسازی بود که هنر و فرهنگ طبقات برگزیده زمان خود را با فرهنگ و آیین‌های مردمی ارمنستان، آذربایجان و گرجستان در هم آمیخت.

فیلم، با نمایشی از لحظات بارز فیلم‌هایی که پاراجانف ساخته است، در تلاش برای رسیدن به شیفتگی و هنر خلاقانه او در بستر فرهنگ و هنر قفقاز می‌باشد.

 

 

منبع خبر: انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند