خانه > اخبار مردم شناسي > برگزاری نمایشگاهی از فعالیتهای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مناسبت هفته پژوهش

برگزاری نمایشگاهی از فعالیتهای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مناسبت هفته پژوهش

۲۹ آذر ۱۳۸۸

برگزاری نمایشگاهی از فعالیتهای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگیبه مناسبت هفته پژوهش، پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نمایشگاهی با هدف معرفی فعالیت‌ها و تولیدات پژوهشی مربوط به پژوهشکده‌ها و سایر واحدهای تابعه از ۲۸ آذر لغایت ۱ دی ماه برگزار کرده است که کلیه گروه‌های پژوهشی این پژوهشکده­ با ارایه پاورپوینت، پوسترها و بروشورهای علمی و سایر انتشارات، فعالیت‌های پژوهشی خود را در محل این پژوهشکده به معرض نمایش گذاشته‌اند.

این پژوهشکده از بخش­ها و گروه­های مختلفی تشکیل شده است که از جمله آنها می­توان به  پژوهشکده «مردم­شناسی، زبان و کتیبه ­ها» اشاره کرد که از دو بخش مردم­شناسی و زبان و کتیبه­ ها تشکیل شده است.

بخش مردم­شناسی پژوهشکده از سه گروه پژوهشی مردم­شناسی «اسطوره و آیین»، مردم­شناسی «اجتماعی» و مردم­شناسی «زیست محیطی» تشکیل شده است.

جهت آشنائی با فعالیت­های این پژوهشکده و نمایشگاه، سایت خبری مؤسسه میراث فردا با محمد مُکّاری؛ مدیر گروه مردم­شناسی زیست محیطی مصاحبه­ای را انجام داده است که در ذیل با هم می­خوانیم:

- لطفا” در ابتدا از فعالیت عمده پژوهشکده مردم­شناسی، زبان و کتیبه‌ ­ها بگوئید؟

- کار این پژوهشکده مطالعه و بررسی انسان­شناسی جوامع اعم از ایلی، عشایری، روستائی و شهری است و به مطالعاتی در خصوص آئین­ها و اسطوره­ها، مسائل اجتماعی – فرهنگی، باور­ها و اعتقادات، سنت­ها و ادبیات پژوهشی و نیز محیط زیست از جنبه فرهنگی – اجتماعی می­پردازد. همچنین این پژوهشکده یک سری فعالیت­هایی را در قالب اطلس مانند اطلس گیاه درمانی، اطلس پوشاک ایران، بازی‌های ایران، فناوری­های بومی ایران و اطلس مردم­شناسی انجام می­دهد که این فعالیت­های پژوهشی جدا از مطالعات زبان­شناسی و کتیبه­هاست که گروه­های زبان‌شناسی بر روی آنها کار می­کنند.

IMG_1007- تحقیقات انجام شده در مورد این اطلس­ها تا کجا پیش رفته است؟

-  از آنجا که انجام فعالیت­های پژوهشی برای تهیه یک اطلس مدت زمان زیادی طول می­کشد، سالانه بخشی از این پژوهش­ها تکمیل می­شود، تحقیقات مرتبط با برخی از این اطلسها ۱۰ تا ۱۵% و برخی دیگر تا ۵۰% نیز پیش رفته است.

- کمی در مورد اطلس مردم­شناسی توضیح دهید.

- اطلس مردم­شناسی شامل تمام آئین­ها و باور­های انسانی جامعه ایرانی است که متشکل از مظاهر مادی و معنوی انسان مانند طوایف و محیط زیستی و فرهنگی، خوراک، پوشاک، طب سنتی، ادبیات شفاهی، معماری و مسکن، کشاورزی و دامداری، حمل و نقل سنتی، بازی­ها، هنر­­ها، صنایع بومی و غیره است. همه این اطلاعات مواد خامی است که از مناطق مختلف ایران جمع­آوری و دسته­بندی می­شود و به صورت کلی و همگون در یک اطلس قرار می­گیرد. تا کنون بیش از ۸۰% مطالعات میدانی اطلس مردم­شناسی در قالب طرح مردم­نگاری و مردم­شناسی در سطح کشور انجام شده است و مقداری از اطلاعات نیز در قالب جداول وجود دارند.

برگزاری نمایشگاهی از فعالیتهای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی- فعالیت عمده گروه پژوهشی زیست محیطی چیست؟

این گروه به پژوهش در زمینه روابط انسان با زیست­بوم­های مربوط می­پردازد و به مباحثی چون فنون و روش‌های بهره برداری انسان از محیط زیست طبیعی، فناوری‌های سنتی و بومی ایران و موارد مشابه توجه خاص دارد. این گروه طی بیش از یک دهه فعالیت پژوهشی علاوه بر اجرا و نظارت طرحهای متعدد پژوهشی، چند طرح ملی و تخصصی را نیز مدیریت و اجرا کرده است.

- کمی درمورد این نمایشگاه توضیح دهید و بفرمائید در این مکان به مناسبت هفته پژوهش چه آثاری عرضه می­شود؟

-  در این نمایشگاه فعالیت­های اخیر پژوهشکده شامل پژوهش­ها، طرح­های در دست اجرا و کتب منتشر شده در معرض عموم قرار گرفته است. در واقع گروه­های مختلف پژوهشکده اعم از گروه مردم‌شناس‍ی، زبان و کت‍یبه­ها، هنرهای سنت‍ی، گردشگری، باستان‌شناسی، مرکز اسناد و کتابخانه و مرکز مطالعات راه ابریشم به مناسبت هفته پژوهش در اینجا جمع می­شوند تا از فعالیت­ها و پژوهش‌های یکدیگر مطلع شوند.

- ویژگی خاص این نمایشگاه از دید شما چیست؟

- از آنجا که فعالیت­هائی که ما در این پژوهشکده انجام می­دهیم فعالیت­های میدانی در زمینه انسان و فرهنگ است که در هیچ کتاب یا منبع دیگری یافت نمی­شود دانشجویان و علاقمندان به مردم­شناسی می­توانند با تحقیقات و فعالیت­های پژوهشی و کتابهای منتشر شده در این زمنیه از نزدیک آشنا شوند.

IMG_1005- برگزاری چنین نمایشگاه­هایی را تا چه حد در شناخت مردم از فرهنگ و آداب و رسوم آنها مؤثر می­دانید؟

- مردم مخصوصا” در شهرهای بزرگ به دلیل مشکلات و دغدغه­های زندگی شهری کمتر با آئین­ها و سنت­های اجداد و نیاکان خود آشنائی دارند، برگزاری چنین نمایشگاه­هایی مخصوصا” در زمنیه پوشاک و فناوری­‌های بومی ایران و تولیدات فرهنگی و بومی مردم‌شناسی در شناخت هر چه بیشتر مردم از فرهنگ و آداب و رسوم آنها نقش ویژه­ای دارد، همچنین این نوع آشنائی در حفظ و بقای سنت‌ها و میراث فرهنگی و انتقال آن به نسل آینده می­تواند نقش بسزایی داشته باشد.

* این نمایشگاه از ۲۸ آذر تا ۱ دی ماه در محل ساختمان موزه ملی: خیابان امام خمینی (ره)، خیابان سی تیر، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار و اشیاء تاریخی-فرهنگی از ساعت ۹ تا ۱۶ برگزار می­شود.