خانه > اخبار مردم شناسي > برگزاری نمایشگاهی از فعالیتهای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مناسبت هفته پژوهش

برگزاری نمایشگاهی از فعالیتهای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مناسبت هفته پژوهش

۲۹ آذر ۱۳۸۸

برگزاری نمایشگاهی از فعالیتهای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگیبه مناسبت هفته پژوهش، پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نمایشگاهی با هدف معرفی فعالیت‌ها و تولیدات پژوهشی مربوط به پژوهشکده‌ها و سایر واحدهای تابعه از ۲۸ آذر لغایت ۱ دی ماه برگزار کرده است که کلیه گروه‌های پژوهشی این پژوهشکده­ با ارایه پاورپوینت، پوسترها و بروشورهای علمی و سایر انتشارات، فعالیت‌های پژوهشی خود را در محل این پژوهشکده به معرض نمایش گذاشته‌اند.

این پژوهشکده از بخش­ها و گروه­های مختلفی تشکیل شده است که از جمله آنها می­توان به  پژوهشکده «مردم­شناسی، زبان و کتیبه ­ها» اشاره کرد که از دو بخش مردم­شناسی و زبان و کتیبه­ ها تشکیل شده است.

بخش مردم­شناسی پژوهشکده از سه گروه پژوهشی مردم­شناسی «اسطوره و آیین»، مردم­شناسی «اجتماعی» و مردم­شناسی «زیست محیطی» تشکیل شده است.

جهت آشنائی با فعالیت­های این پژوهشکده و نمایشگاه، سایت خبری مؤسسه میراث فردا با محمد مُکّاری؛ مدیر گروه مردم­شناسی زیست محیطی مصاحبه­ای را انجام داده است که در ذیل با هم می­خوانیم:

لطفا” در ابتدا از فعالیت عمده پژوهشکده مردم­شناسی، زبان و کتیبه‌ ­ها بگوئید؟

– کار این پژوهشکده مطالعه و بررسی انسان­شناسی جوامع اعم از ایلی، عشایری، روستائی و شهری است و به مطالعاتی در خصوص آئین­ها و اسطوره­ها، مسائل اجتماعی – فرهنگی، باور­ها و اعتقادات، سنت­ها و ادبیات پژوهشی و نیز محیط زیست از جنبه فرهنگی – اجتماعی می­پردازد. همچنین این پژوهشکده یک سری فعالیت­هایی را در قالب اطلس مانند اطلس گیاه درمانی، اطلس پوشاک ایران، بازی‌های ایران، فناوری­های بومی ایران و اطلس مردم­شناسی انجام می­دهد که این فعالیت­های پژوهشی جدا از مطالعات زبان­شناسی و کتیبه­هاست که گروه­های زبان‌شناسی بر روی آنها کار می­کنند.

IMG_1007تحقیقات انجام شده در مورد این اطلس­ها تا کجا پیش رفته است؟

–  از آنجا که انجام فعالیت­های پژوهشی برای تهیه یک اطلس مدت زمان زیادی طول می­کشد، سالانه بخشی از این پژوهش­ها تکمیل می­شود، تحقیقات مرتبط با برخی از این اطلسها ۱۰ تا ۱۵% و برخی دیگر تا ۵۰% نیز پیش رفته است.

کمی در مورد اطلس مردم­شناسی توضیح دهید.

– اطلس مردم­شناسی شامل تمام آئین­ها و باور­های انسانی جامعه ایرانی است که متشکل از مظاهر مادی و معنوی انسان مانند طوایف و محیط زیستی و فرهنگی، خوراک، پوشاک، طب سنتی، ادبیات شفاهی، معماری و مسکن، کشاورزی و دامداری، حمل و نقل سنتی، بازی­ها، هنر­­ها، صنایع بومی و غیره است. همه این اطلاعات مواد خامی است که از مناطق مختلف ایران جمع­آوری و دسته­بندی می­شود و به صورت کلی و همگون در یک اطلس قرار می­گیرد. تا کنون بیش از ۸۰% مطالعات میدانی اطلس مردم­شناسی در قالب طرح مردم­نگاری و مردم­شناسی در سطح کشور انجام شده است و مقداری از اطلاعات نیز در قالب جداول وجود دارند.

برگزاری نمایشگاهی از فعالیتهای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی–  فعالیت عمده گروه پژوهشی زیست محیطی چیست؟

این گروه به پژوهش در زمینه روابط انسان با زیست­بوم­های مربوط می­پردازد و به مباحثی چون فنون و روش‌های بهره برداری انسان از محیط زیست طبیعی، فناوری‌های سنتی و بومی ایران و موارد مشابه توجه خاص دارد. این گروه طی بیش از یک دهه فعالیت پژوهشی علاوه بر اجرا و نظارت طرحهای متعدد پژوهشی، چند طرح ملی و تخصصی را نیز مدیریت و اجرا کرده است.

کمی درمورد این نمایشگاه توضیح دهید و بفرمائید در این مکان به مناسبت هفته پژوهش چه آثاری عرضه می­شود؟

–  در این نمایشگاه فعالیت­های اخیر پژوهشکده شامل پژوهش­ها، طرح­های در دست اجرا و کتب منتشر شده در معرض عموم قرار گرفته است. در واقع گروه­های مختلف پژوهشکده اعم از گروه مردم‌شناس‍ی، زبان و کت‍یبه­ها، هنرهای سنت‍ی، گردشگری، باستان‌شناسی، مرکز اسناد و کتابخانه و مرکز مطالعات راه ابریشم به مناسبت هفته پژوهش در اینجا جمع می­شوند تا از فعالیت­ها و پژوهش‌های یکدیگر مطلع شوند.

 ویژگی خاص این نمایشگاه از دید شما چیست؟

– از آنجا که فعالیت­هائی که ما در این پژوهشکده انجام می­دهیم فعالیت­های میدانی در زمینه انسان و فرهنگ است که در هیچ کتاب یا منبع دیگری یافت نمی­شود دانشجویان و علاقمندان به مردم­شناسی می­توانند با تحقیقات و فعالیت­های پژوهشی و کتابهای منتشر شده در این زمنیه از نزدیک آشنا شوند.

IMG_1005برگزاری چنین نمایشگاه­هایی را تا چه حد در شناخت مردم از فرهنگ و آداب و رسوم آنها مؤثر می­دانید؟

– مردم مخصوصا” در شهرهای بزرگ به دلیل مشکلات و دغدغه­های زندگی شهری کمتر با آئین­ها و سنت­های اجداد و نیاکان خود آشنائی دارند، برگزاری چنین نمایشگاه­هایی مخصوصا” در زمنیه پوشاک و فناوری­‌های بومی ایران و تولیدات فرهنگی و بومی مردم‌شناسی در شناخت هر چه بیشتر مردم از فرهنگ و آداب و رسوم آنها نقش ویژه­ای دارد، همچنین این نوع آشنائی در حفظ و بقای سنت‌ها و میراث فرهنگی و انتقال آن به نسل آینده می­تواند نقش بسزایی داشته باشد.

 

* این نمایشگاه از ۲۸ آذر تا ۱ دی ماه در محل ساختمان موزه ملی: خیابان امام خمینی (ره)، خیابان سی تیر، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار و اشیاء تاریخی-فرهنگی از ساعت ۹ تا ۱۶ برگزار می­شود.