خانه > اخبار مردم شناسي > مراسم رونمایی از طرح جامع مطالعات مردم‌شناختی محلات منطقه ۱۹ تهران

مراسم رونمایی از طرح جامع مطالعات مردم‌شناختی محلات منطقه ۱۹ تهران

مراسم رونمایی از طرح جامع مطالعات مردم‌شناختی محلات منطقه ۱۹ شهرداری تهران

بزودی برگزار خواهد شد.

 

طرح مطالعات مردم‌شناختی محلات منطقه ۱۹ تهران به سفارش شهرداری منطقه و توسط واحد مطالعات شهری موسسه میراث فردا در مدت دو سال به اجرا درآمد. هدف از اجرای این طرح مطالعاتی بررسی هویت فرهنگی، اجتماعی و تاریخی محلات ۱۳ گانه منطقه ۱۹ از دیدگاه مردم‌شناسی و انسان‌شناسی بود.

موسسه میراث فردا با سابقه مطالعات مردم‌نگاری و مردم‌شناسی در جوامع روستایی و عشایری و انجام پیوست‌های اجتماعی و مطالعات موردی در جامعه شهری، این بار طرح گسترده‌ای را در یکی از مناطق حاشیه‌ای تهران به اجرا در آورد که از جهت روش‌شناسی و یافته‌های پژوهش، دستاورد‌های ارزشمندی را در بر داشت.

این طرح که برای اولین بار در کلان شهری چون تهران به اجرا درآمد، از یکسو مطالعات حاشیه‌نشینی محسوب می‌شد و از سوی دیگر مطالعات شهرنشینی. به همین خاطر بهره‌گیری از شیوه‌های مردم‌شناسی و انسان‌شناسی هر دو کارآمد بود.

در این طرح مطالعاتی، هر محله به عنوان یک واحد مطالعاتی در نظر گرفته شده و همچون یک جامعه محدود، علیرغم پیوند‌های موجود بین محلات و منطقه و حتی شهر، امکان مطالعات عمیق را تا حدودی ممکن می‌ساخت.

مطالعات مردم‌شناسی و انسان‌شناسی در جامعه شهری به لحاظ روش و موضوع از پیچیدگی‌ها و محدودیت‌هایی بسیاری برخوردار است. تجربیات و دانش به دست آمده از ورای این طرح مطالعاتی می‌تواند ره‌گشای پژوهش‌‌گران در مطالعات شهری باشد.

مطالعات مقدماتی و اکتشافی طرح حدود ۶ ماه ( از مهر ماه ۱۳۸۹ تا فروردین ماه ۱۳۹۰) ماه به طول انجامید. از اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ مطالعات اسنادی و میدانی توسط چندین گروه و در چند فاز به صورت همزمان آغاز شد. پس از اتمام پژوهش، طبقه‌بندی و تلخیص، تجزیه و تحلیل داده‌ها و سرانجام تالیف صورت ‌گرفت. ۱۳ جلد کتاب، برای هر محله یک جلد، دستاورد عینی این طرح پژوهشی است.

روز ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۱ جلسه ارائه طرح با حضور شهردار محترم منطقه، و معاونین، شهرداران نواحی و اعضای شورایاری محلات برگزار شد و در خرداد ماه رونمایی از کتب محلات انجام خواهد گرفت. تاکید شهردار محترم منطقه، جناب آقای مهندس فتح‌الهی بر اجرای هر چه بهتر طرح و حمایت‌های همه جانبه ایشان و همچنین تشویق سازمان مربوطه و شورایاران برای همکاری با مجریان و پژوهش‌گران، زمینه اجرای هر چه بهتر این پروژه مطالعاتی را فراهم آورد

اجرای طرح با همکاری ۶۰ نفر متخصص همراه بود که ۴۵ نفر آن از رشته مردم‌شناسی و انسان‌شناسی و ۱۵ نفر از کارشناسان مطالعات و برنامه‌ریزی شهری، تاریخ، جغرافیا، گرافیست، عکاس، مولف و ویراستار بودند.

مدیر پروژه : صادق دقتی نجد

مشاور پروژه : یونس صمد‌نژاد

سرپرست گروه تحلیل و تالیف : یلدا زینعلی

سرپرست گروه ناظر : آتیه عارف‌پور

سرپرست طبقه‌بندی و تلخیص: هلیا بهرامی

سرپرست طراحی و گرافیک:  سمیرا داراب پور

 
 
 

____________________________________

مطالب مرتبط:

– گزارش مراسم رونمایی ۱۳ جلد کتاب مردم‌شناسی محلات منطقه‌ی ۱۹

– مراسم رونمایی کتب مردم‌شناسی محلات سیزده‌گانه‌ی منطقه‌ی ۱۹