خانه > اخبار مردم شناسي, مردم‌شناسی تصویر > نقش مستند در بازنمایی روابط انسانی

نقش مستند در بازنمایی روابط انسانی

ادامه ی مستند «زخمه بر زخم» با نام «بیوک آقا» به کارگردانی علیرضا انصاریان در خانه هنرمندان به نمایش درآمد.

مستند «بیوک آقا» روز دوشنبه، ۲۱ اسفند در جشنواره تصویر سال با حضور ناصر تقوایی به نمایش درآمد.  فیلم، بخش‌هایی از زندگی یک نوازنده به نام بیوک آقا را به تصویر کشیده است که از نوابغ موسیقی محسوب می­شود اما هیچ وقت در زندگی خود سازی نداشته است. بیوک آقا همیشه علاقه داشته مغازه‌ی عطر فروشی و گل فروشی داشته باشد، اما خانه و شغلی ندارد، مدتی در اتاقی سوخته زندگی می­کند، مدتی در ایستگاه راه آهن می­خوابد و به نوعی جدای از مردم زندگی می­کند.

پس از تماشای مستند، ناصر تقوایی در جلسه­ای که در مورد این فیلم برگزار شده بود، آن را جزو ۵ مستند برتر ایران برشمرد و گفت: «این فیلم، داستان عجیبی دارد، یک نوازنده‌ی دوره‌گرد و یک عاشق را می‌بینیم که وقتی حرف می‌زند، گویا یک فیلسوف است که نه فقط در مورد موسیقی بلکه در مورد زندگی سخن می­گوید».

در ادامه نیز کارگردان فیلم، آقای انصاریان عنوان کردند: «ساخت مستند «بیوک آقا» درسی برای من شد که یک فیلم مستند چقدر می‌تواند نگاه مردم را به افراد گمنام و مفقود تغییر بدهد.»

به خوبی می­بینیم افرادی که تا مدتی قبل، این شخص را نمی‌شناختند و به چشم فردی مجنون یا دیوانه به او نگاه می‌کردند، اکنون تا جایی دوستدار او شده‌اند که با میل و علاقه، برای او محل سکونت فراهم می­کنند، کنسرت برگزار می‌کنند و مهمتر از همه او را دوست دارند و او را از خود و جامعه‌ی خود می‌دانند و تمام این­ها نتایج ساخت فیلمی مستند از زندگی یک نابغه­ی گمنام است.

به امید اینکه با ساخت مستندهایی اینچنین گامی به سوی شناخت بیشتر و بهبود زندگی تمامی جامعه برداشته شود.

تهیه و تنظیم: محمد فتحی

عکس: یاشار آذری.