خانه > اخبار مردم شناسي, فرهنگ ایران, معرفي كتاب > نمایشگاه فرهنگی ، مذهبی و هنری ” محرم در فرهنگ مردم “

نمایشگاه فرهنگی ، مذهبی و هنری ” محرم در فرهنگ مردم “

موسسه فرهنگی هنری میراث فردا به سفارش معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری منطقه۴ نمایشگاهی را در فرهنگسرای اشراق(طبیعت) با نام «محرم در فرهنگ مردم» برگزار کرد. این نمایشگاه به هدف بازسازی و معرفی ابعاد مذهبی، فرهنگی اجتماعی و هنری آیینی محرم برپا شده بود که ریشه در فرهنگ، سنن و اعتقادات مذهبی این مرز و بوم دارد و از آنجا که موسسه فرهنگی هنری میراث فردا نخستین و تنها موسسه خصوصی مردم‌شناسی در ایران است برای محقق کردن این اهداف برگزیده شده بود. نمایشگاه در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرد و در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۸۶ با برگزاری مراسم اختتامیه رسماً به کار خود پایان داد.

DSC00054

انتخاب کارگاه‌های هنری، نظیر خوش‌نویسی، نگارگری، نقاشی، حجاری، معرق، گرافیک حجم و سفالگری و اختصاص غرفه‌ای ویژه به نمایش فیلم مستند در ارتباط با محرم، بازسازی نمادهای محرم نظیر دوخت پرچم، بیرق و … ارائه مقالات مرتبط با رسوم عزاداری اقوام در ایران، ارائه نرم افزار و کتاب و اقلام مذهبی هنری، نمایش هنرهای تجسمی، عکس و پوستر با مضمون محرم و اجرای مراسم ویژه پرده‌خوانی، موسیقی آیینی محرم و تعزیه‌خوانی جملگی در جهت تحقق اهداف برشمرده بود.

این نمایشگاه با حضور شهردار محترم منطقه۴ آقای مهندس جاوید و جمعی از مسئولان معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری منطقه۴، مسئولان فرهنگسرای اشراق (طبیعت) و مسئولان موسسه فرهنگی هنری میراث فردا و جمعی از علاقه‌مندان در تاریخ ۲۶ دی ماه افتتاح شد.

DSC00677

غرفه‌های نمایشگاه هر روز از ساعت ۱۴ تا ۱۹ دایر بودند و پس از اتمام فعالیت آنان برنامه‌های ویژه هر شب آغاز می‌شد. نخستین برنامه ویژه به پرده‌خوانی اختصاص داشت و پس از آن به یاری اجرای موسیقی آیینی بازدیدکنندگان آماده تماشای اجرای مراسم تعزیه‌خوانی می‌شدند که اغلب تا ساعت ۲۱ ادامه می‌یافت.

نمایشگاه در عصر روز  ۶ بهمن ماه با حضور جمعی از مسئولان معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری منطقه۴، مسئولان فرهنگسرای اشراق (طبیعت) و مسئولان موسسه فرهنگی هنری میراث فردا و هنرمندان فعال در مدت برگزاری و گروهی از علاقه‌مندان طی مراسمی ویژه همراه با اهدای لوح یادبود و هدیه به کار خود پایان داد.

DSC00743

DSC00838

IMG_0662