خانه > اخبار مردم شناسي, معرفي كتاب > در کتابی از دیوید انگلیس بررسی می‌شود

در کتابی از دیوید انگلیس بررسی می‌شود

 

چگونه فرهنگ و زندگی روزمره ساختارها را تغییر می‌دهد؟

کتاب «فرهنگ و زندگی روزمره» نوشته «دیوید انگلیس»، نشان می‌دهد که چگونه نیروهای فرهنگی بر مبنای فعالیت‌های روزانه افراد شکل می‌گیرند و ساختارها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

ایده اصلی این کتاب این است که افراد مختلف، شیوه‌های متمایزی از زندگی روزمره را بر می‌گزینند. این شیوه‌های متمایز و متفاوت از امور متداول و فعالیت‌های روزمره که افراد به آن اشتغال دارند، تا حدود زیادی به زندگی اجتماعی آنان بستگی دارد. مهم‌ترین راه برای درک این امر که چگونه زندگی روزمره ساخته می‌شود، فهم چگونگی سازمان و ساخت جامعه‌ای است که افراد در آن زندگی می‌کنند.

دیوید انگلیس، در این اثر پیش از هر چیز می‌کوشد با ارائه تعریفی گسترده از فرهنگ، آن را در بطن زندگی روزمره مدرن و در حال جهانی شدن بررسی کند. وی با رویکردی ضد ذات انگارانه سعی دارد تمام مفاهیم را در دیالوگی انتقادی پی بگیرد. به همین منظور با مراجعه به موضوعات مختلفی در بطن زندگی روزمره و با تفسیری تاریخی از این موضوعات نشان می‌دهد که برخی از آن‌ها در همین چند دهه اخیر شکل گرفته‌اند و فرهنگ‌های مختلف، شیوه‌های عمل متنوع و نگرش‌های متفاوتی نسبت به این مقوله دارند.

این کتاب با ذکر مثال‌هایی از زندگی روزمره، مانند سبک‌های حرکت بدن، نشان می‌دهد که چگونه از خلال همین کنش‌های زندگی روزمره، شیوه‌های مصرف کالاها و حتی شیوه‌های ساماندهی اوقات فراغت، ساختارهای کلانی مانند مناسبات طبقات اجتماعی شکل می‌گیرد.

از سوی دیگر، نویسنده کتاب با توجه به فرآیندهای جهانی‌شدن فرهنگ‌، نشان می‌دهد که فرهنگ‌ها همیشه و در طول تاریخ با هم تعاملاتی داشته‌اند و آنچه در بطن فرهنگ مدرن اصیل شناخته و عموما بر اساس مرزبندی‌های مبتنی بر دولت ـ ملت‌های مدرن اصیل پنداشته می‌شود، ریشه‌هایی کاملا چند فرهنگی دارد که در چند قرن اخیر و به علت بالا گرفتن مراودات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی چنین آمیختگی‌هایی به شدت افزایش یافته است.

کتاب حاضر در چهار فصل با عناوین «فرهنگ و امر روزمره»، «فرهنگ، طبیعت و زندگی روزمره»، «فرهنگ‌های والا، عامه و پست در زندگی روزمره» و «جهانی‌شدن، فرهنگ و زندگی روزمره» به تعاملات فرهنگ‌ها در طول تاریخ توجه دارد.
نخستین چاپ کتاب «فرهنگ و زندگی روزمره» با ترجمه علیرضا مرادی توسط انتشارات تیسا، در ۲۵۱ صفحه و به قیمت شش هزار و ۹۰۰ تومان روانه بازار کتاب شده است.

 

منبع خبر: خبرگزاری کتاب ایران