دومین دوسالانه ی دیوارنگاری

 

e2d09c9776164e0

«دیوارنگاری یا گرافیتی به انگلیسی (Graffiti) ‏به تصویر کردن نقش‌ها، اشکال، حرف‌ها، نشانه‌ها، نمادها، الگوها و کلمه‌ها بر روی دیوارها و یا هر مکان عمومی‌ای که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده‌کاری و خط‌کشی کردن استفاده کرد، گفته می‌شود. دیوارنگاشته‌ها، هرگونه علامت‌گذاری‌ای به حساب می‌آیند که می‌توانند در شکل‌های نوشتن ساده­ی حرف‌ها تا نقاشی‌های استادانه ظاهر شوند.» (ویکی­پدیا)

دیوارنگاره ها توسط مردم و یا شهرداری ها و نظام حاکم ایجاد  می شوند. همچنین خواستگاه وجودی آنها ریشه در فرهنگ جامعه داشته و کاربردهای مختلفی همچون بیان اعتراض، زیباسازی، تبلیغات و … دارند.

دومین دو سالانه دیوارنگاری به همت سازمان زیباسازی شهرداری تهران و با مشارکت خانه­ی هنرمندان ایران از ۲۲ تا ۳۱ اردیبهشت در نگارخانه­های بهار، تابستان، پائیز، زمستان، نامی، ممیز، میرمیران و تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

در نخستین روز این همایش؛ سه شنبه ۲۴ اردیبهشت از ساعت ۱۷ تا ۳۰/۱۹ به ترتیب دکتر سید محمد فدوی (دبیر همایش)، دکتر حسین بحرینی (با موضوع: نماد، معنی و شهر) و علیرضا مصطفی زاده (با موضوع: زندگی به سبک تایپوگرافی) سخنرانی خواهند کرد.  در روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت نیز از ساعت ۱۷ تا ۳۰/۱۹ به ترتیب دکتر عبدالمجید شریف زاده (با موضوع: آجر کار و نقش آن در دیوارنگاری های معاصر)، دکتر علیرضا نوروزی طلب (با موضوع: اصول و مبادی و مبانی نظری نقاشی دیواری)و دکتر مسعود کوثری (با موضوع: گرافیتی: نوشتن بر دیوار، نوشتن بر شهر ) سخنرانی خواهند کرد.

در آخرین روز همایش علمی؛ پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت، به ترتیب دکتر غلامرضا حقیقت نائینی، دکتر مهناز اشرفی، دکتر رضا شکوری و دکتر آرزو منشی زاده درباره “دیوارنگاری و نقش آن در ارتقاء کیفیت فضاهای عمومی شهری”و نفوذپذیری ادراکی عامل تعیین کننده در طراحی نماهای خام شهری” از ساعت ۱۷ تا ۳۰/۱۸ سخنرانی خواهند داشت؛ ضمن آنکه میزگردی با موضوع “دیوارنگاری” و با حضور دکتر عبدالمجید حسینی راد، رضا بابازاده مقدم، دکتر بابک رضایی و دکتر سید محمد فدوی از ساعت ۴۵/۱۸ تا ۳۰/۱۹ برگزار خواهد شد. تمامی نشست­های علمی یاد شده در محل تالار استاد جلیل شهناز برگزار می­شود.

منبع خبر: خانه­ی هنرمندان ایران