خانه > اخبار مردم شناسي, فرهنگ ملل > هفته ای برای انسان شناسی و فرهنگ چین در ایران

هفته ای برای انسان شناسی و فرهنگ چین در ایران

به عقیده دکتر ناصر فکوهی عضو هیئت علمی گروه انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ، با اینکه  چین و ایران دارای ارتباط و تشابه فرهنگی دیرینه و تاریخی بوده اند ، اما اکنون که چین در حال بازسازی و تقویت موقعیت اقتصادی و اجتماعی و علمی خود در سطح جهان می باشد و در این راه توفیقات فراوانی هم کسب نموده و ایران نیز درحال تلاش برای قدرتمند ساختن خود در زمینه های فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی است ، این ارتباطات متاسفانه به شدت کاهش یافته و تبادل فرهنگی و اطلاعاتی آنچنانکه باید میان این دو فرهنگ صورت نمی گیرد .

به عنوان حرکتی جهت برقراری این ارتباط در حیطه آکادمیک ، گروه انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با دعوت از خانم دکتر اورلی نوو  انسان شناس و پژوهشگر فرانسوی عضو مرکز ملی پژوهش های علمی  فرانسه و مدرسه مطالعات عالی در علوم اجتماعی و آزمایشگاه بین رشته ای انسان شناسی معاصر که از متخصصان برجسته انسان شناسی چین در فرانسه به شمار می آید‏ و به دعوت دانشگاه تهران جهت یاری رساندن در تاسیس کرسی چین شناسی در دانشکده مطالعات جهان این دانشگاه به ایران آمده ، چند نشست و سخنرانی در زمینه ی شناخت انسان شناسانه چین برگزار می نماید .

به گفته دکتر فکوهی  دکتر نوو متخصص انسان شناسی چین و به ویژه ادیان چینی و شمینیسم چینی هستند . میدان تحقیق ایشان عمدتا در منطقه کومینگ در چین و جامعه مورد مطالعه اش  ” نیپا ها ” در این کشور است. اکثر کارهای خانم نوو تاکنون به موضوع شمنیسم چینی اختصاص داشته است  . وی همچنین به تدریس در دانشگاه نانتر و موسسات مردم شناسی دیگر در حوزه انسان شناسی چین پرداخته است .

برنامه سخنرانی های دکتر نوو در دانشگاه تهران :

_ آشنایی با انسان شناسی چین

زمان : یکشنبه ۸ اردیبهشت ۸۷      ساعت ۱۷ –  ۱۹

مکان : دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران زیر پل گیشا، انجمن جامعه شناسی ایران

 

_ درباره شمنیسم نوشتاری چین

زمان : دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۸۷      ساعت ۱۶ –  ۱۹

مکان : دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، زیر پل گیشا، انجمن جامعه شناسی ایران

_ میراث فرهنگی، انسان شناسی و اقلیت ها در چین

زمان : سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۸۷      ساعت ۱۷ تا ۱۹

مکان : مجموعه نقش جهان فرهنگستان هنر ، خیابان ولیعصر ، ضلع جنوبی پارک ساعی ، جنب شهر کتاب

گزارش همایش و خلاصه سخنرانی ها متعاقبا بر روی سایت خبری میراث فردا قرار خواهد گرفت.

سایت خبری میراث فردا

خبرنگار : فاطمه رکوعی