خانه > اخبار مردم شناسي > دهمین نشست علمی «نظریه چیست؟»: نظریه های انسان شناسی هنر

دهمین نشست علمی «نظریه چیست؟»: نظریه های انسان شناسی هنر

 

نظریه چیست

معاونت پژوهشی و آموزشی خانه­ی هنرمندان ایران، دهمین نشست علمی «نظریه چیست؟» را روز پنچشنبه ۳۰ خرداد با حضور  ناصر فکوهی برگزار می­کند. این جلسه از ساعت ۱۹:۳۰ بعد از ظهر آغاز می­شود و در تالار استاد امیرخانی این مرکز به آدرس خیابان آیت­الله طالقانی، خیابان موسوی شمالی ، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران به اجرا در می­آید.

 

خلاصه ای از بحث:
انسان­شناسی هنر، شاخه­ای از انسان­شناسی فرهنگی است که در طول سی سال اخیر یکی از بهترین موقعیت­های رشد را در این حوزه داشته است. انسان­شناسی هنر در آن واحد، یک پروژه قدیمی در انسان­شناسی اروپایی و امریکایی و پروژه­ای کاملا جدید است که با  شاخه­های معرفتی و اجرایی موازی با خود، نظیر تاریخ هنر، فرهنگ عامه، نقد هنری و … پیوند می­خورد. از لحاظ تاریخی  این پروژه مفهوم «هنر» را از نظام شناختی اروپایی به پهنه­های غیر اروپایی زیر استعمار تعمیم داده و به جریانی موزه­نگارانه دامن می­زند که تا امروز درباره آن مناقشه وجود دارد. از سوی دیگر این پروژه از سال­های دهه ۱۹۹۰ با پروژه جدیدی  که در انسان­شناسی جهان معاصر مطرح می­شود پیوند می­خورد که کار تحلیل هنر را به  دنیای امروز و محیط­های  مدرن می­کشاند.
در این سخنرانی تلاش می­شود  با حرکت از  بررسی و نقد نظریه­های  هنر از سیمپر و پانوفسکی گرفته تا گامبریچ، از یک سو و نظریه­ی خاص انسان­شناسی هنر از فرانتس بوآس و  لوی استروس گرفته تا آنتونی فورج و رابرت لیتون بررسی خواهند شد. استدلال اساسی سخنران در این گفتار آن است که باید حرکت اساسی به سوی هنر مدرن در فضای مدرن یعنی شهر را به مثابه موضوعی جدید برای انسان­شناسی هنر مطرح کرد و از رویکرد موزه­نگارانه در مفهوم کلاسیک آن تا حد ممکن فاصله گرفت. به گونه­ای که نیاز به تعریف رابطه­ای جدید از هنر با فضا/مکان در محیط شهر مورد نیاز باشد که در تعاریف جدید شهر معاصر تعریف شود.

 

منبع خبر: سایت انسان­شناسی و فرهنگ