خانه > اخبار مردم شناسي, انسان شناسی هنر > نشست انسان شناسی تجربه

نشست انسان شناسی تجربه

 

pazhuheshgah-ulum-ensani

«انسان شناسی تجربه؛ افق انتظار و تجربه زنده، بررسی موردی هنر و ادبیات گیلکی» موضوع سخنرانی مشترک دکتر علیرضا حسن­زاده و دکتر سمیه کریمی است که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، برگزار می­شود.
این برنامه روز شنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۲، از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در بزرگراه کردستان، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، طبقه سوم، تالار اندیشه برپا می‌شود.

 چکیده سخنرانی :

آیا مخاطبان آثار هنری فاقد عاملیت بوده و افق چشم­داشت  آنان شکلی ثابت، فاقد پویایی و بدون تغییر دارد؟ اثر هنری در چرخه­ی ورود به فضای عمومی، مورد بحث، داوری، قبول یا عدم قبول قرار می­گیرد و مخاطب بر پایه روابط و موقعیت میان­متنی خود، به ارزیابی اثر یاد شده می­پردازد. رهیافت­های انسان­شناسی در مطالعه تجربه و مفاهیمی که پیشنهاد می­نماید، یکی از راه­های درک رابطه میان تولید کننده و مولفان آثار قومی و مخاطبان این آثار در میان اقوام ایرانی است. هنر قومی در ایران، هنری برآمده از نگرش روشنفکری است  که در آن مخاطب و افق چشم­داشت او چندان مورد بررسی قرار نگرفته است. این در حالی است که موضوع یاد شده یکی از مباحث مهمی است که با مفهوم و واقعیت “هویت” پیوند می­یابد و با احساس و نگرش اقوام ایرانی ربط  دارد. در این تحقیق، محققان انسان­شناس کوشیده­اند تا با بررسی هنر و ادبیات قومی در نزد مردم یکی از نواحی ایران ، افق چشم­داشت و  تجربه و درک هنر و ادبیات قومی را به بحث بگذارند.

 حضور در این سخنرانی برای عموم علاقه­مندان آزاد است .

 

منبع خبر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی