خانه > اخبار مردم شناسي, مردم‌شناسی تصویر > مجموعه برنامه‌ی «انسان، شهر و سینما»

مجموعه برنامه‌ی «انسان، شهر و سینما»

Tokyo_storyi_poster مرکز فرهنگی شهر کتاب در نظر دارد مجموعه برنامه‌ی نمایش، نقد و بررسی فیلم را با عنوان «انسان، شهر و سینما» در نشست‌های هفتگی شهر کتاب برگزار کند.

در اولین جلسه‌ی این برنامه، فیلم «داستان توکیو» ساخته‌ی یاساجیرو ازو ـ کارگردان مشهور ژاپنی ـ نقد و بررسی می‌شود. ازو محصول دوران رنسانس سینمای ژاپن است و فیلم‌های «صبح بخیر» و «داستان توکیو» دو شاهکار مسلم اوست که سبب شهرتش در غرب شد. 
داستان توکیو در سال ۱۹۵۳ ساخته شد و در ۱۹۵۸جایزه­ی بهترین فیلم را از انستیتو فیلم بریتانیا از آنِ خود کرد. ازو در مدت عمر خود ۵۴ فیلم ساخت و از سبکی مشخص بهره برد و تقریبا همه‌ی فیلم‌هایش را با یک دستمایه‌ی مشخص ساخت. تا زمانی که زنده بود او را فقط در ژاپن می­شناختند و پس از مرگش بود که سینمای ساده و شاعرانه­ی او در جهان مشهور شد. ازو در ۱۹۶۳ بر اثر سرطان درگذشت.

فیلم «داستان توکیو»، در مورد پدر و مادر مسنی است که تصمیم می‌گیرند برای ملاقات فرزندان خود، در یک تابستان گرم به توکیو سفر کنند. اما فرزندان آنها به خاطر مشغله‌های روزمره توجه چندانی به آنها نمی‌کنند. در این سفر تنها یکی از عروس‌های خانواده به آنها محبت می‌کند که از قضا شوهر او یعنی پسر این پدر و مادر، سال‌ها پیش مرده‌ است..

این فیلم در برخی نظرسنجی‌ها جزو بهترین فیلم‌های تاریخ سینما انتخاب شده و از آن با عنوان شاهکار ازو نامبرده شده‌ است.

نمایش فیلم «داستان توکیو» در روز سه‌شنبه ۲۵ تیر ساعت ۱۶ در مرکز فرهنگی شهر کتاب، واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم به نمایش در می‌آید و دکتر امیرعلی نجومیان به نقد و بررسی این فیلم می‌پردازد.