خانه > اخبار مردم شناسي > انتشار کتاب «نظریه و روش در انسان شناسی برای دانشجویان»

انتشار کتاب «نظریه و روش در انسان شناسی برای دانشجویان»

دکتر سهیلا شهشهانی ، عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی و مسئول بخش انسان شناسی معاصر دفتر پژوهش های فرهنگی ، در گفتگو با خبرنگار میراث فردا از انتشار کتاب «نظریه و روش در انسان شناسی برای دانشجویان» نوشته «استنلی ر. بارت» و با ترجمه روان و دقیق «شاهده سعیدی» ، توسط دفتر پژوهش های فرهنگی خبر داد . وی در بخش «سخنی درباره این کتاب » می گوید :

در کتاب بسیار آموزنده ای که خواننده محترم در دست دارد ، نظریه ها و روش های تحقیق انسان شناسی دوره های گوناگون از دوره پایه گذاری تا دوره نوین به صورت بسیار ملموس موضوع بحث قرار می گیرد . نگاه این کتاب به نظریه پردازان نگاه از بالا نیست . این کتاب دانشجو را مجذوب و به مباحث انسان شناسی علاقه مند می کند و آرام آرام به او نشان می دهد که بزرگان این رشته چگونه می اندیشیدند و چگونه تحقیق می کردند . نویسنده کتاب حاضر نه غلو می کند و نه علم را دسترسی ناپذیر نشان می دهد . او با زبانی ساده نشان می دهد انسان شناس باید شخصا تحقیق کند ، بیندیشد ،‌از خود سوال کند و باز تحقیق کند و اندیشه های نو خود را به محک آزمایش بگذارد . این دیدگاه انتقادی نویسنده کتاب برای دانشجوی انسان شناسی در ایران بسیار مفید است . قفسه های کتابخانه های علوم اجتماعی پر است از نوشته های تکراری درباره انسان شناسی ، ولی دانشجویان به نوشته هایی نیاز دارند که آنها را به صورتی عمیق با کار این رشته آشنا کند . دانشجوی رشته انسان شناسی باید بداند که لازم است شخصا به مدت طولانی ،‌ حد اقل یک سال با مردم موضوع تحقیق خود زندگی کند . روند تحصیلات علمی در ایران دانشجو را از مردم دور و به او القا می کند که از آنها برتر و بالاتر است . ضرورت تحقیق در بین مردم برای دانشجوی ایرانی باورنکردنی و عجیب است .

این کتاب کتابی روایتی نیست ،بلکه در درون رشته به بحث می پردازد . نگارنده حتی درباره تحقیق خود نیز مطالبی انتقادی و بسیار آموزنده آورده است .

نتیجه ای که امیدوارم حاصل شود این است که دانشجو علاقه مند به خواندن متون اصلی بزرگان انسان شناسی شود و جرات تحقیق واقعی پیدا کند .

بسیار خوشوقتم که از میان انبوه کتابهای مقدماتی انتشار یافته در سال ۱۹۹۸ ،‌کتابی را برای ترجمه مناسب یافتم که همچنان در قفسه های کتابفروشی های معتبر در دسترس است . نیز بسیار خوشوقتم که مترجمی توانمند ترجمه آن را بر عهده گرفته است . سرکار خانم شاهده سعیدی نه تنها لغات ویژه و اصطلاحات را با وسواسی ویراستارانه و با حوصله زیاد در تمام متن به کار می گیرد ، بلکه در پیدا کردن اصطلاحات نیز توانمندی ویژه ای دارد .