خانه > اخبار مردم شناسي, فرهنگ ایران, فرهنگ ملل > فراخوان ارسال مقاله‌; سومین کنفرانس بین‌المللی تفکر اجتماعی و جامعه در خاورمیانه و شمال آفریقا

فراخوان ارسال مقاله‌; سومین کنفرانس بین‌المللی تفکر اجتماعی و جامعه در خاورمیانه و شمال آفریقا

 

سومین کنفرانس بین­المللی «تفکر اجتماعی در خاورمیانه و شمال آفریقا»، توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با همکاری و حمایت انجمن جامعه شناسی ایران، دانشگاه ملی سنگاپور و انجمن بین­المللی جامعه­شناسی در روزهای ۲۰ و ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۲ (برابر با ۱۱ و ۱۲ دسامبر ۲۰۱۳) در تهران برگزار می­شود.

موضوع اولین و دومین دوره­ی این کنفرانس بین­المللی که توسط انجمن جامعه­شناسی ایران و انجمن بین‌المللی جامعه­شناسی در تهران برگزار شد، تفکر اجتماعی و جامعه­شناسی در خاورمیانه و شمال آفریقا بود که در آن متفکران و نظریه­پردازان بزرگی از خاورمیانه و شمال آفریقا و همچنین محققانی از کشورهای اسلامی به ارائه­ی نظریات و مفاهیم جامعه­شناسی مورد نظر خود پرداختند.

سومین دوره­ی این کنفرانس با هدف توسعه­ی موضوعات مورد بحث در جامعه­شناسی و همچنین تاکید بر برنامه­های کاربردی، در موضوعات زیر از علاقه­مندان دعوت به عمل می­آورد:

  1.  نقد جامعه­شناسی و دیگر علوم اجتماعی که در خاورمیانه ظهور یافته­اند. این امر انتقاد از شرق گرایی، اروپا محوری، وابستگی آکادمیک و چشم­اندازهای این چنینی دیگر را شامل می­شود.
  2.  بازتاب نظری بر جامعه­شناسی­های جایگزینی که در ادبیات علمی اجتماعیِ خاورمیانه مورد بحث قرار گرفته و یا اینکه در حال پدیداری هستند. در اینجا بایستی تأکید بر نظریه­ها و مفاهیمی باشد که از آثار کلاسیک همچون ابن خلدون یا بیرونی، یا آثار متفکران معاصر نظیر مالک بن نبی، محمد عبید الجبری، علی شریعتی و سعید نورسی برگرفته شده­اند.
  3. برنامه­های کاربردی تجربیِ نظریات و مفاهیم جایگزین که از سنت کلاسیک یا آثار معاصر برگرفته شده است. به عنوان مثال، بررسی مدرنیته بر مبنای مفاهیم مشتق از آثار نورسی، شریعتی یا الجبری چگونه به نظر می­رسد؟

این کنفرانس، علاوه بر پرداختن به این موضوعات، فرصت منحصر به فردی را برای گرد هم آمدن محققین و پژوهشگران عرب، ایرانی و ترک که در دانشگاه­های مختلف و مراکز تحقیقاتیِ خاورمیانه و شمال آفریقا مشغول به فعالیت هستند، فراهم می­آورد.

 

علاقمندان برای شرکت در این کنفرانس می‌توانند چکیده­های ۱۰۰ الی ۱۵۰ کلمه­ای از مقالات یا پروپوزال­های خود را تا تاریخ  ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۳(برابر با ۲۴ شهریور) به ایمیل دکتر سید جواد میری به آدرس seyjavad@hotmail.com ارسال نمایند. مقالات می­توانند به زبان انگلیسی و یا فارسی باشند.