خانه > اخبار مردم شناسي, مراكز مردم‌شناسي > معرفی وب سایت «دنیای زنان در عصر قاجار»

معرفی وب سایت «دنیای زنان در عصر قاجار»

 

زنان در عصر قاجار

وب سایت «دنیای زنان در عصر قاجار»با گشت و گذار در اسناد متنوعی که از مجموعه های خصوصی خانوادگی و مؤسسات متعددی از سراسر دنیا فراهم آورده، شما را با زندگی زنان در عصر قاجار (۱۲۱۰ق-۱۳۰۴ش/۱۷۹۶-۱۹۲۵) آشنا می سازد. این وبگاه  که به دو زبان فارسی و انگلیسی مشغول به فعالیت است، ‌‌دسترسی کاربران ر‌ا به هزاران اوراق شخصی، اسناد دست‌نوشته و چاپی، عکس، اشیاء زندگی روزمره و آثار هنری، و اسناد صوتی ــ یعنی مجموعه دیجیتال بی نظیری برای تاریخ نگاری اجتماعی و فرهنگی عصر قاجار ــ ممکن می کند.

وب سایت «دنیای زنان در عصر قاجار» با مدیریت دکتر افسانه نجم آبادی ‌ــ تاریخ پژوه معاصر واستاد دانشگاه هارواردــ از سال ۲۰۰۹ با بودجه ی بنیاد سراسری علوم انسانی  در «مرکز خدمات مجموعه های مجازی » کتابخانه ی دانشگاه هاروارد تاسیس شده است.

از اهداف اصلی راه‌اندازی وب سایت،  پر‌کردن  خلأ چشمگیری است که در  زمینه ی پژوهش و تاریخ‌‌نگاری درباره ی زنان عصر قاجار(منظور دهه های قبل و بعد از قاجار)  وجود دارد. دست ‌اندرکاران این وب سایت به جمع آوری و تصویر برداری از اسناد و اشیایی که به نوعی به زندگی زنان این دوره  مربوط است ،همت گماشته اند.این آثار شامل نوشته ها ٫عکس ،مدارک مالی و حقوقی، آثار هنری و اشیا زندگی روزمره می شود.

تیم پژوهشی پروژه، آثار مرتبط را از مجموعه های شخصی و عمومی شناسایی کرده، برای مستند نگاری آماده ساخته، و براساس ضوابط دانشگاه هاروارد به صورت دیجیتالی و قابل جستجو بر روی سایت قرار می دهند.دنیای زنان در عصر قاجار آرشیوی مجازی است و به صورت فیزیکی نگهداری نمی شود.

علاقه‌مندانی که تمایل دارند آثارشان به آرشیو سایت اضافه شود، با ارسال ایمیل به آدرس: wwqi@fas.harvard.edu می توانند با مسئولان وب سایت تماس گرفته و آثار خود را در اختیار پژوهشگران قرار دهند.

 1. saeed
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ در ۰۰:۳۴ | #1

  سلام. ببخشید مطلب فوق را چه کسی نوشته اند ؟ با تشکر

 2. طاهره متولی
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ در ۰۹:۵۵ | #2

  جالب بود. ممنون
  موفق باشید.

 3. admin
  ۲۷ مرداد ۱۳۹۲ در ۱۰:۰۷ | #3

  @ saeed
  خانم سیاووشی

 1. بدون بازتاب