خانه > اخبار مردم شناسي, انسان شناسی تصویری, فرهنگ ایران > کارگاه «جامعه شناسی سینمای ایران»

کارگاه «جامعه شناسی سینمای ایران»

 

kargahe-jame-shenasie-cinemaye-iran

کارگاه «جامعه­شناسی سینمای ایران»، در خانه­ی هنرمندان ایران برگزار می­شود.
این کارگاه به دو بخش تقسیم شده است: بخش اول که یک جلسه به آن اختصاص دارد، به مسائل نظری جامعه‌شناسی سینما اختصاص دارد و بخش دوم که شامل سه جلسه می‌شود، به‌طور خاص به جامعه‌شناسی سینمای ایران می‌پردازد.

 در بخش اول، ابتدا مباحث نظری کلی در حوزه­ی جامعه‌شناسی سینما مطرح می‌شود و سپس تاریخ اجتماعی سینمای ایران به اختصار بیان می‌گردد. در بخش دوم این کارگاه نیز، مطالعات موردی سینمای ایران ارائه خواهد شد. شکل ارائه­ی این مطالعات به این ترتیب خواهد بود که ابتدا روش‌شناسی به کار رفته در مطالعه تشریح خواهد شد و سپس چگونگی به کارگیری روش در مطالعه سینمای ایران توضیح داده می‌شود و در نهایت، بر یافته‌های مهم تحقیق اشاره خواهد شد.

 این مطالعات در پنج محور انجام شده است که عبارتند از: مطالعات مربوط به هنرمندان سینمای ایران، مطالعات مربوط به فیلم‌های سینمایی ایرانی با تکیه بر یک فیلم‌ساز، مطالعات مربوط به فیلم‌های سینمایی ایرانی و رابطه­ی آنها با شرایط اجتماعی، مطالعات مربوط به مخاطبان سینمای ایران و سرانجام مطالعات مربوط به سیاست‌گذاری‌های فرهنگی و هنری در سینمای ایران.

 در نهایت با جمع‌بندی مباحث نظری و مطالعات موردی، تصویری کلی از سینمای ایران با نگاهی جامعه‌شناختی عرضه خواهد شد.

لازم به توضیح است که این کارگاه توسط خانم دکتر «اعظم راودراد» ارائه خواهد شد.

«اعظم راودراد»، دانشیار گروه علوم ارتباطات و معاون پژوهشی دانشکده­ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران است. وی مدرک کارشناسی را در رشته­ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، مدرک کارشناسی ارشد را در رشته­ی جامعه­شناسی از دانشگاه تهران و مدرک دکترای خود را در رشته­ی جامعه­شناسی در سال ۱۳۷۵، از دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا اخذ نموده است.

 در خصوص خدمات علمی اجرایی دکتر راودراد می توان به مواردی همچون  «سرپرست بخش تحقیقات زنان موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی»، «مدیر گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران» و «سردبیر فصلنامه­ی پژوهش زنان» اشاره کرد.

علاقه مندان برای ثبت نام در این دوره آموزشی می­توانند به واحد آموزشی و پژوهشی خانه­ی هنرمندان ایران مراجعه و یا با شماره­ی ۸۸۳۱۰۴۶۳ تماس حاصل نمایند.