خانه > اخبار مردم شناسي, فرهنگ ایران, معرفي كتاب > کتاب «درآمدی بر تاریخ فرهنگی بدن در ایران»

کتاب «درآمدی بر تاریخ فرهنگی بدن در ایران»

 

کتاب درآمدی بر تاریخ فرهنگی بدن در ایران

کتاب «درآمدی بر تاریخ فرهنگی بدن در ایران»، نوشته محمد سعید ذکائی و مریم امن‌پور، رخدادهای مربوط به بدن را به عنوان یکی از مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی بررسی و تحلیل کرده است.

بدن وجه مهمی از فرهنگ عمومی، ارزش‌ها و شیوه‌های زندگی ساکنان یک سرزمین را آشکار می‌سازد. تجربیات بدنی، دلالت آشکاری برای تنظیم روابط و تعاملات اجتماعی موجود دارند و نشانه‌ها و علایمی از نظم اجتماعی را در خود نهفته‌اند.

این کتاب برش‌هایی از این حوزه حیاتی و نسبتا مغفول را با رویکردی تجربی و منظری بین رشته‌ای در سنت مطالعات فرهنگی بررسی کرده است.

مطالعات فرهنگی بدن به شرح، تحلیل و گاه مقایسه­ی کنش‌های جسمانی در متن فرهنگی و اجتماعی آن می‌پردازد و رفتارهای بدنی را علاوه بر وجه زیستی و عینی آن، سازه‌ای زبانی، گفتمانی، تاریخی و البته اجتماعی و فرهنگی می‌داند. این مطالعات در بر گیرنده­ی طیف وسیعی از موضوعات مطالعاتی است که از آن جمله می‌توان به بهداشت، آداب و منش‌های رفتاری، روابط جنسی، بیماری و مرگ، مد و زیبایی، مکان و فضا، پوشش و تزیین بدن، ارتباطات غیر کلامی و رابطه میان بدن و نیروهای ماوراءالطبیعه اشاره کرد.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است؛ «حوزه مطالعات بدن که تا‌کنون در سلسله‌ مراتب سنت‌ها و شاخه‌های علوم اجتماعی و به‌ویژه جامعه‌شناسی کم‌اهمیت، حاشیه‌ای و تا اندازه‌ای کم‌منزلت بود، در چند دهه­ی اخیر به حوزه‌ای پویا، پراهمیت و جذاب برای طیف روزافزونی از محققان در سنت‌های جامعه‌شناسی غربی و غیرغربی تبدیل شده است. آنچه جاذبه و اهمیت این توجه را بیشتر برجسته می‌سازد، فضای بین‌رشته‌ای مطالعات بدن و دستور کارهای متنوع آن است. شاید سنت فرهنگی مطالعات این قلمرو را، که در چند دهه­ی اخیر با مطالعات تاریخی نیز پیوند یافته و در قالب سنت مستقل تاریخ فرهنگی بدن، آثار و مطالعات زیادی پدید آورده است، بتوان از جمله پررونق‌ترین رویکردهای مطالعاتی در این حوزه دانست.»

این اثر در هشت فصل به مباحثی نظیر مطالعات فرهنگی بدن، گفتمان‌های بدن در ایران، پوشاک، بدن و سلامت، تغییر و اصلاح بدن می‌پردازد.

انتشارات تیسا، کتاب «درآمدی بر تاریخ فرهنگی بدن در ایران» را در ۴۳۹ صفحه و به بهای ۱۲ هزار تومان روانه بازار نشر کرده است.

 

منبع: خبرگزاری کتاب ایران