خانه > اخبار مردم شناسي, معرفي كتاب > نقد و بررسی کتاب «اساطیر جهان» در مرکز فرهنگی شهر کتاب

نقد و بررسی کتاب «اساطیر جهان» در مرکز فرهنگی شهر کتاب

 

naghde-ketabe-asatire-jahanکتاب «اساطیر جهان» در سال ۲۰۰۵ در انگلستان منتشر شد. بسیاری از کارشناسان اسطوره شناسی معتقدند این کتاب در کنار جنبه پژوهشی، به شدت برای علاقه­مندان غیرمتخصص این حوزه، کارآمد و جذاب است. از ویژگی­های اصلی این اثر، بررسی و تحلیل اساطیر ملل مختلف مانند اساطیر ایران، هند، یونان و یا اسطوره­های مربوط به سرخ پوستان با دیدگاه مردم­شناسی است.

 کتاب توسط گروهی از نویسندگان به سرپرستی دکتر ویلیام گ. داتی نوشته‌‌ شده است. نویسندگان این مجموعه با توجه به اشرافی که در مردم‌شناسی و انسان‌شناسی دارند موفق شده‌اند تعریف جدیدی از مردم‌شناسی اسطوره‌ها ارائه بدهند و در فصل‌های جداگانه، به بررسی میراث اساطیری سرزمین‌های مختلف بپردازند. دکتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور نیز، این اثر را به فارسی برگردانده است.

ابوالقاسم اسماعیل‌پور، اسطوره‌پژوه، مترجم، دانشیار دانشکده‌ ادبیات و علوم انسانى دانشگاه شهید بهشتى تهران و استاد مدعو دانشگاه مطالعات بین‌المللى شانگهاى است. وی همچنین عضو پیوسته‌ انجمن انسان‌شناسان ایران، عضو هیات تحریریه‌ مجله‌ «انسان‌شناسى دانشگاه تهران»، عضو هیات تحریریه‌ مجله‌ «علوم انسانى و اجتماعى دانشگاه مازندران»، عضو انجمن ایرانشناسى اروپا و عضو انجمن بین‌المللى مطالعات مانوى است.

نقد و بررسی کتاب «اساطیر جهان» در مرکز فرهنگی شهر کتاب، و در روز دوشنبه هشتم مهر ساعت ۱۶:۳۰، با حضور دکتر فتح‌الله مجتبایی، دکتر مجتبی منشی‌زاده و دکتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور برگزار خواهد شد.

 مرکز فرهنگی شهر کتاب، در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم واقع شده است.

ورود برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.