خانه > جشنواره, هند > داسارا در هند (Dussehra in India)

داسارا در هند (Dussehra in India)

 

جلال جعفرپور

جشن داسارا در میسور، عکاس جلال جعفرپور، 1391،هند، میسور

تصویر۱: جشن داسارا در میسور، عکاس جلال جعفرپور، ۱۳۹۱،هند، میسور

جشنواره­ی داسارا در یک کلام ساده، پیروزی خیر بر شر است. داسارا در میسور یکی از جشنواره های مشهور و پرشکوه هند است. شهر میسور دارای سنت طولانی جشنواره Dasara یا Dussehra است، که می توان به عنوان جشنواره ۱۰ روزه در جنوب هند نامید. این جشنواره نخستین بار در سده پانزده میلادی و در آغاز حکومت شاه ویجایانگار در کارناتاکا ایالت میسور آغاز شده ‌است. در این روز لرد رام (Lord Ram) خدای شیاطین به نام ِ راوان (Ravan) که همسرش سیتا (Sita) رو دزدیده بود می کُشد. وقتی راوان همسر رام رو می‌دزدد، رام به همراهِ برادرش لاکشمان (Lakshman) و یکی از مریدانش به نام هاتومان (Hanuman) برای نجاتِ همسرش به جنگِ راوان می‌رود. جنگ مقابل ِ راوان نزدیک به ده روز طول می کشد و رام، همسرش سیتا رو پس از کشتن راوان نجات می‌دهد، زمانی که رام به همراهِ سیتا و لاکشمن به آیُدیا (Ayodhya) برمی‌گردد، مردم بازگشتشان را با روشن کردنِ آتش بر پشتِ‌بام و آتش‌بازی جشن می‌گیرند که این جشن معروف هست به جشن ِ دیوالی (Diwali) دیوالی، که بیست روز بعد از داسارا جشن گرفته می‌شود. داسارا حدود اکتبر هر سال و دیوالی در نوامبر برگزار می شود. داسارا در میسور با تمام امکانات و با شور و شوق بزرگ جشن گرفته می شود. در طی این مدت ، تمام میسور دستخوش تغییرات جدی است و شهر و خیابان ها و درختان را به زیبایی تزئیین می کنند. در این روزها جذب مخاطبان زیادی هم از سراسر هند و هم از سراسر جهان به میسور و برای این جشن است.

 

داسارا در میسور و در سال ۲۰۱۳ از ۵ اکتبر تا ۱۴ اکتبر جشن گرفته می شود. در طول روزهای داسارا کاخ میسور روشن و کل شهر نورانی است. برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی برجسته ایی مثل رقص، موسیقی و نشان دادن فرهنگ ایالت کارناتاکا با کارناوال­های مختلف در مقابل کاخ نورانی انجام می­شود. صفوف متشکل از رقصندگان، گروههای موسیقی متعلق به پلیس ایالتی، رقصنده های فولکلور، تزئین فیل ، اسب و … تابلوهای رنگارنگ ایجاد شده توسط سازمان­های مختلف دولتی و مجسمه های خدایان جزء جدایی ناپذیر صفوف است. بسیاری از هندوها نیز بر این باورند که این روزها خوش شانسی برای شروع یک سرمایه گذاری جدید، پروژه یا سفر می باشد. ادارات دولتی، ادارات پست و بانک ها در هند در Dussehra بسته شده، فروشگاه ها و کسب و کارهای دیگر و سازمان ممکن است بسته شود و یا ساعات کار کاهش یابد. جشن Dasara نیز با یک الهه Chamundeshwari که  در بالای تپه­ی چامناداهیل میسور است، پیوند می خورد.

تصویر 2: کاخ میسور، عکاس: جلال جعفرپور سال 1391، هند، میسور

تصویر ۲: کاخ میسور، عکاس: جلال جعفرپور سال ۱۳۹۱، هند، میسور

کاخ میسور(Mysore palace) یکی از با شکوه ترین و مورد تحسین و یکی از معماری های معروف در هند است. کاخ میسور در طول Dasara ، به مدت دو ساعت در هشت روز اول ( پنجم تا سیزدهم ) و به مدت سه ساعت در روز چهاردهم با ۹۷۰۰۰ هزار لامپ های رشته ای روشن می شود، که به خوبی عظمت و زیبایی کاخ را به نمایش می کشاند. هزاران نفر از بازدید کنندگان در داخل کاخ ازدحام می آورند که در این روزها و برای دیدن این قصر ارزش یک سفر به میسور به خوبی حس می شود. این قصر در اصل اقامتگاه خاندان های سلطنتی میسور بوده‌است، که در سال۱۸۹۷ ساخت آن آغاز و در سال ۱۹۱۲ پایان یافته‌است. اگر به  تاریخچه این کاخ تاریخی کمی دقت کنیم ، اولین بار سال ۱۸۰۱ میلادی ساخته شده و چهار تولد را به خود دیده یعنی این کاخ ۴ بار بر اثر آتش سوزی یا جنگ های داخلی از بین رفته، اما دوباره کاملتر از قبل باز سازی شده که آخرین آن سال  ۱۹۱۲ میلادی توسط یک مهندس انگلیسی با هزینه بسیار سنگین ساخته شده است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منابع:

http://www.inmysore.com/mysore-dasara-2013

http://www.timeanddate.com/holidays/india/dussehra

ಮುಖಪುಟ

http://www.when-is.com/dussehra-2013.asp

http://fa.wikipedia.org/wiki

http://custardapple.blogfa.com/post-54.aspx

Categories: جشنواره, هند