خانه > اخبار مردم شناسي, انسان شناسی ادبیات > نشست زن در افسانه های ایرانی

نشست زن در افسانه های ایرانی

زن در افسانه¬های ایرانیاصطلاح ادبیات شفاهی به سنت‌های شفاهی به جا مانده از گذشته اشاره دارد که مشتمل بر گونه‌های متفاوتی چون حماسه، شعر و نمایشنامه، داستان‌های قومی، تصنیف، افسانه، لطیفه و دیگر گونه‌های قومی و محلی می‌شود. این نوع ادبیات در هر جامعه‌ای وجود دارد و نمی‌توان آن را محدود به جوامع متمدن دانست. ادبیات شفاهی معمولاً توسط فولکلورشناسان و یا دانشمندانی که به مطالعات فرهنگی و ادبیات قومی می‌پردازند، همچون زبان­شناسان، انسان‌شناسان و حتی جامعه‌شناسان مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد.

بنابراین می­توان ادبیات شفاهی هر سرزمینی را، بهترین بازتاب اندیشه‌ها و آرزوها، دردها و شادی‌های مردم آن سرزمین دانست. در این میان، در قصه‌های شفاهی ایران، حضور زنان نیز جلوه‌های گوناگونی دارد. از جمله اینکه با مرور قصه­ها و افسانه­ها، با زنانی مکار، پارسا، دانا، صبور، جنگجو، منفعل و ایستا مواجه می­شویم که در موقعیت­های متفاوت سبب بروز اتفاقات گوناگونی شده­اند.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۳ مهر، ساعت ۱۶:۳۰ به بررسی «زن در افسانه‌های عامیانه­ی ایران»، اختصاص دارد که با حضور دکتر پگاه خدیش، دکتر علی تسلیمی و بلقیس سلیمانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب، برگزار می‌شود.

مرکز فرهنگی شهرکتاب در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم واقع است.