خانه > اخبار مردم شناسي > شب «عبدالمجید ارفعی»

شب «عبدالمجید ارفعی»

صد و سی و ششمین نشست شب­های بخارا؛

شب عبدالمجید ارفعیمجله بخارا با همکاری مؤسسه فرهنگی هنری ملت، دایره العمارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و گنجینه پژوهشی ایرج افشار، شب « عبدالمجید ارفعی» را در روز شنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۲، در کانون زبان فارسی برگزار می­کند.

دکتر عبدالمجید ارفعی، پژوهشگر و متخصص زبان­های باستانی، اَکدی و ایلامی، ایلام­شناس و از آخرین بازماندگان مترجم خط میخی ایلامی در جهان و از کتیبه­خوانان ایرانی است. دکتر ارفعی نخستین مترجم استوانه کوروش از زبان اصلی بابلی نو به فارسی است.

وی پس از دوران دبیرستان به ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران پرداخت و شاگرد استادان بزرگی همچون: ابراهیم پورداود، محمد معین، بدیع الزمان فروزانفر، پرویز ناتل خانلری، ذبیح الله صفا و جلال همایی بود. دکتر ارفعی در دانشکده ادبیات به یادگیری زبان­های پهلوی و فارسی باستان روی آورد و پس از پایان تحصیلات در دانشگاه تهران راهی آمریکا شد و در دانشگاه پنسیلوانیا به تحصیل ادامه داد و در تیر ماه ۱۳۵۳ شمسی از رساله­ی دکترای خود با عنوان «زمینه‌های جغرافیایی فارس بر اساس گل‌نوشته‌های تخت جمشید» دفاع کرد و با مدرک دکترا به تهران بازگشت.

در شب دکتر ارفعی، کتایون مزداپور، عباس علیزاده، علی بلوکباشی، مهناز گرجی، پروین ثقه الاسلامی، حمیده چوبک، احمد محیط طباطبایی و علی دهباشی سخن خواهند گفت و فیلمی مستند نیز به نمایش درمی آید.

علاقه­مندان می­توانند برای حضور در این برنامه، در ساعت ۱۷ به کانون زبان فارسی واقع در خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره­ی دو، مراجعه کنند.