خانه > اخبار مردم شناسي, مراكز مردم‌شناسي > معرفی وب سایت استاد ایرج افشار؛ محقق،‌ مورخ و کتاب شناس ایران

معرفی وب سایت استاد ایرج افشار؛ محقق،‌ مورخ و کتاب شناس ایران

 تهیه و تنظیم: ثریا لشگری

ایرج افشار

وب‌سایت ایرج افشار با تلاش گروه مهندسین پازل جهت معرفی استاد افشار و خدمات ایشان به صورت افتخاری راه اندازی شده است. در صفحه­ی اول این وب­سایت،‌ شرح گزارش خدمات استاد ایرج افشار به استان یزد،‌ به قلم حسین مسرت به طور خلاصه بیان شده است.در بخش (درباره­ی ایرج افشار)، به شرح زندگی­نامه­ی استاد،‌ خانواده،‌ مرور زندگی، استاد در جامعه­ی دانشگاهی و… پرداخته شده است. خاطرات استاد نیز،‌ عنوان بخشی است که در آن به قلم حسین مسرت و محمد حسین رافی،‌ خاطراتی از استاد بیان شده است. در قسمت مقالات و آثار به برخی از آثار ایرج افشار مانند گلگشت در وطن، پژوهش­های ایران­شناسی و فرهنگ ایران زمین اشاره شده و البته جای خالی بخشی از متن مقالات و کتاب­های استاد،‌ در این بخش به چشم می­خورد.

از دیگر امکاناتی که در این وب­سایت در اختیار کاربران قرار گرفته،‌ گالری تصاویر است تا علاقه­مندان از این طریق به طور تصویری نیز با بخشی از زندگی علمی استاد آشنا شوند.

این وبگاه هم اینک به زبان فارسی، مشغول به فعالیت است و بخش زبان انگلیسی آن هنوز فعال نشده است.

می­توان گفت، بارزترین امکان این سایت، معرفی شخصیت استاد ایرج افشار می­باشد. علاقه­مندانی که تمایل دارند از این وب­سایت دیدن فرمایند به آدرس وب‌سایت ایرج افشار  مراجعه فرمایند.

مرحوم ایرج افشار متولد ۱۶ مهر ۱۳۰۴ ،‌ پژوهشگر،‌ ایران­شناس و کتاب­شناس ایرانی روز چهارشنبه،‌۱۸ اسفند ۱۳۸۹ در سن ۸۵ سالگی در تهران درگذشت، از وی به عنوان «پدر کتاب­شناسی ایران» یاد می­شود.