خانه > اخبار مردم شناسي, مراكز مردم‌شناسي, معرفي كتاب > مراسم رونمایی کتب مردم‌شناسی محلات سیزده‌گانه‌ی منطقه‌ی ۱۹

مراسم رونمایی کتب مردم‌شناسی محلات سیزده‌گانه‌ی منطقه‌ی ۱۹

 ۱۳ محله، ۱۳ کتاب

مراسم رونمایی کتب مردم‌شناسی محلات سیزده‌گانه‌ی منطقه‌ی 19

جلسه­ی رونمایی از کتب سیزدگانه محلات منطقه‌ی ۱۹ شهرداری تهران، در تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۲ در مجموعه­ی فرهنگی شهربانو واقع در بوستان ولایت با حضور شهردار منطقه ۱۹، معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران، برخی از اعضای شورای شهر تهران، معاونین اجتماعی و فرهنگی مناطق ۲۲ گانه­ی تهران، اعضای شورایاری محلات منطقه ۱۹ و همکاران موسسه­ی میراث فردا به عنوان مجری طرح برگزار گردید.

طرح جامع مطالعات مردم‌شناختی محلات سیزد‌ه‌گانه منطقه ۱۹ با هدف باز‌شناسی هویت تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محلات حاشیه جنوبی تهران و ساکنان بومی و مهاجر آن به سفارش شهرداری منطقه ۱۹ و توسط موسسه‌ی مطالعات مردم‌شناسی میراث فردا انجام گرفته است. در این طرح هر محله به عنوان یک واحد مطالعاتی مورد نظر بوده که موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی را مورد پژوهش قرار داده و دستاورد آن در قالب ۱۳ کتاب به عنوان مرجعی برای تهران‌شناسی ارائه گردیده است. در اجرای این پروژه مطالعاتی، ۶۳ نفر از متخصصان مردم‌شناس و سایر رشته‌های مرتبط (جامعه‌شناس، تاریخ، معماری، رجل شناسی، مترجم متون تاریخی، عکاس و گرافیست) همکاری داشتند.

در ابتدای جلسه آقای فتح­اللهی شهردار محترم منطقه‌ی ۱۹ طی سخنانی با بیان اهمیت فعالیت­های اجتماعی و فرهنگی، بر لزوم تبدیل حاشیه به متن و توجه به آن­ در سطح محلات شهر تهران تاکید کرده و افزودند در همین راستا موسسه مردم شناسی میراث فردا به عنوان یکی از باسابقه‌ترین موسسات در امور اجتماعی و فرهنگی مسئولیت انجام این طرح را برعهده داشت.

آقای فتح اللهی با بیان اینکه این طرح به‌گونه‌ای ارزش معنوی و نظری طرح احیای مدیریت محلات را نمایان می‌سازد افزودند این کتاب­ها برای اولین بار است که به این شکل مستند و مکتوب گردآوری شده و اطلاعات گسترده‌ای را در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و هویت تاریخی مردم محلات در اختیار مدیریت شهری قرار می‌دهد.

در انتها از زحمات دوستان و دست اندرکاران این طرح مهم و ارزشمند به ویژه از پژوهش‌گران محترم و مدیر موسسه­ی میراث فردا ‌آقای محمد ‌صادق دقتی‌ تشکر کرده و ابراز امیدواری نمودند که این گام­های فرهنگی می‌تواند با راهنمایی صاحب­نظران و به خصوص شورایاران به پژوهش­های متعددی از این دست بینجامد.

در ادامه­ی جلسه نیز آقای محمد‌صادق دقتی به عنوان مدیر پروژه­ی مذکور با اشاره به ضرورت مطالعات کیفی در جامعه‌ی شهری و اهمیت پدیده مهاجرت به عنوان عامل اصلی در شکل‌گیری کلان شهرها افزودند: فضای شهری یک فضای انسانی است و همه­چیز با انسان معنی پیدا می­کند. پس اگر توجه به تمایلات، ویژگی­ها، سلایق و هویت فرهنگی افراد نادیده گرفته شود، بازخورد مثبتی از سرمایه­گذاری­های مادی و معنوی خود در مراکز شهری نخواهیم دید. در واقع بدون شناخت این عوامل، امکان تعامل با شهروندان و مشارکت آنها در امورات شهری ممکن نخواهد بود و برنامه‌ریزی ‌شهری با بن‌بست مواجه خواهد شد.

در ادامه­ی جلسه، مقدمه­ی دکتر محمد باقر قالیباف که بر کتاب مردم­شناسی محلات منطقه ۱۹ نگاشته شده، توسط آقای جوادی معاونت اجتماعی منطقه ۱۹ قرائت شد. در این مقدمه بر اهمیت تاریخ­نگاری محلات، بعنوان تصاویر پراکنده­ای که از کنار هم قرار گرفتن آن‌ها تصویر بزرگی از هویت ملی حاصل می شود، تاکید شده است. در ادامه مقدمه آورده شده است که با توجه به تحولات سریع شهرها در دوران مدرن، هویت­ محله­ای از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه به این مسئله و پرداختن به آن از مقولات بسیار مهم تلقی می­شود.

همچنین در ادامه دکتر محمد هادی ایازی معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران بیان داشتند که کتاب محلات، سند هویت فرهنگی، اجتماعی و تاریخی مردم این منطقه است و  موجب شناخت هر چه بیشتر اهالی از محل سکونت خود شده و تعامل هر چه بیشتر آنها را به دنبال خواهد داشت.

در انتهای برنامه، مراسم رونمایی از  ۱۳ کتاب محلات منطقه­ی ۱۹ با حضور مسئولین انجام گرفت.

 1. عارف پور
  ۷ آبان ۱۳۹۲ در ۱۴:۰۳ | #1

  به همه ی دوستان و عزیزانی که در این طرح همکاری داشتند تبریک و خسته نباشید میگم.

 2. لشگری
  ۷ آبان ۱۳۹۲ در ۱۹:۵۷ | #2

  موفق و پیروز باشید.

 3. روناهی
  ۸ آبان ۱۳۹۲ در ۲۰:۰۰ | #3

  تبریک و همگی خسته نباشید

 4. منصوری مقدم
  ۱۳ آبان ۱۳۹۲ در ۱۱:۳۳ | #4

  میدونم رنج ها و سختی های زیادی در مسیر این طرح تحمل شد ولی سرانجام خوش کار خستگی همه عزیزان و دوستان درگیر طرح رو به درکرد. “واقعا خسته نباشید”

 1. ۸ آبان ۱۳۹۲ در ۰۰:۱۱ | #1