خانه > اخبار مردم شناسي, فرهنگ ملل, معرفي كتاب > کتاب «فرهنگ و تمدن در آفریقا»

کتاب «فرهنگ و تمدن در آفریقا»

 

کتاب «فرهنگ و تمدن در آفریقا» اثر محمدرضا حاتمی

این اثر، بررسی مسایل کشورهای قاره آفریقا با استفاده از مشاهدات میدانی و مطالعات نویسنده در حوزه آفریقاست تا به زعم نگارنده با استفاده از موضوعات مربوط به اندیشه، فرهنگ، تمدن، اقتصاد و تجارت به کارگرفته شده، مفروض‌های غیر واقعی در مورد آفریقا را بازبینی کند.

در این کتاب سعی شده است با تجزیه و تحلیل نقش استعمار در این قاره، مهم‌ترین مسایل اقتصادی ـ سیاسی آفریقا نشان داده شود.
نویسنده، هدف از نوشتن این کتاب را آشنایی با اوضاع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشورهای این قاره می‌داند. در این کتاب تلاش شده‌است، تا حد ممکن اطلاعات کلی که شامل جلوه‌هایی از فرهنگ و تمدن آفریقا از جمله ادیان و سنت‌های بومی، فرهنگ و هنر، رقص و موسیقی، اقوام، قبایل و گروه‌های نژادی، نفوذ مسیحیت و رقابت آن با اسلام، سوابق استعماری کشورهای امپریالیستی و مبارزات مردم آفریقا برای رسیدن به استقلال و همین‌طور گزارش برخی از تحولات نوین آفریقا در فصول مختلف ارایه شود.

کتاب در شش فصل با عناوین «ویژگی‌ها و اهمیت قاره آفریقا»، «آفریقا در مسیر استقلال و اتحاد»، «سنت‌ها و قومیت‌ها در آفریقا»، «ادیان و مذاهب در آفریقا»، «اسلام در آفریقا» و «تحولات در آفریقا» تنظیم شده است.

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب خود می‌نویسد: «رجوع به منابع و متون اصلی و دست اول و توجه به دریافت اطلاعات صحیح و پردازش آن‌ها براساس هویت تاریخی و فرهنگی آفریقا، وظیفه‌ای اجتناب‌ناپذیر بر دوش محققین و پژوهشگران آفریقاست تا از این رهگذر با نظریه‌پردازی روشنگرانه یا حداقل با نوعی اطلاع‌رسانی صحیح و مناسب بتوان جوهره و جایگاه واقعی جوامع آفریقایی را معرفی نمود.»

کتاب «فرهنگ و تمدن در آفریقا» اثر محمدرضا حاتمی، از سوی موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی و به قیمت ۱۸۵۰۰ تومان روانه­ی بازار نشر شده‌ است.

 

منبع خبر: ایبنا