خانه > اخبار مردم شناسي, معرفي كتاب > پایان‌نامه‌ی پوریا گل‌محمدی با موضوع مردم‌نگاری روستای کُهنوش

پایان‌نامه‌ی پوریا گل‌محمدی با موضوع مردم‌نگاری روستای کُهنوش

 

پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد مردم‌شناسی پوریا گل‌محمدی با موضوع مردم نگاری روستای کُهنوشپایان­نامه­ی کارشناسی‌ارشد مردم­شناسی پوریا گل­محمدی با موضوع مردم­نگاری روستای کُهنوش،‌ در تاریخ ۲۴/۶/۹۲ در ساختمان علوم انسانی دانشگاه علوم تحقیقات تهران،‌ با حضور دکتر ازکیا (استاد داور)،‌ دکتر رفیع­فر(استاد راهنما) و جمعی از دانشجویان و اهالی این روستا،‌ دفاع شد. در ضمن دکتر یحیی مدرسی نیز مشاور این پایان­نامه بودند که نتوانستند در جلسه حضور داشته باشند.

مردم نگاری، روشی است که با استفاده از روش های گوناگون اقدام به نگارش و توصیف همه­ی جوانب مرتبط با زندگی مردم در زمان و مکانی معین می­نماید.

این پایان­نامه­ی ۶۰۰ صفحه­ای،‌ حاصل حدود پنج سال کار میدانی نگارنده بوده است. این پژوهش در ۱۸ فصل به نگارش در آمده که عبارتند از: کلیات، موقعیت جغرافیایی، نظام اجتماعی، نظام سیاسی، نظام اقتصادی، خانواده و خویشاوندی، دین و اعتقادات، زبان و گویش، ادبیات، هنر، پوشاک و تزیین، خوراک، مسکن، فنون و صنایع، دانش بومی، آیین­ها و مراسم، بازی­ها و ورزش­های سنتی، فرهنگ و لغات لُری به فارسی و برعکس.

در نگارش این پایان­نامه،‌ از کتاب «قلمرو و موضوعات مردم­نگاری» نوشته‌ی محمد صادق دقتی نجد،‌ به عنوان منبع اصلی استفاده شده و فصول آن منطبق با فصل­بندی این کتاب،‌ به رشته­ی تحریر درآمده است.
باید به این نکته نیز اشاره کرد که نگارنده پیش از این،‌ به مدت یک سال در بخش مردم­نگاری و تحقیق و پژوهش تاریخچه­ی محلات منطقه ۱۹‌ با موسسه­ی میراث فردا همکاری داشته که به گفته­ی وی، این تجربیات در نگارش پایان­نامه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

به بیان دکتر ازکیا، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران و دکتر جلال­الدین رفیع­فر، رئیس انجمن انسان­شناسی ایران این پایان‌نامه کاری فوق‌العاده بوده و از معدود کارهای مردم‌نگاری در ایران می‌باشد. در واقع ایشان روستایی را که یک قوم خاصی در آن زندگی می­کنند، در قالب یک ساختار اجتماعی تعریف شده نوشته­اند و یک کار قوم‌نگاری انجام داده‌اند.

باید اضافه کرد،‌ روستای کُهنوش، واقع در شهرستان تویسرکان استان همدان قرار دارد. شمالی­ترین آبادی دهستان خرم­رود است که در یک بن­بست کوهستانی قرار گرفته است.

کهنوش از شمال به وسیله کوه اُجار با روستای وِینُن(وهنان)، از شرق به وسیله کوه الیسُ با وَردِوَ بالا و از غرب به وسیله کوه کُلو با شیرَزیلی(ویرایی) هم­مرز و همسایه است. و تنها به وسیله سه راه آسفالته­ی پر پیچ و خم کوهستانی، با استان همدان، شهرستان اسد آباد و شهرستان تویسرکان ارتباط دارد. فاصله­ی کهنوش با نزدیک­ترین شهرستان یعنی تویسرکان ۳۲ کیلومتر و با نزدیک­ترین استان، یعنی همدان ۳۵ کیلومتر است.

این روستای کوهستانی در حدود ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد.

گفتنی­ست کتاب کهنوش در ۷۰۰ صفحه به نگارش در آمده است که بخشی از آن به عنوان پایان­نامه در دانشگاه علوم تحقیات، دفاع و موفق به کسب نمره­ی کامل شد. و پس از ویرایش نهایی در حدود یک سال آینده منتشر خواهد شد.