خانه > اخبار مردم شناسي, تصویر مردم‌شناسی, فرهنگ ایران > آخرین چهارشنبه‌ی آخر سال در تالش

آخرین چهارشنبه‌ی آخر سال در تالش

مستند «دختران همین چهارشنبه بی‌زمستان»

کارگردان و تصویر بردار سپیده برنجی، تولید ۱۳۹۰

تهیه و تنظیم: آتیه عارف‌پور

دختران همین چهارشنبه بی‌زمستانفیلم مستند دختران همین چهارشنبه ساخته‌ی خانم سپیده برنجی در هفتمین دوره جشنواره سینما حقیقت و در  ۱۸ دقیقه نمایش داده شد. رویکرد اصلی این مستند پرداختن به آداب و رسوم و اعتقادات مردم منطقه تالش در روزهای پایانی سال، خصوصا چهارشنبه آخر سال است. کارگردان به زبانی ساده توانسته است بخشی از زندگی فرهنگی مردم این خطه از سرزمین ایران را به تصویر بکشاند و به اطلاعات فرهنگی مخاطبان خود بیافزاید.

داستان توسط پیرمردی روایت می‌شود که از کودکی خود سخن می‌گوید. از زمانی که با به دنیا آمدنش، والدینش به رسم دیرینه، نهالی را می‌کارند و  هم‌اکنون آن نهال کوچک به درخت تنومندی تبدیل شده و پیرمرد با آن به سخن می‌نشیند. در این فیلم راوی اندیشه‌ی نهفته در پس این رسوم و اعتقادات را نیز بازگو می‌کند ولی تمرکز اصلی بر دختران مجرد در روز چهارشنبه‌ی پایان سال است.

بخشی از این مستند بدین قرار است: روزهای پایانی سال جنبشی را در مردم روستا برانگیخته است وآن ها با تمیز کردن محیط زندگی و دور کردن ناپاکی‌ها به استقبال سال جدید می‌روند. خانه‌ها گل اندود و نونوار می‌شوند. مردم به رسم خود ظروف کهنه را می‌شکنند تا با تازگی و طراوت بهار همراه باشند و سال نیکو را آغاز کنند. در این روز غذای محلی «ماهی شکم پر» طبخ می‌شود. دختران روستا دستانشان را حنا گذاشته و برای باز شدن بختشان نیت می‌کنند. پریدن از نهر آب نیز از دیگر رسومی است که بدین منظور انجام می‌شود. مادران دختران مجردشان را به صورت نمادین با جارو کتک زده و  از خانه بیرون می‌کنند تا در سال جدید به خانه ی بخت بروند. همچنین زنان و مردان بخشی از موی سر خود را بریده و به آب می‌اندازند تا بیماری و نخوت را از خود دور کنند و سال جدید برایشان نوید بخش سلامتی و شادابی باشد.

این مستند روز چهارشنبه ساعت ۲۰:۳۰ برای بار دوم در سینما سپیده اکران می‌شود، علاقمندان می‌توانند به صورت رایگان در دو سینمای فلسطین و سپیده به تماشای فیلم‌های این دوره از جشنواره‌ی سینما حقیقت بنشینند. هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی سینما حقیقت از روز نوزده آذر آغاز گشته و تا بیست‌و‌پنجم آذر ادامه خواهد داشت.

________________________________

مطالب مرتبط:

مستند «سفرنامه­ی سیستان»

رازهای نهفته در تار و پود قالی­های ایران

برنامه ی نمایش فیلم های هفتمین جشنواره سینما حقیقت اعلام شد