مستند «سفرنامه­ی سیستان»

تهیه و تنظیم: ثریا لشگری

سفرنامه سیستانفیلم مستند «سفرنامه­ی سیستان؛ دیدار با بلوچ» ساخته­ی علی زارع قنات نوی، برداشت آزادی از کتاب «دیدار با بلوچ» محمود دولت­آبادی است که به مدت ۳۲ دقیقه در هفتمین جشنواره­ی بین­المللی سینما حقیقت و در بخش قوم­نگاری نمایش داده شد.

این فیلم که روایت شش روز، سفر فیلمساز به منطقه­ی سیستان و بلوچستان است، با حرکت یک ماشین در کویر لوت آغاز می­شود و از همان ابتدا این حس را به مخاطب می­دهد که با این فیلم، سفر کوتاهی به سیستان و بلوچستان خواهد داشت.

مستند که به نحوه­ی زندگی مردم سیستان و بلوچستان پرداخته است، بیننده را از کویر لوت تا کرمان و بم و ماهان و زاهدان و شهرهای مرزی ایران با خود همراه می­کند. کارگردان با این سفرنامه توانسته است، بخش­هایی از زندگی قوم بلوچ را به تصویر بکشاند و در نهایت برای توجه بیشتر به قوم بلوچ، هشدار می­دهد.

می­توان گفت فیلم، هشدارهایی است از فقر و بیکاری مردم این قوم و هم­چنین اصلاح تصویر ذهنی مخاطب از قوم بلوچ که بلوچ، تنها فقر و بیکاری و قاچاق مواد مخدر نیست و باید این بیگانگی میان اقوام ایرانی از بین برود.

در بخشی از متن این فیلم آمده است: «من اینجایم. در زادگاهم. مردم، در اینجا در چشم کسی چون من یعنی مردان. و زنان کمتر دیده می­شوند. من این لباس و پوشش­ها را خیلی دوست دارم. دستارهای بلند، شلوارهای خوش حالت و گشاد. من این چهره­ها را خیلی دوست دارم.»

گفتنی است این فیلم، پیش از این در دومین جشنواره­ی ناصرخسرو، جایزه­ی بهترین فیلم سفرنامه­ی سال را از آن خود کرده است و اکنون نیز به بخش مسابقه­ی هفتمین جشنواره­ی بین­المللی سینما حقیقت راه پیدا کرده است.

کسانی که در روز اول جشنواره موفق به دیدن این فیلم نشده­اند، می­توانند در روز جمعه، ۲۲ آذر  ساعت ۲۱:۱۵ در سالن دوی سینما فلسطین به تماشای سفرنامه­ی سیستان بنشینند.

________________________________

مطالب مرتبط:

رازهای نهفته در تار و پود قالی­های ایران

آخرین چهارشنبه‌ی آخر سال در تالش

برنامه ی نمایش فیلم های هفتمین جشنواره سینما حقیقت اعلام شد