خانه > انسان شناسي ايلات و عشاير, تصویر مردم‌شناسی, جشنواره, فرهنگ ایران > رازهای نهفته در تار و پود قالی­های ایران

رازهای نهفته در تار و پود قالی­های ایران

 تهیه و تنظیم: ثریا لشگری

چپاتیفیلم مستند «چپاتی»، ساخته­ی سعید نبی در هفتمین جشنواره­ی بین­المللی سینما حقیقت و به مدت ۳۰ دقیقه، در بخش مسابقه­ی ملی شرکت کرده است.

چپاتی از مجموعه­ی مستند «نقش بافت» که در گروه مستند شبکه چهار سیما تولید شده، انتخاب شده است.

مستند نقش بافت، رازهای نهفته در تار و پود قالی­های ایران است که به تحلیل ساختاری و عناصری نقش­ها در میان بافت­های کهن ایران پرداخته است.

رویکرد اصلی در مستند چپاتی، نقش بافت­های اسطوره­ای ایران در منطقه­ی زابل است و کارگردان به بهانه­ی این موضوع، به زندگی روزمره­ی چادرنشینان و به خصوص زنان عشایری پرداخته است.

در طی فیلم، صداهای محیط مانند صدای گله و زنگوله­ها، وزش باد و صدای تاروپود زدن زنان عشایر و هم­چنین نماهای درشت از زندگی چادرنشینی و قالی­ها، مخاطب را به عشایر این خطه از ایران نزدیک­تر می­کند. همین­طور گفتار متن با صدای خانم فریبا متخصص، به کمک تصاویر می­آید و رازهای پنهان در پس زندگی عشایر استان زابل را بیشتر بازگو می­کند.

در بخشی از گفتار متن آمده است: « نقش بافت در زابلستان، تکرار ساده­ی روزمرگی­ها و مفری برای سختی چادرنشینی است. قالی چپاتی با دو نقش­مایه که تکرار آن­ها، زمینه­ی قالی است. نقش­مایه­ی اصلی، هشت ضلعی است و نقش­مایه­ی فرعی، نقشی چون پیکان دارد. و گلدانی، پرکارترین نقشه­ی قالی سیستان است.»

این فیلم در گروه مستند شبکه­ی چهار تولید شده است و کارشناسان آن دکتر مژگان جهان­آرا و محمد میرشکرایی، فرهاد ورهرام، مشاور هنری و مریم خدیوی بروجنی پژوهشگر این مستند هستند.

این مستند در روز یکشنبه، ۲۴  آذر در سالن یک سینما سپیده ساعت ۲۰ ، برای بار دوم اکران خواهد شد.

________________________________

مطالب مرتبط:

مستند «سفرنامه­ی سیستان»

آخرین چهارشنبه‌ی آخر سال در تالش

برنامه ی نمایش فیلم های هفتمین جشنواره سینما حقیقت اعلام شد