مستندی درباره‌ی قالی کرمان

تهیه وتنظیم: ثریا لشگری

مستند فرش عرشمستند قوم­شناسی «فرش عرش»، ساخته­ی محمدجواد اعتباری، در هفتمین جشنواره­ی بین­المللی سینما حقیقت و به مدت ۳۵ دقیقه در بخش مسابقه­ی ملی اکران شد.

مستند فرش عرش، با نگاهی شاعرانه به توصیف ویژگی­های قالی کرمان پرداخته و سعی دارد بیننده را با جنبه­های مختلف آن چون رنگرزی،‌ طراحی، نقش­خوانی و بافت آشنا سازد.

در این مستند تلاش می­شود،‌ از پس متون شاعرانه و نماهایی درشت از قالی اطلاعاتی نظیر نقش­خوانی برای بافت، جنبه­ی اقلیمی بودن قالی کرمان، رنگرزی سنتی و ماشینی،‌ بازنمود فرهنگ و زندگی مردم کرمان در طرح­ها و نقش­های قالی و.. توسط اساتیدی چون مجتبی یزدان­پناه و منوچهر مظفری و گویندگان این مستند خانم زهرا استاد نارویی و آقای محمد نظامی به بیننده منتقل شود.

در بخشی از گفتار متن آمده است: «بنگر دختر هنر با دستان زخمی به تار، زخمه می­زند. و مادر هنر که دستش از فراز سر دخترش،‌ گذر می­کند تا بر سینه­ی تارها کشد به مِهر. و دختر هنر پهلوی مادرش در جوار کلاف­های  رنگین و تارهای برابرش به همت ساده­ی ابزاری چند، در اندیشه­ی خلقت است.»

این فیلم به تهیه­کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و مرکز ملی فرش ایران، تولید شده است و محمدجواد اعتباری پژوهش آن را بر عهده داشته است.