خانه > اخبار مردم شناسي, معرفي كتاب > نقد کتاب «انسان‌شناسی دین» توسط پژوهشگران مردم‌شناس

نقد کتاب «انسان‌شناسی دین» توسط پژوهشگران مردم‌شناس

نقد کتاب انسان‌شناسی دیننشر ورجاوند با همکاری نشر فرهامه، نشست نقد و بررسی کتاب «انسان‌شناسی دین» اثر «فیونا بُوی» را با حضور مترجم کتاب، دکتر مهرداد عربستانی، فردا یکشنبه در خانه موزه­ی دکتر شریعتی برگزار می‌کند. این کتاب به مساله­ی منشا دین در عرصه‌های مختلف زندگی انسان می‌پردازد و با بررسی آداب و رسوم و مناسک جادویی و اسطوره‌ای، شناختی از هویت جامعه به‌دست می‌دهد.

در این نشست معصومه ابراهیمی (مردم‌شناس)، پیمان متین (پژوهشگر انسان‌شناسی پزشکی) و محمد عارف (پژوهشگر و استاد دانشگاه در حوزه انسان‌شناسی هنر)، به نقد و بررسی کتاب خواهند پرداخت.

در مقدمه­ی کتاب آمده است: «فیونا بُوی در این کتاب علاوه‌ بر آنکه طیفی از مهم‌ترین و اثرگذارترین نظریات در انسان‌شناسی دین را مطرح می‌کند، با مثال‌های متعددی که از پژوهش‌های مردم‌نگارانه از سراسر دنیا به دست می‌دهد، کاربرد و تعامل نظریه و اطلاعات مردم‌نگارانه را به خوبی نشان داده و ماهیت پرسش و پاسخ انسان‌شناسانه را آشکار می‌کند. در این کتاب شاهد تلاش‌های انسان‌شناسان برای روشن کردن منشاء دین، کارکرد آن در عرصه‌های اجتماعی، روانی و سیاسی، نمادگرایی دینی، هویت و مناسبات قدرت و امر دینی، مبانی و کارکردهای روانشناختی دین، مناسک و تحلیل منسکی، اساطیر، جادو و زیارت خواهید بود.»

«فیونا بُوی»، انسان‌شناس و پژوهشگر ارشد کینگز کالج لندن و عضو کالج وولفسون آکسفورد است. حوزه تخصصی وی انسان‌شناسی دین، ادیان آفریقا و خویشاوندی است. وی به‌تازگی مرکز مطالعات زندگی پس از مرگ را برای مطالعات انسان‌شناختی و مردم‌نگارانه درباره زندگی پس از مرگ، پدیده­ی مدیومی، مسایل ماورا طبیعی و تجارب دینی تاسیس کرده است. «بُوی» سعی دارد در این مرکز، به توسعه­ی مطالعه در این زمینه‌ها که همیشه مضامینی چالش برانگیز هم به لحاظ روشی و هم موضوعی بوده‌اند، بپردازد.

نشست نقد و بررسی کتاب «انسان‌شناسی دین»، از ساعت ۱۶ تا ۱۸ یکشنبه (۸ دی) در خانه موزه­ی دکتر شریعتی به نشانی خیابان جمالزاده شمالی، نرسیده به خیابان فاطمی، کوچه نادر برپا خواهد شد.

 حضور در این برنامه برای علاقه­مندان آزاد است.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران

 1. اصغر
  ۹ دی ۱۳۹۲ در ۲۱:۰۲ | #1

  دوست خبر نویس، این دو نفر اول که زن و شوهر هستند و از دانشگاه بسیار معتبر ارمنستان(!!!؟؟) مدرک خود را در رشته ایران شناسی گرفته اند، هیچکدام انسان شناس نیستند. بهتر است لقب انسان شناس بودن را انقدر راحت به هر کسی نبخشید.

 2. admin
  ۱۱ دی ۱۳۹۲ در ۲۳:۰۸ | #2

  @ اصغر
  دوست عزیز اگر خبر را کامل مطالعه کرده باشید، در انتهای خبر منبع آن ذکر شده است. این خبر عینا از سایت خبرگزاری کتاب ایران برداشته شده است.
  از دیدگاه ما تنها معیار سنجش تخصص افراد، مدرک دانشگاهی نمی باشد. هر فردی که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت داشته باشد می تواند انسان شناس نیز باشد.
  دیدگاه های ارسال شده برای سایت میراث فردا پس از بازبینی در صورت عدم توهین به افراد و مغایر نبودن با قوانین این پایگاه بر روی سایت منعکس می شوند، مطلب شما به دلیل تعطیلی روز سه شنبه امروز بر روی سایت قرار گرفته است.

 1. بدون بازتاب