خانه > اخبار مردم شناسي, معرفي كتاب > نام‌نامه‌ی اندیشمندان علوم اجتماعی ایران

نام‌نامه‌ی اندیشمندان علوم اجتماعی ایران

نام‌نامه‌ی اندیشمندان علوم اجتماعی ایران«نام‌نامه­ی اندیشمندان علوم اجتماعی ایرانی» عنوان کتابی است با گردآوری عبدالعلی لهسائی‌زاده که به تازگی از سوی نشر نویسنده منتشر شده ‌‌است.

این کتاب شامل اطلاعاتی از جامعه‌شناسان، انسان‌شناسان و جمعیت‌شناسان ایرانی است که در ایران و سایر نقاط جهان، در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند.

در این کتاب، اساس بر این است که نام و نام­خانوادگی اندیشمندان به همراه کشور و یا شهری که در آن مستقر هستند، ذکر شده و همچنین موسسه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند، با حوزه­ی تخصص و در برخی موارد پست الکترونیک آن‌ها به مخاطب عرضه شده ‌است.

نگارنده، همانطور که در مقدمه آورده‌است، به دنبال این بوده که اندیشمندان این حوزه از وجود یکدیگر با خبر شده و در صورت نیاز با هم ارتباط داشته باشند. همچنین این کتاب، جامعه­ی پژوهشگران و دانشجویان علوم اجتماعی را هدف قرار داده‌است تا از مکان و حوزه­ی مطالعاتی صاحب‌نظران این حوزه با خبر شده و با برخوردن به مشکل، بدانند باید به کدام متخصص رجوع کنند.

برپا کردن کنفرانس‌های مجازی و تشکیل دانشکده و بخش‌های مجازی علوم اجتماعی از دیگر اهداف گردآوری این کتاب ذکر شده‌است.

در بخشی از مقدمه کتاب در توضیح رشد کمی فارغ‌التحصیلان علوم اجتماعی پس از انقلاب، آمده‌است: «بحران‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که ایران در دهه­ی پنجاه با آن روبرو بود، باعث جذابیت رشته‌های علوم اجتماعی و به­ ویژه جامعه‌شناسی شد. قدرت تبیین‌کنندگی جامعه‌شناسی با نظریه‌های گوناگون رشد، توسعه و توسعه­نیافتگی برای دانشجویان جوان ایرانی، بسیار جالب بود. از این گذشته، بسیاری از اندیشمندان علوم اجتماعی برای فهم وضع نامساعد جامعه­ی ایران، از تفسیرهای جامعه‌شناختی بهره جستند.»

نخستین چاپ کتاب «نام­نامه اندیشمندان علوم اجتماعی ایرانی» در ۹۴ صفحه، به قیمت سه هزار تومان روانه­ی بازار کتاب شده است.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران