خانه > اخبار مردم شناسي > بررسی ویژگی‌های پژوهش در صنایع دستی ایران

بررسی ویژگی‌های پژوهش در صنایع دستی ایران

بررسی ویژگی‌های پژوهش در صنایع دستی ایراننخستین هم‌اندیشی «پژوهشِ پژوهش در صنایع دستی»، روز سه شنبه ۱۳ اسفند، برگزار می شود.

این هم‌اندیشی برای نخستین بار با محورهای «مبانی و ویژگی‌های پژوهش در صنایع دستی» و «وضعیت‌شناسی و آسیب‌شناسی صنایع دستی» از سوی خانه‌ی هنرمندان ایران و با همکاری معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی برگزار خواهد شد.

این همایش در دو بخش برگزار می‌شود. در بخش اول، مهین سهرابی با موضوع «ماهیت صنایع دستی و الگوی پژوهش مناسب»، ناهید عبدی با موضوع «وضعیت‌شناسی دانشنامه‌های صنایع دستی ایران» و مهدی کشاورز افشار با موضوع «مساله محوری در پژوهش‌های صنایع دستی» مقالات خود را ارایه می‌کنند.

در بخش دوم هم‌اندیشی نیز، بهار مختاریان با موضوع «جایگاه درک نمادها در صنایع دستی»، امید شیوا با موضوع «پژوهش‌های هنر و صنایع دستی در مطالعات تاریخی ایران دوره اسلامی»، میثم یزدی درباره «پژوهش آکادمیک در هنرهای صناعی» و اصغر ایزدی‌جیران نیز درباره مقاله‌ای با نام «گلیم‌ها در عمل» سخنرانی می‌کنند.

صنایع دستى به‌عنوان زیرمجموعه‌اى وسیع از هنرهاى سنتى ایران از گذشته‌هاى دور تا امروز، جایگاه ویژه‌اى در فرهنگ بومى و معنوى سرزمین‌مان داشته است. و به آن گروه از صنایعى گفته مى‌شود که مهارت، ذوق و بینش انسان در آن نقش اساسى دارد. در این گروه از صنایع، تمام یا بخش اعظم مراحل ساخت فرآورده‌هاى آن، با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بینش هر منطقه و با دیدگا‌ه‌هاى قومى ساخته و پرداخته مى‌شود و مى‌تواند انتشار مؤثرى براى فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند روز سه شنبه ۱۳ اسفند از ساعت ۱۵، به تالار استاد غلامحسین امیرخانی در خانه‌ی هنرمندان ایران مراجعه کنند.