خانه > اخبار مردم شناسي > بزرگداشت گئو ویدن گرن در شهر کتاب

بزرگداشت گئو ویدن گرن در شهر کتاب

کتاب «پژوهشی در خرقه‌ی درویشان و دلق صوفیان» نوشته‌ی «گئو ویدن گرن»، و به قلم بهار مختاریان به فارسی ترجمه و به همت نشر آگه منتشر شده است.

14-8-19-72441untitled-1

دکتر گئو ویدن گرن، شرق‌‌‌شناس، ایران‌شناس و دین‌پژوه سوئدی در سال ۱۹۰۷ در استکلهم به دنیا آمد.
او پس از تحصیل الهیات، تاریخ ادیان و زبان و ادبیات لاتین و زبان‌ها و ادیان ایرانی و سامی، فعالیت علمی خویش را پس از اخذ دکترا از ۱۹۳۶ در دانشگاه اوپسالا سوئد آغاز کرد.

حوزه‌ی‌ مطالعاتی ویدن گرن، پدیدارشناسی دین بود و درباره‌ی‌ ادیان و مذاهب ایرانی از جمله اسلام پژوهش‌هایی انجام داد.
وی به زبان‌های اوستایی، پهلوی، ارمنی، ترکی، فارسی، سانسکریت و سامی تسلط داشت و آثار متعددی منتشر کرد.
عمده‌ی تحقیقات او به صورت مقاله است و تنها چند کتاب به رشته‌ی تحریر درآورده‌ است. شش کتاب او با عنوان‌های مانی و تعلیمات او (ترجمه‌ی نزهت صفای اصفهانی)، هنر مانوی و زرتشتی (ترجمه‌ی یعقوب آژند)، فئودالیسم در ایران باستان (ترجمه‌ی هوشنگ صادقی)، دین‌های ایران باستان (ترجمه‌ی منوچهر فرهنگ)، جهان معنوی ایرانی از آغاز تا اسلام (ترجمه‌ی محمود کندری) و پژوهشی در خرقه‌ی درویشان و دلق صوفیان (ترجمه‌ی بهار مختاریان) به فارسی برگردانده و انتشار یافته است.
«ویدن گرن»، در دهه‌ی ۱۹۷۰ ـ ۱۹۶۰ ریاست انجمن بین‌المللی تاریخ دین را بر عهده داشت. او در سال ۱۹۹۶ و در سن ۸۹ سالگی، درگذشت.

کتاب «پژوهشی در خرقه‌ی درویشان و دلق صوفیان» با ترجمه‌ی بهار مختاریان، به فارسی برگردانده و انتشار یافته است.
مراسم بزرگداشت گئو ویدن گرن و بررسی کتاب «پژوهشی در خرقه‌ی درویشان و دلق صوفیان» در روز سه‌شنبه چهارم شهریور ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود و دکتر نصرالله پورجوادی، دکتر فضل‌الله پاکزاد و دکتر بهار مختاریان درباره‌ی مقام علمی و آثار او سخن می‌گویند.

در آینده‌ای نزدیک نیز بزرگداشت «اریک هرملین»، ایران‌شناس برجسته‌ی سوئدی، با حضور پژوهشگران و ایران‌شناسان سوئدی در شهر کتاب و دانشگاه لوند برگزار می‌شوند.
علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، نبش کوچه‌ی سوم، مراجعه کنند.