خانه > اخبار مردم شناسي > نشست‌های «روایت شهری»

نشست‌های «روایت شهری»

سلسله نشست های پژوهشی «روایت شهری» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

revayat e shahri
مجموعه نشست های «روایت شهری» یکشنبه‌ها ۹ و ۱۶ و ۲۳ شهریور ماه سال جاری در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
با گسترش مطالعات بین‌رشته‌ای و بین‌فرهنگی در سال‌های اخیر، فضاهای شهری و انسانی به منزله‌ی بستر وقوع رفتارهای مدنی و مدرن شهروندان مورد توجه محققان بسیاری قرارگرفته است. ادبیات تطبیقی نیز به عنوان رشته‌ای با قابلیت برقراری ارتباط میان گفتمان‌های موجود یک جامعه، امکان و مجال مقایسه در بافتار روابط بین‌متنی با رشته‌های دیگری همچون فلسفه، معماری، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و… را داده و درصدد یافتن منطق گفت‌وگو، میان گفتمان‌های رایج در آن‌هاست.
این مجموعه نشست‌ها بر سه محور شهرخوانی، چگونگی بازنمایی فضاهای شهری و انسانی در متون ادبی و بررسی مطالعات میان‌رشته‌ای طراحی شده است؛ به‌گونه‌ای که ضمن بازخوانی نظریه‌های مرتبط با فضاهای شهری و انسانی در ادبیات، چگونگی مواجهه با شهر و فضاهای موجود در آن نیز، تشریح می‌شود. از سوی دیگر این دوره‌‌ی پژوهشی، تلاشی است برای درک اینکه چگونه می‌توان در روایت شهری، تجربه‌ی زندگی شهری را مستندکرد و فضاهای انسانی را بازنمود و به شهر، هویت روایی مستقل بخشید.
در جلسه ی اول، که در روز یکشنبه ۹ شهریور برگزار می‌شود، «احمد شاکری»، دانش آموخته ادبیات تطبیقی از دانشگاه لیموژ فرانسه و پژوهشگر مهمان پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه به موضوع فضاهای شهری و رویکردهای نقادانه ادبی و «اصغر نوری»، مترجم، کارگردان و نمایشنامه نویس به موضوع بازنمایی فضاهای شهری و انسانی در رمان می‌پردازند.
در جلسه دوم، روز یکشنبه ۱۶ شهریور، «سینا دادخواه»، رمان نویس، به موضوع روایت شخصی از شهر خواهد پرداخت.
و جلسه سوم، که روز یکشنبه ۲۳ شهریور ماه برگزار خواهد شد، «ابوالحسن ریاضی»، عضو هیات علمی پژوهشکده‌ی مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با موضوع «شهر به عنوان پدیده‌ای میان رشته ای» سخنرانی خواهد کرد.
علاقه‌مندان برای حضور در این نشست‌ها می توانند روزهای یکشنبه ۹ و ۱۶ و ۲۳ شهریور ۹۳ ساعت ۱۸ به به تالار استاد غلامحسین امیرخانی خانه هنرمندان ایران مراجعه نمایند.

منبع: خانه‌ی هنرمندان ایران