خانه > اخبار مردم شناسي > بزرگداشت «پدر کاریز ایران»

بزرگداشت «پدر کاریز ایران»

نشست تخصصی بررسی احوال و آثار دکتر جواد صفی‌نژاد با عنوان «جستجو در آب و خاک» به کوشش «انجمن ایرانی تاریخ» در اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

safi nezhad
عمادالدین شیخ‌الحکمایی، جلال‌الدین رفیع‌فر، دکتر غلامرضا امیرخانی، رضا یکرنگیان و عطا طاهری، از سخنرانان این نشست هستند. همچنین در این مراسم، مستند «زنده‌ام به جستجو» به کارگردانی منوچهر مشیری پخش خواهد شد.
استاد جواد صفی‌نژاد، در شهریور ماه ۱۳۰۸ در شهر ری متولد شد. پس از اخذ لیسانس تاریخ و جغرافیا از دانشسرای عالی به عنوان استاد به استخدام دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران درآمد. چند سالی در موسسه‌ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی این دانشگاه به کار پژوهشی پرداخت و نهایتا در سال ۱۳۴۰ کارشناسی ارشد علوم اجتماعی را از همین دانشگاه گرفت. موضوع پایان‌نامه‌ی او، اماکن مقدسه شهر ری است. وی می‌گوید: «برخی مرا مردم‌شناس می‌دانند و بعضی جغرافیدان. من توامان این دو هستم. یعنی با دید جغرافیایی به مردم‌شناسی می‌پردازم. در این صورت شاید من جغرافیدان مردم‌شناس باشم.»
در سال‌ ۱۳۴۵ ، صفی‌نژ‌اد به‌ ‌اتفاق‌ دو تن‌ ‌از ‌همکار‌انش‌ به‌ سرپرستی‌ دکتر نادر ‌افشار نادر‌ی‌ بخش‌ مطالعات‌ و تحقیقات‌ ‌عشایر‌ی‌ ر‌ا به طور مستقل، پایه‌گذ‌ار‌ی‌ کردند. با ‌آ‌غاز ‌این‌ کار، بخش‌ مطالعه‌ مید‌انی‌ گروه‌ به‌ قلمروی ترکمن‌‌ها و سپس‌ مناطق‌ ‌عشایرنشین‌ شا‌هسون‌ گسترش‌ یافت‌. ‌از سال‌ ۱۳۴۶ پژو‌هش‌‌ها‌ی‌ ‌عشایر‌ی‌ استاد صفی‌نژ‌اد در قلمروی کهگیلویه‌ و به‌ خصوص‌ بویر‌احمد ‌آ‌غاز گردید. ‌

جو‌اد صفی نژاد درباره علاقه خود به تحقیق درباره ایران می گوید: « همه آثار من، تحقیقی است و در حوزه وطن عزیز ما ایران است. من جز راجع به مناطق روستایی و عشایری، وارد حوزه های دیگر نشدم. در کتابخانه شخصی من، ۹۰ درصد از آثار متعلق به پژوهش های ملی است. اگر بشنوم در دره گز کتابی راجع به دره گز چاپ شده، می روم آن را تهیه می کنم. بسیار علاقه مندم که کتابهای مربوط به مناطق مختلف کشور را داشته باشم»

پدر کاریز ایران، کتاب‌ها و مقاله‌های بسیاری را به رشته تحریر درآورده است. «مونوگرافی روستای طالب آباد»، «بنه؛ نظام‌های سنتی زراعی در ایران»، «نظام‌های آبیاری سنتی در ایران»، «عشایر مرکزی ایران»،«لرهای ایران؛ لر بزرگ و لر کوچک»، «واحدهای اندازه گیری در روستاهای ایران»، «سد زیرزمینی قنات وزوان میمه اصفهان»،«مبانی جغرافیای انسانی» و «نان سنگک؛ مطالعه مردم شناختی» برخی از تالیفات او را تشکیل می‌دهند.
مراسم بزرگداشت استاد جواد صفی‌نژاد، روز سه‌شنبه ۸ مهرماه از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه، تا ۱۸ در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌شود.