واحد فیلم‌سازی

واحد فیلمسازی به عنوان یکی از بخش‌های انسان‌شناسی تصویری موسسه، مسئولیت تولید فیلم‌های مردم‌نگاری (توصیفی)، مردم‌شناسی (شناختی) و مستندهای اجتماعی را بر عهده دارد. این واحد فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ آغاز کرد و در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ مجوز خود را از اداره کل واحد سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نمود. فیلم‌های تولید شده در این موسسه بیشتر فیلم‌های مردم‌شناسی بوده که به معرفی فرهنگ جوامع روستایی، عشایری و شهری می‌پردازند و از بنیان پژوهشی برخوردارند. در کنار آن تولید فیلم‌های مستند به صورت مجموعه‌ای یا تک فیلم نیز با رویکرد‌های فرهنگی ـ اجتماعی ـ تاریخی از برنامه‌های واحد فیلمسازی است.

هر پروژه‌ای قبل از آنکه به مرحله تولید برسد یک دوره پژوهشی طولانی مدت را پشت سر می‌گذارد که توسط واحد پژوهش موسسه انجام می‌گیرد. بدون پژوهش‌های کیفی هیچ فیلمی در برنامه تولید قرار نمی‌گیرد.

هم اکنون در این واحد سه نفر به طور رسمی مشغول به فعالیت بوده و بر حسب نیاز در هر پروژه، تعدادی از عوامل تولید به کار گرفته می‌شوند. موسسه میراث فردا به خاطر ماهیت مردم‌شناختی فعالیت‌های خود، هم اکنون در صدد آموزش و به کارگیری تعدادی از مردم‌شناسان در این واحد می‌باشد.

واحد فیلمسازی از سال ۱۳۸۵ تا کنون، در ارتباط به سه پروژه ترکمن، تالش و سواحل و جزایر جنوبی ایران، حدود ۲۳۰ ساعت فیلم راش تهیه نموده و از راش‌های موجود تا کنون سه فیلم مستند مردم‌شناسی و مردم‌نگاری را تدوین و تولید کرده است.

 

« پروژه‌های واحد فیلم‌سازی »

 

فیلم مستند مردم‌شناسی «پرخوانان ترکمن »تهیه کننده : موسسه میراث فردا

مجری : واحد فیلمسازی موسسه میراث فردا

کارگردان : رحیم مرتضی‌وند ـ محمد صادق دقتی نجد

طول فیلم: ۹۰ دقیقه

فیلمبرداری: ۸۷ ـ ۱۳۸۶

تدوین: ۸۸ ـ ۱۳۸۷

ادیت نهایی: ۱۳۹۲

 

فیلم مستند مردم‌نگاری «کُوچَ کُوچ » تهیه کننده : موسسه میراث فردا

مجری : واحد فیلمسازی موسسه میراث فردا

کارگردان : محمد صادق دقتی نجد

طول فیلم: ۷۰ دقیقه

فیلمبرداری: ۱۳۹۰

تدوین: ۱۳۹۲

 

سفر به سرزمین اهل هواتهیه کننده : موسسه میراث فردا

مجری : واحد فیلمسازی موسسه میراث فردا

کارگردان : محمد صادق دقتی نجد

طول فیلم: ۵۰ دقیقه

فیلمبرداری: ۱۳۹۲

تدوین: ۱۳۹۲