فرهنگ، طبیعت و حیات وحش تالش از دریچه دوربین یک محیط‌بان

تالیف و گردآوری : امیر شکرگزار ناوی

ناشر : انتشارات موسسه میراث فردا

سال چاپ : ۱۳۹۲

 

کتاب فرهنگ، طبیعت و حیات وحش تالش حاصل بیش از سی سال زندگی و تجربه مولف در میان مردم و جنگل‌های تالش است. این اولین باری است که وی سعی کرده بخشی از یافته‌های خود را، هر چند محدود و کوتاه، در قالب کتاب و به روایت تصویر بیان کند.

این کتاب در سه فصل و ۱۲۵ صفحه همراه با تصاویر تا اسفند ماه سال ۱۳۹۲ منتشر خواهد شد. فصل اول کتاب به حیات وحش، فصل دوم به فرهنگ و فصل سوم به طبیعت تالش می‌پردازد. به همراه این کتاب آلبومی از عکس‌های مولف نیز در قالب لوح فشرده‌ای ارائه خواهد شد.

امیر شکرگزار ناوی (مولف) متولد ۱۳۲۹ در روستای ناجه اسالم، از کودکی در میان جنگل و ییلاقات تالش بزرگ شده است و این امر به پیوندی عمیق میان او و طبیعت و مردم این منطقه انجامیده است. وی در سال ۱۳۵۲ به استخدام اداره شکاربانی و نظارت بر صید (محیط‌زیست) شهرستان هشتپر (تالش) درآمد. از همان سال‌های اول خدمت در صدد بود تا با خرید دوربینی مشاهدات خود را ثبت کند. به همین خاطر به عکاسی و فیلمبرداری روی آورد و طی سی سال خدمت خود تصاویر بسیاری از طبیعت و حیات وحش تالش در قالب فیلم وعکس تهیه نمود.

بعد از خدمت، همچنان به حرفه تصویربرداری وفادار ماند. سال‌ها زندگی در جنگل‌ و آشنایی نزدیک با کوه‌نشینان، به تدریج او را به سمت ثبت فرهنگ بومیان این سرزمین سوق داد. مولف جای جای کوه‌ها و جنگل‌های و گونه‌های حیوانی تالش را به خوبی می‌شناسد و به فرهنگ عامه، زبان، ادبیات و آداب و رسوم تالش عشق می‌ورزد. در طول این مدت فیلم‌ها و عکس‌های زیادی را از زندگی، فرهنگ، طبیعت و حیات وحش تالش تهیه کرده است. تعدادی از فیلم‌هایش در جشنواره‌های داخلی و خارجی شرکت کرده و برخی از آنها جوایزی را دریافت کرده‌اند. عکس‌های او اغلب به صورت پراکنده در برخی نشریات و کتاب‌ها به چاب رسیده است و این بار به صورت منسجم تعدادی از آنها را در این کتاپ منتشر می‌کند.